Po rozvode so spevákom Richardom Müllerom (57) nemala moderátorka po boku žiadnu vážnu známosť. Muža, s ktorým sa rozhodla žiť a starať sa o neho, našla v klenotníkovi a šperkárovi Jaroslavovi Bednárovi (70). Spoznali sa vďaka deťom. Dcéra bývalej hlásateľky Ema a klenotníkova dcéra Karolína boli spolužiačky. Chodili na tú istú školu a dvojicu spojili pravidelné rodičovské združenia. Na rande si však vyšli až po rokoch.

Soňa Müllerová (57) s klenotníkom tvoria pár od leta roku 2016 a podľa ich blízkych svadba nie je vylúčená. Obrad by si veľmi želala najmä Karolína. „Áno, to by som si priala. Ale neviem, či sa oni dvaja ešte na to dajú...“ zasmiala sa.

Má ho už do smrti

Obaja rodičia už majú jednu svadbu za sebou, a tak ich obrad až tak neláka. Aj keď sa obchodník s drahými kameňmi do chomúta zatiaľ nechystá, vie, ako by snubný prsteň pre Soničku vyzeral. „Nerozumiem, prečo všetci dávajú prstene s briliantom. Kameň lásky je predsa rubín a je vzácnejší,“ vysvetlil nám Jaroslav Bednár. V každom prípade, či svadba bude, alebo nie, moderátorku si už klenotník plánuje nechať. „Povedal som jej - keď chceš, máš ma už do smrti,“vyhlásil. Žijú bok po boku už asi rok, každý však obýva svoj vlastný byt. Nehnuteľnosti sú vedľa seba. Môže za to Jaroslavova povaha. „Viete, som samotár. Mám rád svoj pokoj. Som veľmi mierumilovný človek, nemám rád konflikty. To som Soničke hneď na začiatku povedal. Ak zacítim nejaký spor alebo hádku, utečiem na lazy. Už ma nikdy neuvidí,“zasmial sa.

Kvôli vlastnému pokoju sa už chce Jaroslav Bednár pobrať na dôchodok. Všetky vedomosti odovzdal dcére Karolíne. „Vedel som, že je pre to ako stvorená. Vždy ju táto práca bavila, spravila si najvyššie certifikáty a bola už so mnou na cestách. V Kolumbii a Ázii. Do Bogoty išla aj sama. Ešte sa však o ňu bojím,“ uznal klenotník, za desiatky rokov totiž vie, ako to v Južnej Amerike chodí. V Kolumbii dostala dcéra pre istotu auto so šoférom. V biznise, kde sa točí veľa peňazí, treba byť obozretný. „Kontakty mám všade, v tom nie je problém, ide skôr o bezpečnosť. Aby nielen odišla, ale aj prišla. Záruka bezpečnosti musí byť. Chcem začať odpočívať a budem Karolínke pomáhať, ale už sa mi nechce cestovať. Veď mám sedemdesiat rokov. Celý život som lietal po svete za kameňmi,“ povzdychol si a zaspomínal si na množstvo ciest. „Chodil som do Kolumbie na smaragdy, tam sú najlepšie, najkvalitnejšie,  avšak cenovo najdrahšie. Zafír a rubín, tie sú najlepšie v Mjanmarsku, v kotline. Laos, Kambodža, Vietnam, Thajsko - i tam sú slušné lokality. Špeciálne aj v Afrike, na Srí Lanke a v Indii sú dobré náleziská i diamantov. Smaragdy sú za dobrú cenu a relatívne kvalitné v Zambii,“vymenoval tipy na nákupy.

Má presnú predstavu: Snubný prsteň má byť podľa priateľa Sone Müllerovej z rubínu. Je to kameň lásky.
Má presnú predstavu: Snubný prsteň má byť podľa priateľa Sone Müllerovej z rubínu. Je to kameň lásky.
Zdroj: Emil Vaško

Za najlepšie ceny

Keďže Jaroslav Bednár chodil do nehostinných krajín vyberať kamene sám, dokázal kupovať z prvej ruky. „Máme svoj systém. Väčšinou sme napojení na miestneho bosa alebo majiteľa bane či jeho spoločníka. Ten si nedovolí nás oklamať. Nie sme v kontakte s bežnými predajcami na ulici. Tam by nás určite okabátili. V Kolumbii, ak by ste išli mimo tohto systému, nemáte šancu ani prežiť. V Ázii je to iné. Majú tam inú mentalitu. Pravdepodobne by neznalých okradli, ale násilie tam nie je.“ Ešte pred štyridsiatimi rokmi to však vyzeralo ako v starých gangsterských filmoch. „Vtedy sme obchodovali všelijako. Peniaze sme mali zašité v kabátoch a podobne. O mobiloch a elektronických platbách sme nechyrovali. Samozrejme, stalo sa aj, že nás okradli. To je riziko podnikania,“ zasmial sa klenotník a vysvetlil nám súčasný systém. „Dnes kamene idú do laboratória. Keď tam potvrdia, že sú pravé a kvalitné, prevedú sa peniaze. Kamene zapečatia a pošlú na colnicu. Prevezú sa zabezpečené špeciálnou poštou a u nás na colnici ich vyzdvihneme.“

Bavia ho farby

Čo sa týka priezračných diamantov, Jaroslav sa za nimi neraz vybral do Afriky. Mnohokrát sám. V dnešnom globalizovanom svete je to už podľa neho zbytočne riskantná cesta. „Najlepšie diamanty sa dajú kúpiť v Európe alebo Izraeli. Sú tu napríklad spoločnosti z Antverp,“ skonštatoval. Viac než diamanty ho však celý život priťahujú farebné kamene. Zafír, smaragd či rubín. V týchto troch prípadoch je veľmi ťažké zohnať dva totožné kamene, ak chce klenotník vyrobiť náušnice. A to považuje za výzvu. „Sú to naturálne kamene a každý má nejakú odchýlku. Najmä vo farbe. Samozrejme, keď sa nájde pár totožných naturálnych kameňov, cena je oveľa vyššia ako pri sólo kameni.“

Na mieru: Robia unikáty, podľa individuálnych žiadostí. Ich šperky
by mali byť dedičné.
Na mieru: Robia unikáty, podľa individuálnych žiadostí. Ich šperky by mali byť dedičné.
Zdroj: Emil Vaško

Vo svojej zbierke, ktorú by známa moderátorka mohla mať kedykoľvek k dispozícii, ak by, samozrejme, chcela, drží Jaroslav Bednár výhradne naturálne kamene. V mnohých klenotníctvach totiž kamene tepelne upravujú, aby vytiahli ich farbu. Vtedy vyzerajú žiarivo, ale ich hodnota je už nižšia - to však dáma, ktorá odchádza z obchodu s krásnym prsteňom na ruke, netuší. Vďaka sociálnym sieťam a romantickým filmom sa medzi laickou verejnosťou rozšírilo, že diamant je najdrahší kameň. Kameň lásky rubín však môže byť omnoho cennejší. „Ak máte napríklad dvojkarátový rubín a sú naň kladené rovnaké kritériá ako na diamant, teda zohľadňuje sa karát, čistota, farba a brús, je určite drahší ako dvojkarátový diamant,“ zhrnul klenotník. Podľa jeho úsudku naša verejnosť ešte nedospela k poznatku, že sú aj iné drahé nerasty. Slováci ich nevedia identifikovať. „Dával som do dobročinnej dražby pre nadáciu prezidentovej ženy krásny kameň. Nebudem menovať, ktorý moderátor to bol, ale celý večer vyhlasoval hosťom, že si môžu kúpiť krásny zafírový prsteň. A držal rubín. Ja som skoro odpadol,“krúti hlavou ešte aj dnes.

Ide vyskočiť z kože

Šperkár neraz takmer úplne ošedivel pri pohľade na premrštené ceny na Slovensku. Sám teraz v zrelom veku dáva prednosť originálnym kúskom iba pre naozajstných fajnšmekrov a istote, že kamene nie sú nijakými trikmi upravované. „Najprv kúpime kameň, až potom rozmýšľame, čo z neho vyrobíme. Vždy som chcel robiť klenoty, ktoré sa budú dediť. Nezaoberáme sa štvrťkarátmi či polkarátmi. To nájdete všade… Mnohé kamene mám vyše tridsať rokov. Celý život som do toho vkladal svoje zarobené peniaze. Odvtedy išli o dvesto percent hore,“ priznal otvorene. „Nikdy som nemal peniaze v banke, ukladal som si ich do drahých kameňov. Nieže by som bankám nedôveroval. Proste som nevedel, aká bude situácia na Slovensku. Bol tu socializmus a ak by pokračoval, zobral by som kamene a išiel inde,“pousmial sa.

Vraj iný biznis ako s kameňmi sa mu nikdy nevyplatil. „Kupónka? Tam som prerobil všetko, čo som do toho dal,“ mávol rukou. Podľa svojho vzoru by chcel dať odporúčanie aj ľuďom, ktorí chcú svojim deťom niečo odkázať. „Poradil by som babičkám, ktoré chcú vnukom niečo nechať, nech im nedávajú peniaze. Lebo tie minú, zabudnú na babičku, ale keď im dajú nejaký takýto šperk, ešte aj ich deti budú nosiť ten prsteň,“ usmieva sa svetaznalý klenotník, ktorý už z biznisu odchádza. Venovať sa chce svojej chalupe, prírode a dni tráviť najmä s milovanou Soňou Müllerovou.