Jozef Drag o sebe tvrdí, že bol a stále je agentom kriminálneho spravodajstva a zároveň policajtom. Má byť dôveryhodný svedok v kauze pozemkovej mafie, no súčasne je aj obžalovaný v kauze bytovej mafie.

Vo väzbe strávil viac ako tri roky a teraz si užíva slobodu. Najnovšie sa začal živiť pre neho ideálnym zamestnaním. Je z neho realitný maklér. Týždenník PLUS 7 DNÍ dokonca zistil, že má nos na dobrý kšeft.

Nový proces

Už v najbližších dňoch nanovo odštartuje pojednávanie v kauze takzvanej bytovej mafie. Hlavným obžalovaným je práve Drag. Podľa obžaloby šéfoval skupine trinástich parťákov. Medzi rokmi 2006 a 2008 urobili podľa prokuratúry podvody s nehnuteľnosťami za viac ako štyri milióny eur.

Senát Okresného súdu Bratislava I bude viesť Stanislav Dutko, ktorý vystriedal dnes už bývalého sudcu Pavla Dekánka. Práve Dekánek bol spájaný s premlčaním asi v päťdesiatich prípadoch, kde nekonal. Jedným z prípadov, pre ktoré bol Dekánek disciplinárne riešený, bola aj kauza bytovej mafie s Dragom ako hlavným obžalovaným. Bol síce stíhaný väzobne, no pre nečinnosť Dekánka sa dostal na slobodu.

Celý prípad sa začal komplikovať, keď Drag vyhlásil, že je policajný agent kriminálneho spravodajstva v odbore zvláštnych operatívnych činností a že zisk z trestnej činnosti odovzdával svojim nadriadeným, spravodajským dôstojníkom. Neskôr vyplávalo na povrch, že policajný rozkaz Dragovi v roku 2008 podpísal minister vnútra Robert Kaliňák.

A tak sa začalo nekonečné zbavovanie mlčanlivosti jeho aj ostatných policajných dôstojníkov. Tých však súd doteraz nevypočul. Bude teda zaujímavé sledovať, ako si bude v prípade počínať sudca Dutko.

Čítajte viac:

Bývalý sýkorovec Drag exkluzívne prehovoril: Kaliňák ma prijal do polície

Dobrý kšeft

Šesťkrát súdne trestaného Draga zrejme po infiltrovaní do rôznych skupín a skupiniek obchod s nehnuteľnosťami úplne pohltil. Podľa našich zistení bývalý sýkorovec sa dnes živí ako realitný maklér. A evidentne má nos na výnosné kšefty.

Týždenník PLUS 7 DNÍ natrafil na obchod, ktorý Jozef Drag urobil v októbri 2014. Ide o dom s pozemkom v Modre, za ktorý zaplatil tritisíc eur. Dobre čítate. Tritisíc eur za dom s pozemkom v Modre.

Vybrali sme sa teda po stopách zaujímavého obchodu. Už po pár minútach v Modre sme sa dozvedeli, že pán Drag je veľmi inteligentný, má slušné vystupovanie a hneď nás nasmerovali k správnemu domu. Na pohľad starý dom so záhradou. Pán, ktorý má v dome právo dožitia, nám hneď povedal, že je už novým majiteľom a že dom kúpil od Draga za päťtisíc eur.

No poďme pekne po poriadku. Starý dom s pozemkom a vecným bremenom v Modre patril istému Ľubomírovi z Modry. Je invalid, chýba mu niekoľko prstov na ľavej ruke. Peniaze nemá, a tak si začal požičiavať od nebankoviek. Panej z pôžičkovej firmy okrem iného prezradil, že má záujem o predaj domu.

Pani podľa našich informácií nezaháľala ani minútu a odporučila Ľubomírovi vraj veľmi šikovného realitného makléra - Jozefa Draga. Pánovi Ľubomírovi ponúkol aj pôžičku. Ten vo viere, že podpisuje pôžičkovú zmluvu, podpísal zmluvu o predaji domu. Na zmluve podpísanej pred notárom bola požičaná suma tritisíc eur.

Jozef Drag však nezaháľal a v obchode pokračoval. Dom obratom predal Ľubomírovmu bratovi, ktorý má v nehnuteľnosti právo dožitia. Suma podľa slov nového majiteľa bola päťtisíc eur. Čistý zisk teda zatiaľ predstavuje dvetisíc eur.

To však nie je všetko. Drag totiž novému majiteľovi predal len dom, ktorý má už čo-to za sebou, no pozemok si nechal. Summa summarum, Drag zarobil dvetisíc eur plus pozemok. A tomu sa už dá povedať dobrý kšeft. No a pánovi Ľubomírovi zostali len oči pre plač. Zaujímavé je, že všetko je s kostolným poriadkom, keďže zmluvu odobril notár.

Čítajte viac:

Robert Kaliňák si uzurpoval patent na pravdu. Dobehol ho mafiánsky recidivista

Úplatok

Obžaloba v kauze bytovej mafie nemusí byť jediná. Meno Jozefa Draga sa totiž dnes spája aj s dvoma trestnými oznámeniami pre ohováranie, ktoré na neho podali dvaja policajní funkcionári - prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a Ivan Ševčík, šéf inšpekcie ministerstva vnútra.

Všetko sa začalo, keď Drag začal rozprávať o tom, ako sa infiltroval do podsvetia, aby pomohol pri objasňovaní nezákonných prevodov majetku.

Pred okresným súdom v Bratislave a neskôr pred Špecializovaným trestným súdom pod prísahou vypovedal o zvláštnych praktikách svojich nadriadených, vtedy príslušníkov kriminálneho spravodajstva odboru zvláštnych operatívnych činností (OZOČ) Ľubomíra Minicha a Jozefa Lienera.

„Peniaze z trestnej činnosti som sústreďoval v bytoch, ktoré slúžili aj ako kancelárie, kde sa viedla presná evidencia. Tú som viedol prevažne ja, lebo som mal o nej najväčší prehľad."

"V roku 2008, keď sa menili peniaze na eurá, bolo trestnou činnosťou zozbieraných 1 970 000 korún, ktoré som osobne odovzdal riaditeľovi OZOČ (Ľubomírovi Minichovi),“ vypovedal okrem iného Drag na súde s tým, že o všetkom vedel aj vtedajší riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ivan Ševčík.

A práve pre toto tvrdenie dal Ševčík na Draga trestné oznámenie. Vyšetrovateľ, ktorý sa prípadom zaoberá od decembra 2013, však zatiaľ Draga z ničoho neobvinil. Podľa policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej vyšetrovanie stále prebieha. Drag na súde spomenul aj terajšieho policajného prezidenta Gašpara.

Podľa Draga mal zobrať úplatok tristotisíc korún. Gašpar tiež podal na Draga trestné oznámenie. Bolo to ešte v októbri 2012. Pravdivosť Dragových tvrdení najskôr musela preveriť policajná inšpekcia. No a tá preverovanie ukončila v máji 2014.

„Preverovaním v danej veci a z listinných podkladov bol zistený rozpor medzi tvrdeniami obžalovaného a zistenými skutočnosťami,“ uviedla Andrea Dobiášová z ministerstva vnútra.

Podľa inšpekcie teda Drag o braní úplatku Gašparom klamal, a tak by sa čakalo, že obvinenie na seba nenechá dlho čakať. Opak je však pravda. Ani osem mesiacov od ukončenia preverovania úplatkárskej kauzy bratislavský vyšetrovateľ nikoho neobvinil.

„Vyšetrovateľ vykonáva potrebné úkony s cieľom vec náležite objasniť. Vznesené obvinenie voči konkrétnej osobe doposiaľ nebolo,“ povedala nám Kurucová o prípade jej najvyššieho šéfa. Čo vyšetrovateľ stále preveruje, ozrejmiť nevedela.