Zo sestrinej chyby sa nepoučil. Adam Parišek, mladší brat známej moderátorky Anety Pariškovej, vstúpil jednou nohou do kalných politických vôd. Stal sa z neho poslanecký asistent. Do svojich služieb si ho za 1 354 eur mesačne najala smeráčka Jana Vaľová. A tá sa z novej posily veľmi teší. Lebo Adam má prednosti, na ktoré sa bude spoliehať.

Cez ústny pohovor

Nuž a spoľahlivého asistenta Jana Vaľová veru potrebuje. Patrí totiž medzi poslancov Národnej rady SR, ktorí dokážu sedieť na niekoľkých stoličkách. Okrem plnenia parlamentných povinností táto výrečná východniarka už druhé volebné obdobie zastáva post primátorky Humenného. Ako však sama tvrdí, všetko stíha s absolútnym prehľadom. Celé to vraj stojí na správnom manažovaní a s tým teda rozhodne problémy nemá. Niekoľko dní tak už manažuje aj svojho nového asistenta Adama Pariška, od ktorého má veľké očakávania. Dostala sa k nemu vďaka odporúčaniam svojich známych.

Poslankyňa a primátorka Humenného Jana Vaľová.
Poslankyňa a primátorka Humenného Jana Vaľová.
Zdroj: Vlado Benko jr.

Poslankyňa a primátorka Humenného Jana Vaľová. Foto: Vlado Benko jr.

„Po ukončení zmluvy s mojou predchádzajúcou asistentkou som zvažovala, kto by ju mohol nahradiť. Od ľudí zo svojho okolia som dostala viacero odporúčaní, z ktorých som si vybrala. Mám dvoch asistentov, som rada, že som sa dohodla s oboma na spolupráci. Jedným z nich je pán Parišek,“ povedala nám Jana Vaľová a dodala, že Adama predtým vôbec nepoznala. Prvýkrát sa stretli na ústnom pohovore kandidátov v októbri tohto roku. Konkrétne Adama prijímala s jasným cieľom.

„Hľadala som človeka, ktorý má za sebou prax v médiách, dobrý všeobecný prehľad, ovláda jazyky a má aj dobré organizačné alebo analytické schopnosti. Náplňou práce pána Pariška je monitoring médií s dôrazom na oblasť sociálnych vecí a samosprávy a príprava niektorých odborných podkladov potrebných pre moju poslaneckú prácu, pretože jeho prednosťou je aj to, že je vyštudovaný žurnalista,“ vysvetľuje Jana Vaľová, ktorá sa už teraz teší na stretnutie so slávnou sestrou svojho asistenta, obľúbenou moderátorkou Anetou Pariškovou. „Zatiaľ ju poznám len z televíznej obrazovky. Teším sa, keď sa stretneme. Obe sme ženy a matky, máme časovo náročnú prácu a isto si budeme mať čo povedať,“ hovorí Jana Vaľová.

Poslankyňa: Jana Vaľová počas rokovania parlamentu už noviny čítať nebude musieť. Monitoring médií má na starosti jeden z jej asistentov Adam Parišek.
Poslankyňa: Jana Vaľová počas rokovania parlamentu už noviny čítať nebude musieť. Monitoring médií má na starosti jeden z jej asistentov Adam Parišek.
Zdroj: Martin Domok

Poslankyňa: Jana Vaľová počas rokovania parlamentu už noviny čítať nebude musieť. Monitoring médií má na starosti jeden z jej asistentov Adam Parišek. Foto: Martin Domok

Je to výzva: Adam Parišek tvrdí, že prácu pri Jane Vaľovej prijal ako profesionálnu výzvu. „Oslovili ma z tlačového oddelenia pani poslankyne, že na mňa dostali tip a či by som mal o tento post záujem. Pretože som to považoval za novú výzvu a uvažujem nad doktorandským štúdiom v oblasti politického marketingu a PR, poslal som životopis a vybrali si ma,“ hovorí skromne brat obľúbenej moderátorky. Svoju novú šéfku nezabudol pochváliť. „Samozrejme, zistil som si, že je primátorkou už druhé volebné obdobie, čo bol pre mňa znak, že je schopná manažérka a v Humennom musela čosi dokázať, ak jej ľudia opäť dali dôveru,“ myslí si Adam Parišek.

A čo na jeho novú pozíciu hovorí sestra, ktorá s politikou nemá veľmi dobré skúsenosti? „Povedal som jej o tom a ona moje rozhodnutie rešpektovala. Viem, že by nebola rada, keby som vstúpil do politiky ako člen nejakej politickej strany. A to sa nestalo,“ konštatuje nový poslanecký asistent Jany Vaľovej. Na bratovo pôsobisko sme sa chceli opýtať aj Anety Pariškovej. Nepodarilo sa nám s ňou skontaktovať.

Šikovný brat

Tridsaťosemročného Košičana Adama Pariška verejnosť doteraz registrovala predovšetkým ako obetavého brata známej a obľúbenej televíznej moderátorky. Vždy keď sa krehká blondínka ocitla v problémoch, stál pri nej. Pomáhal jej so starostlivosťou o troch synov, s rozbehnutím súkromnej škôlky a najnovšie sa vraj nechal vtiahnuť aj do biznisu s detskými jasľami, pre ktorý si podľa všetkého na krk uviazal celkom slušnú hypotéku. Adam je totiž vlastníkom objektu, kde má zariadenie pre deti sídliť. Ide o rodinný dom v bratislavskej Trnávke, ktorého hodnota môže prevyšovať 300-tisíc eur. Málokto však tuší, že Adam Parišek má aj vlastnú kariéru.

S bratom: Anete nahrádzal chýbajúceho partnera, nielen v súkromí, ale aj v spoločnosti.
S bratom: Anete nahrádzal chýbajúceho partnera, nielen v súkromí, ale aj v spoločnosti.
Zdroj: Emil Vaško

S bratom: Anete nahrádzal chýbajúceho partnera, nielen v súkromí, ale aj v spoločnosti. Foto: Emil Vaško

Tak trochu v sestrinom tieni pracoval v niekoľkých médiách ako moderátor. Neskôr rozbehol súkromný biznis v rôznych službách. Jeho meno aktuálne figuruje vo dvoch firmách. Jednej z nich, eseročke Kubus Pro, sa pred dvoma rokmi dokonca podarilo uzavrieť niekoľko zmlúv so štátom. Za pozornosť stojí najmä spolupráca so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania, teda s organizáciou spadajúcou pod ministerstvo školstva, ktorá sa zviditeľnila začiatkom tohto roka takzvanou sifónovou kauzou. Pripomeňme, že ide o prípad, ktorý prepukol v čase stupňujúcich sa štrajkových aktivít slovenských učiteľov bojujúcich za lepšie platy.

Vtedy vysvitlo, že napriek finančným suchotám niektoré inštitúcie v rezorte školstva šafárili s prostriedkami priam trestuhodne. V tejto súvislosti sa zviditeľnil práve Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý v tom čase viedol Ivan Stankovský. Organizácia cez súkromnú firmu nakúpila do škôl značne predražené učebné pomôcky. Napríklad za modely sifónu a splachovača na toaletu zaplatila vyše šesťsto eur, pričom ich reálna cena bola sotva niekoľko desiatok eur. Nuž a štátnemu inštitútu pomôcky dodávala aj firma Kubus Pro, s ktorou Ivan Stankovský podpísal tri zmluvy v hodnote viac ako 50-tisíc eur.

Na ich základe eseročka Adama Pariška zabezpečila pre rôzne stredné odborné školy na Slovensku potrebné veci na štúdium budúcich kaderníčok, elektrikárov či murárov. Na tomto mieste však treba konštatovať, že Kubus Pro z týchto zákaziek nevyťažila ani zďaleka toľko ako dodávateľ oných sifónov a splachovačov. Adam Parišek vlastní aj firmu Kubus developing, s. r. o., s ktorou Kancelária NR SR 26. októbra 2016 podpísala zmluvu o zabezpečení služieb asistenta poslanca. Konkrétne Jany Vaľovej.

Najťažšie obdobie

Bola jednou z najväčších moderátorských hviezd. Pre politiku to všetko obetovala. Zbytočne. Ambície Anety Pariškovej stať sa vrcholovou političkou stroskotali rýchlejšie, ako sa vôbec začali. Toto obdobie patrí vraj medzi najhoršie v jej živote. Zlanáriť sa nechala svojím bývalým televíznym šéfom Pavlom Ruskom, ktorý chcel Anetu využiť ako lákadlo na voličov v čase, keď sa jeho Aliancia nového občana dostala do krízy. Kvôli Ruskovi po desiatich rokoch strávených na poste obľúbenej moderátorky najsledovanejších Televíznych novín sa Parišková rozhodla z televízie Markíza odísť a vzápätí obsadila tretie miesto na kandidátke strany ANO.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Aneta sa mala venovať oblasti školstva. V politike stretla aj svojho budúceho manžela, českého podnikateľa Davida Dočekala. Čas však ukázal, že všetko s Anetou bol zrejme len šikovný marketing spáchaný spoluprácou Rusko - Dočekal. Dvojica týchto pánov dokonca zašla tak ďaleko, že po uši zaľúbenú Anetu nechali vydať sa za spomínaného českého podnikateľa, hoci o jeho citoch ku krehkej blondíne boli vždy pochybnosti. Veľkolepá svadba sa uskutočnila týždeň pred parlamentnými voľbami. Aliancii nového občana však fotky krásnej nevesty a zároveň trojky na kandidátke nepomohli.

Ruskovci nezískali ani 1,5 percenta a do parlamentu sa nedostali. Krátko nato Anetu manžel David opustil. Nechal ju samu s ich synčekom Danielkom. Ďalších dvoch synov má s Kanaďanom Markom Sedlmairom. Stal sa jej druhým manželom. Ani tento vzťah Anete nevyšiel. Vyzerá to teda tak, že jedinými mužmi, na ktorých sa krehká blondína môže spoľahnúť, sú jej otec a brat Adam. Nuž a ten je jednou nohou v politike, ktorá Anete tak ublížila.