Pred rokom Adela Vinczeová (39) zvažovala využiť umelé oplodnenie, no nedávno v rozhovore priznala, že ani adopcia nie je vylúčená. Plánujú s manželom Viktorom osvojiť si dieťa?!

Problém so spermiami

Markizáckeho moderátora Viktora Vinzceho (29) si Adela vzala pred dva a pol rokom. Odvtedy obaja otvorene hovoria o súkromí, ale vyjadrujú sa aj k celospoločenským otázkam. Vďaka názorom a postojom sú vzorom pre mnohých mladých ľudí. Takou témou je dnes aj plodnosť párov. S neschopnosťou prirodzene počať potomka podľa prieskumov bojuje 13 až 14 percent párov v reprodukčnom veku. Rýchle životné tempo a nezdravý životný štýl komplikujú dvojiciam možnosť založiť si rodinu prirodzeným spôsobom. Vincze bez okolkov v minulosti priznal, že po svadbe absolvoval kontrolu na spermiograme a výsledok ho poriadne prekvapil.

„Manželka prešla všetkými vyšetreniami. Povedal som si, veď uvidíme, ako som na tom ja,“ povedal Viktor, ktorý chcel vylúčiť všetky možné alternatívy skôr, ako sa začali snažiť o dieťa. „Komplikácie s otehotnením nie sú ženská záležitosť. Je to problém párov. A čoraz častejšie ho treba riešiť na strane mužov. To je i náš prípad. Kvalita a počet spermií sa u mňa blížia k hranici neplodnosti,“ otvorene povedal. Napriek tomu, že zmenil svoj životný štýl - prestal fajčiť, začal športovať, užívať viac vitamínov či vymenil tesnú bielizeň, aby sa zvýšila jeho plodnosť -, dieťaťa sa dvojica zatiaľ nedočkala.

Sme šancou pre nechcené dieťa

A keďže Adela je od muža o desať rokov staršia a podľa lekárov ideálny čas, keď by mala prísť do druhého stavu, sa jej každý deň vzďaľuje, začali Vinczeovci okrem umelého oplodnenia uvažovať o inej alternatíve, o adopcii. Moderátorka v rozhovore pre Báječnú ženu na otázku, či sa cíti bez dieťaťa menejcenná, otvorene odvetila: „Chápem, že pre ženy, ktoré majú partnera a dieťa, je to stred vesmíru. Ony zas nevedia pochopiť, že ja to tak nemám a pritom považujem svoj život za naozaj plný. Keby mi dieťa prirodzene vošlo do života, viem si predstaviť, že by to so mnou niečo urobilo, ale musela by som to zažiť,“povedala a zároveň sa zamyslela nad niečím iným. „Iná otázka je, či nie sme my tým priestorom a šancou pre niekoho, kto už je na svete a je nechcený. Tento typ zodpovednosti v sebe občas nosím. Je to však veľmi odvážne rozhodnutie.“

Adela tak jasne dala najavo, že o adopcii uvažujú, čo nám potvrdil aj Viktor. „Vždy to bola pre nás jedna z alternatív, o ktorej sme sa od začiatku rozprávali. Aj sa rozprávame,“ dodal bez okolkov Vincze. Na otázku, či sa s niekým o adopcii radili a či si už boli prípadne nejaké dieťa obzrieť, moderátor nereagoval. Nechajme sa teda prekvapiť, či sa v blízkej budúcnosti predsa len rodina nerozrastie o nového člena.

Fotografie Adely a Viktora nájdete v našej GALÉRII.