Nákupná taška, športová šiltovka zasadená do čela a károvaná košeľa, pre ktorú by ho porotca Jaro Slávik, zarytý odporca tohto vzoru, vyhodil z každej televíznej šou. Muž s hustou sivou bradou smeruje do auta dámskej fialovej farby. Žiada si to trochu predstavivosti, aby sme v ňom rozpoznali bývalého mediálneho magnáta či exministra hospodárstva. Pavol Rusko (56) je momentálne muž bez domova. Za bieleho dňa ho vídať v hlavnom meste so sučkou Larou, o ktorú sa stará ako o vlastné dieťa. A čaká na rozsudky. Jeden, v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek, už padol - Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho aj s Marianom Kočnerom odsúdil na 19 rokov bezpodmienečne, rozsudok musí ešte potvrdiť Najvyšší súd. V prípade údajnej objednávky vraždy bývalej partnerky v biznise Sylvie Volzovej proces stále trvá. Kde však Rusko trávi noci, zostáva záhadou.

EXKLUZÍVNE FOTO Pavla Ruska v uliciach Bratislavy nájdete v GALÉRII >>

Kam zmizli stovky miliónov korún?

Ak odložíme trestné stíhania bokom, Rusko ukrýva asi najväčšie tajomstvo slovenského šoubiznisu či politiky - nikto nevie, ako sa dá v priebehu pár rokov „rozflákať“ 13 miliónov dolárov. Presne toľko mu pristálo na účte, keď predal svoj podiel v televízii Markíza. Vieme, že štyri milióny investoval do predvolebnej kampane svojej politickej strany ANO. Ďalšie 3,5 milióna požičal exmanželovi Anety Pariškovej Davidovi Dočekalovi, ktorý mu ich doteraz, napriek rozhodnutiam súdov, nevrátil. Zvyšok sa stratil, nevedno kam.

Anetu Pariškovú zoznámil s Davidom Dočekalom práve Pavol Rusko.
Anetu Pariškovú zoznámil s Davidom Dočekalom práve Pavol Rusko.
Zdroj: Peter Korček, Ivan Pastor

Už v roku 2011 mal vraj Rusko zablokované účty, na nehnuteľnosti boli uvalené exekúcie, dával do zálohy zbierku vzácnych obrazov a jeho exmanželke Viere museli s deťmi pomáhať priatelia. Po odchode z politiky sa prestala na Ruska usmievať šťastena. Skrachoval mu projekt bioplynovej stanice, produkcia divadelného muzikálu, po azylovom centre Maják, kde sa angažoval, mu zostali na krku len trestné oznámenia a žaloby. Niekedy medzitým mal do činenia s „chlapíkmi z nejakej krajiny niekdajšieho Sovietskeho zväzu“.

„Jednoducho prídete o majetok, ani neviete ako…“ priznal nám vtedy. „Mám geneticky danú hlúposť veriť ľuďom. Mne kedysi prišiel Jano Slota povedať - chcú ti zobrať Markízu. Tri dni predtým, ako sa to stalo. Neveril som mu. A o tri dni ma vyhodil Čongy aj s celou bandou kočnerovcov,“ vyhlasoval. O niekoľko rokov sa už so svojím niekdajším úhlavným nepriateľom Marianom Kočnerom spojil.

Vďaka tomu mohol Pavol Rusko prespávať istý čas v bratislavskom komplexe Five Stars Residence, ktorý Kočner postavil. Z bohatej zbierky nehnuteľností mu totiž nezostalo nič. Prišiel o megalomanskú vilu v Záhorskej Bystrici. Exekútori Ruskovi zobrali rodinný dom v Stupave a niekoľko bytov v bratislavskom Novom Meste.

Viera Rusková, hoci trpela, sa ku krachu exmanžela nikdy nevyjadrovala. Nervy stratil len jej otec Peter Vyletel, ktorý musel dcére s vnúčatami podať pomocnú ruku. „Aj malé decko, keď neposlúcha, treba zbiť. Jeho takisto treba vymlátiť a povedať mu, nech sa trošku spamätá. Toľké peniaze dostal za Markízu a čo dal deťom? Opýtajte sa ho, čo dal deťom...“ lamentoval bývalý svokor.

Podľa nových informácií môže byť Pavol Rusko na obe deti mimoriadne pyšný. Dcéra Lívia (24) študovala molekulárnu biológiu a biochémiu organizmov na Karlovej univerzite v Prahe a syn Paľko (16) plynulo hovorí niekoľkými svetovými jazykmi. Je zjavné, že vzťahy s bývalou rodinou napravil. Exmanželka Viera vypovedá pred orgánmi činnými v trestnom konaní v jeho prospech. A nielen pred nimi. „Zle na tom nie je, ale nie je ani milionár. Ani o ňom nepíšte, sú dnes zaujímavejší ľudia, sú nové celebrity,“ bránila Viera Rusková pred nami exmanžela, hoci predvlani sa znova oženil. Vzal si dlhoročnú priateľku Henrietu Hegerovú (39), ktorá si po svadbe začala hovoriť Henriett Rusko Heger. „Robí šperky, je to taká éterická bytosť, pôsobí ako z inej galaxie,“ tvrdia o nej jej známi.

EXKLUZÍVNE FOTO Pavla Ruska v uliciach Bratislavy nájdete v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: