S hokejom začínal Miloš Říha v rodnom Přerove od malička. Hrával útočníka, vo vtedajšej najvyššej československej hokejovej súťaži stihol odohrať deväť sezón a nastrieľať 67 gólov. Najspokojnejší bol vo Vítkoviciach, s ktorými ako 23-ročný oslavoval vysnívaný titul. Autonehoda o pár rokov neskôr, pri ktorej si zlomil nohu, urýchlila jeho rozhodnutie skončiť s aktívnou kariérou. Chvíľu robil hrajúceho trénera v Hodoníne, no v 34 rokoch sa rozhodol, že bude len trénovať.

Nechýbalo veľa a rodný Přerov mohol dostať medzi elitu, baráž však klubu nevyšla. No všimli si ho Pardubice, kde si urobil ako hlavný tréner meno. Prvého titulu v úlohe kouča sa dočkal až na Slovensku - v drese bratislavského Slovana v sezóne 2001/2002. A to pôvodne funkcionárom z nášho hlavného mesta ani nechcel ísť otvoriť. Po nevydarených angažmánoch v Karlovych Varoch a Sparte, kde ho vďaka jeho energickej povahe využili na to, aby urobil poriadok so staršími hráčmi, a potom sa ho zbavili, plánoval krátku prestávku. „Chcel som si od hokeja vydýchnuť, no manželka ma presvedčila, aby som ich vypočul,“ priznal v jednom z rozhovorov.

Urobil dobre, Slovan bol v ročníku najlepší, pokoril vo finále aj Zvolen a Říha si mohol dopriať víťaznú cigaru. Nefajčil, ale jednu zvládol, hoci s problémami. O rok oslavoval aj titul s Pardubicami a v priebehu ďalších liet si s tými istými klubmi slovenský (v roku 2005) aj český titul (v roku 2007) ešte raz zopakoval. Trénerské renomé si zvyšoval aj v uznávanej ruskej KHL. Dokonca sa tvrdilo, že je tam známejší než doma.

V Rusku stihol odtrénovať päť klubov vrátane pres­tížneho Petrohradu. No najviac obľúbený bol v Spartaku Moskva. „Jeho prejav našim fanúšikom imponoval. Budeš nám chýbať,“lúčilo sa s ním na sociálnych sieťach vedenie moskovského klubu. Nie všetkým však razantný a výbušný prejav českého trénera sedel. Náš útočník Tomáš Kopecký to v bratislavskom Slovane pred piatimi rokmi s Říhom vydržal len 15 zápasov. „Nikdy predtým som nezažil, aby sa nejaký tréner správal k hráčom na striedačke tak ako Říha. Bol som šokovaný, ako hráčom počas zápasu vulgárne nadával. A to som hral dlhé roky v zámorí,“obvinil ho Kopecký v médiách.

Říha sa bránil, viacero hráčov, naopak, jeho metódy schvaľovalo, no ako sám priznal, boli to vtedy pre neho „nepríjemné časy“. Nadával aj rozhodcom. Bývalý reprezentačný tréner Slovenska Vladimír Vůjtek sa priznal, že ho raz varoval, nech to nerobí, lebo si ich znepriatelí, no on mu odvetil, že si nemôže pomôcť a vydrží byť pokojný len do polovice zápasu. Raz dokonca šmaril na ľad tabuľu s pokynmi.

Len čo bolo po zápase a emócie vychladli, bol vraj Říha mimoriadne zábavný človek, ktorého bolo radosť počúvať. Na sklonku života sa mu splnil ďalší športový sen - konečne si zatrénovať s reprezentáciou. Bol v hre o post národného trénera Slovenska aj Ruska, no napokon dostal šancu v rodnom Česku pred dvoma rokmi.

Tešil sa na tohtoročný šampionát vo Švajčiarsku aj preto, že mu robil asistenta jeho syn Miloš, no koronavírus rozhodol inak. Majstrovstvá zrušili. Jediný veľký turnaj, na ktorom viedol Česko, tak zostal bratislavský svetový šampionát. „Bol to tréner, ktorý predbehol dobu. Veci ako forčeking či otáčanie hry, ktoré presadzoval už v deväťdesiatych rokoch, sú dnes automatické, ale vtedy to ešte nikomu nenapadlo. A tých nadčasových vecí robil viac,“vyhlásil o ňom pre server idnes.cz jeho dnes 38-ročný syn Miloš Říha mladší.

FOTO vily pri Zvolene, v ktorej prežil Miloš Říha posledné roky života, v GALÉRII