Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Takto si žijú celebritní penzisti

Lepšie ako Helena Vondráčková, ktorá sa súdila o svoj dôchodok, nie sú na tom ani ďalší prominentní penzisti. Speváčka Marta Kubišová s ňou kedysi rozbiehala kariéru, no po roku 1968 dostala zákaz činnosti, ktorý trval dvadsať rokov. Napriek tomu má len o tisícku nižší dôchodok ako Helena, ktorá sa držala desaťročia na výslní. „Najprv mi vypočítali 8 146 korún (348 eur). Keď som to videla, bolo mi jasné, že budem musieť spievať do smrti. Teraz som na tom už dobre. Po valorizácii beriem 12-tisíc korún (512 eur), čo nie je úplne zlé,“ priznala pre PLUS 7 DNÍ Kubišová.

Česká spevácka stálica Yvetta Simonová výšku svojho dôchodku berie ako nezvratný fakt. „Do deväťdesiatky som ešte aktívne pracovala a na úrade mi vypočítali 22-tisíc korún (940 eur),“ povedala nám otvorene. S lapsusmi na úrade práce má však skúsenosť aj ona. „Je to veľké martýrium. Mama mi vždy prízvukovala, aby som mala všetky dokumenty v poriadku, pretože penzia je dôležitá. A vidíte, mala pravdu. Počítajú sa aj malé kšefty. Ku všetkému som doložila zmluvy. Vypadlo im len obdobie mojej spolupráce s orchestrom Zdeňka Bartáka. Keď som však ukázala jeho podpis na zmluve, bolo vybavené,“ opísala nám svoju skúsenosť.

Keď sme pani Simonovej prezradili výšku Heleninej penzie, zalomila rukami. „Tak málo a pri toľkej práci, čo má za sebou? To je naozaj hrozné. Veľmi Helenku pozdravujem. Doťahovačky, ktoré ju čakajú, jej teda vôbec nezávidím,“ odkázala jej.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Takto si žijú celebritní penzisti

Dane nestačili

Ani na Slovensku nemajú legendy v dôchodkovom veku na ružiach ustlané. Prečo to tak je, nám vysvetlila speváčka Marcela Laiferová. „Boli sme v slobodnom povolaní a neplatili sme si zdravotné ani sociálne poistenie. Odvádzali sme len veľké dane a každý si myslel, že z toho to budú mať pokryté. Veľký omyl,“ upozorňuje. Jedna z našich najvýznamnejších umelkýň tak v súčasnosti dostáva penziu iba 340 eur. Aj to len vďaka tomu, že keď sa jej narodil syn, na isté obdobie sa zamestnala v agentúre Slovkoncert. „V tom čase som si platila odvody ako každý pracujúci človek, takže sa mi to o niečo zvýšilo.“

Laiferová netají, že aj ona sa v minulosti snažila vyboxovať väčšie peniaze, ale časom to vzdala. „Bola som sa informovať aj na ministerstve, aj v poisťovni, ale nikam to neviedlo. Ukázala som potvrdenia o účinkovaní, ale ich zaujímajú len sociálne dávky. Mám aj vysokú školu, čo sa tiež počíta, no v tomto smere sme neboli nijako krytí. Nikto nemohol tušiť, že sa zmení politický systém a nastane problém. Nikoho dnes nezaujíma, že za to nemôžeme a doplácame na to,“ zhodnotila rezignovane.

Do pozornosti nám slovenská speváčka dáva tiež kolegov muzikantov, ktorí sú na tom ešte horšie. „Niektorí sú vyslovene chudobní. Ja žijem z toho, čo som za mnoho rokov zarobila poctivou prácou. Aby som si udržala nejaký štandard, stále spievam,“ hovorí sedemdesiatsedemročná diva. Súdiť sa o vyšší dôchodok jej nikdy nenapadlo a neodporúča to ani Helene. „Nemá to vôbec žiadny význam a navyše si človek iba kazí imidž. Ľudia závidia aj nos medzi očami. Povedia, a čo má málo peňazí? Takú reklamu ozaj nepotrebujem,“ vyslovila skúsená umelkyňa svoj názor.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Takto si žijú celebritní penzisti

Keby emigrovali

Ani hokejová legenda Jozef Golonka si nemyslí, že súd Vondráčkovej pomôže. K adekvátnemu zhodnoteniu mnohoročnej práce sa podľa neho nedopracuje. „Oni mali Pragokoncert, my Pragosport. Keď som bol v zahraničí osem mesiacov, dostal som zmluvu na 33-tisíc mariek. Z toho 69 percent išlo štátu na dane. Dnes dostávam dôchodok 600 eur, čo mám už po dorovnaní. Popritom, keď som robil vo firmách Matador, Slovakoturist, Zlatý Bažant a sedel som v rôznych dozorných radách, odvádzal som si aj poplatky do poisťovne. Takto nás štát obabral,“ hnevá sa.

Bývalý hokejista tiež pripomína, že oproti Helene Vondráčkovej sa cíti vo veľkej nevýhode. „Šport a kultúra je rozdiel tisíc a jeden. Ja už hokej nemôžem hrať dávno, no ona ešte stále môže vystupovať a krásne si privyrobiť. Veď aj spieva dodnes fantasticky. To jej nemôže nikto uprieť. Ale súdiť sa? Keď sa neplatili odvody, nevysúdiš nič,“ myslí si.

Pri tejto príležitosti Golonka spomína iné hokejové legendy, ktoré na sklonku života treli biedu. „Niekoľkí moji spoluhráči umre­li ako bezdomovci, pretože nemohli zaplatiť ani nájomné. Rudolf Tajcnár, Vladimír Dučaj, Ivan Grandtner aj Štefan Kordiak. Karol Fako neskončil ako bezdomovec len preto, že mu pomohla rodina. Všetko to boli ľudia, ktorí obetovali pre Slovensko veľmi veľa. A kto si na nich dnes spomenie? Keby emigrovali na Západ, žili by do konca života v blahobyte,“ upozorňuje Golonka na nemilý historický paradox.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Takto si žijú celebritní penzisti

Prečítajte si tiež: