Tip na článok

Brad Pitt za pianom: Mladý Čech má talent a ešte čosi navyše

V šestnástich natočil svoj prvý videoklip - coververziu filmovej hudby zo seriálu Hra o tróny. O pár mesiacov oslovil manažéra Celeste Buckinghamovej Lumíra Matiho, že by mal záujem o spoluprácu. Svet patrí odvážnym.

Do povedomia poslucháčov sa dostal najmä vďaka spolupráci so speváčkou Celeste Buckinghamovou na piesni Láska na vlásku. A keď mladý pianista z Chomutova na sociálnej sieti zverejnil svoje ateliérové fotografie - fanúšičky slastne zavzdychali: veď sa podobá na Brada Pitta!

Prezývka bola na svete, ale Jan Veselý nespyšnel. Má len osemnásť, ale v hlave i v srdci úplne jasno - miluje hudbu a je presvedčený, že úspešná nemusí byť len spievaná pesnička, ako si to mnohí myslia. „Chcem dokázať opak,“ tvrdí.

Drina i viera

Rodák z českého Chomutova privoňal k hudbe ako sedemročný vďaka sestre, ktorá chcela hrať na klavíri. Rodičia rozhodli, že by teda do hudobnej školy mohli chodiť obaja súrodenci.

„Bola to náhoda, ale ten nástroj som si zamiloval,“ prezrádza Jan. „Lenže keď chce byť človek profesionálny pianista, nestačí mu len talent, drina a hodiny nahraného času, potrebná je aj kreativita, sebavedomie a viera v to, že má šancu.“

V škole to nemal jednoduché. Prvé dva roky na gymnáziu si v triede veľa kamarátov nenašiel. „Pre klavír som na vyučovaní často chýbal. Ale už je to lepšie a trieda ma podporuje, pri klipoch aj na koncertoch. Ešte sa však nájdu takí, ktorí sú proti tomu. Ale to je každého vec,“ krčí plecami.

Študoval klasickú hudbu, modernej a popovej sa začal venovať v dvanástich, keď mu sestra pustila nahrávky kórejského klaviristu a skladateľa Jirumu, ktorý sa preslávil práve popovými klavírnymi skladbami.

„Klasiku študujem ďalej, ale začal som hrať pop, coververzie známych pesničiek, ktoré poslucháči dnes uprednostňujú aj sa s nimi lepšie stotožním,“ hovorí mladý hudobník.

Prvou nahrávkou, ktorou na internete naozaj zabodoval, bola coververzia skladby Hey Brother od Aviciiho. „Najprv som ju pustil na Facebook. Nahrával som asi desať minút na posledné štyri percentá batérie môjho telefónu. Takže som ju musel nahrať druhý raz, nie práve tak, ako by som si predstavoval, ale hovoril som si - mne sa páči a veľa ľudí ju aj tak nebude počuť,“ rozpráva.

Na internetovej stránke mal vtedy tisícdvesto fanúšikov. Päť minút po nahratí skladby neprišla žiadna reakcia. Pokojne sa navečeral, premýšľal nad úlohou z angličtiny a keď sa vrátil k počítaču, čakalo ho prekvapenie.

„Za dvadsať minút mi pribudlo dvetisíc lajkov. Druhý deň ráno sa mi na stránke zvýšil počet fanúšikov na šesťtisíc a video získalo za prvé dva týždne trinásťtisíc lajkov.“

Čítajte viac:

Prekvapenie v šoubiznise: Celeste sa zasnúbila! Pozrite sa na ten prsteň

Nespal kvôli Celeste

V šestnástich natočil svoj prvý videoklip - coververziu filmovej hudby zo seriálu Hra o tróny. O pár mesiacov oslovil manažéra Celeste Buckinghamovej Lumíra Matiho, že by mal záujem o spoluprácu.

„Vtedy už bola na internete Láska na vlásku v angličtine. Keďže sa film prekladal, tvorcovia plánovali aj českú verziu. Lumír mi hneď odpísal, že sa pozrel na pár ukážok môjho hrania a že ak som schopný naučiť sa za dva dni Lásku na vlásku, môžeme to so Celeste skúsiť,“ spomína Jan.

Pustil sa do toho a za dva dni už so známou speváčkou skúšal. „So Celeste sme si sadli a sme stále v kontakte,“ dodáva chalan, ktorý prvú skladbu zložil ako dvanásťročný.

„Hudba a zvuky všeobecne dosť ovplyvňujú naše okolie, ale rovnako okolie ovplyvňuje pri tvorbe nás,“ opisuje. „Približne pred štvrť rokom som vydal debutový singel Better World, je to žáner electro dubstep,“ dodáva. Tento štýl totiž hrá aj jeho obľúbená interpretka Lindey Stirlingová.

Hudobné sny

Už druhý rok je oficiálne spojený s renomovanou značkou výrobcu klavírov PETROF, ktorá sa pýši stopäťdesiatročnou tradíciou. V súkromí je Jan Veselý skôr introvert. Netrávi čas s kamarátmi, venuje sa hlavne hudbe. Hrá, sleduje ju, tvorí, učí sa.

„Môžem povedať, že mojím súkromným snom je, aby sa mi splnili hudobné sny.“ Aké to sú? Tento alebo budúci rok by chcel vydať autorský popový album.

Túži, aby si k jeho hudbe našlo cestu viac poslucháčov a jeho videoklipy zaujali aj v zahraničí. „Rád by som dokázal, že aj klavirista by sa mohol na svetovej úrovni presadiť tak ako spevák,“ dodáva.

Je na brunetky

Samozrejme, tak ako každý hudobník, aj on má svoje idoly. „Medzi moje najväčšie vzory patrí Lindsey Stirlingová, lebo je to prvá globálna huslistka, ktorá hrá sólovo a má to energiu. A obdivujem Adele a Taylor Swiftovú. Obe sú neuveriteľné speváčky a rád by som si s nimi niekedy zahral.“

O fanúšičky rozhodne núdzu nemá, na internete sa ich hlási okolo desaťtisíc. „Mám z toho radosť. Často mi chodia správy na stránku a odpisujem sám, aj keď tam som len raz za čas. Píšu mi napríklad, že ma videli v nejakom meste. Vždy ma to poteší. Väčšinou sa mi ozvú až potom. Keby ma oslovili, rád by som sa s nimi porozprával,“ hovorí.

A ako vznikla jeho prezývka český Brad Pitt? „Pridal som fotky na Facebook a dievčatá ma začali porovnávať s týmto hercom. Písali komentáre, pridávali koláže z mojich a Pittových fotografií. Prišlo to samo od seba,“ smeje sa nezadaný mladík, ktorý má teraz na vzťah veľmi málo času.

Aké dievčatá majú u neho šancu? „Nemám vysnívaný typ. Ide mi skôr o charakter, či sú vtipné, milé. Najviac sa mi však páčia brunetky s hnedými očami,“ prezrádza.

VIDEO Plus 7 Dní