Daniela Kolářová (74) patrila medzi najkrajšie a najobsadzovanejšie herečky v Československu. Ako teraz prezradila PLUS 7 DNÍ, pôvab, ktorý si zachovala do vysokého veku, má aj vďaka slovenským koreňom z matkinej strany. Trendu skrášľovacích procesov však nikdy neholdovala. V širokých úsmevoch dokonca bez problémov ukazuje nikotínom zničený chrup.

Kolářovej meno sa celý jej profesijný život spája s hercom Jaromírom Hanzlíkom (72), spolu účinkovali v mnohých filmových trhákoch. Najväčším mužom jej života bol však herec a režisér Jiří Ornest (†70), ktorý v roku 2017 podľahol rakovine. Herečka ho doopatrovala a na smrteľnej posteli držala za ruku. A to napriek tomu, že v čase, keď ich dvaja synovia boli v puberte, Ornest sa zahľadel do inej ženy a situáciu vyriešil rozvodom. Keď zistil, že aj v Danielinom živote je iný muž, začal bojovať o druhú šancu. A ona mu ju dala.

Slovenská krv

Korene obľúbenej českej herečky Daniely Kolářovej siahajú až do Žiliny, odkiaľ pochádza jej babička Mária z maminej strany. Na Slovensku však nežila dlho. „Zoznámila sa tam s fešným mladíkom z Česka, ktorý pracoval v zemepisnom ústave. Keď sa začala druhá svetová vojna, odsťahovali sa spolu do Česka,“ začína svoje rozprávanie pani Daniela. Na babičku má aj s odstupom mnohých rokov len tie najkrajšie spomienky. „Dožila sa vysokého veku a celý život si držala slovenčinu a maďarčinu, ktorú perfektne ovládala. Bezradným strateným maďarským turistom v Prahe radila a ukazovala správnu cestu,“ prehodí veselo.

Keďže pani Mária bola jedináčik, so Slovenskom postupne strácala kontakt. „Mala tam nejakú rodinu a jednu kamarátku, ale skôr oni chodili do Prahy za ňou ako ona na Slovensko. Bolo to veľmi ďaleko,“ poznamenáva jej vnučka. Nikdy nezabudne ani na prázdniny u starých rodičov, ktoré trávila v ich dome za Prahou. „Vždy som bola veľmi chudá, takže babička dostala od mojej maminky pokyn, že ma musí vykŕmiť, aby som pribrala aspoň dve kilá. Takže mi dávala jesť tučné mäso, z čoho sa mi dvíhal žalúdok. Zvádzali sme krutý boj. Bolo málo jedla a všetci mali strach, aby deti nedostali tuberkulózu,“ vracia sa do povojnových čias. „Starých rodičov som však milovala. Vždy som u nich bola veľmi spokojná,“ dopĺňa s ľútosťou, že na Slovensku už zrejme nemá žiadnu rodinu.

Nič neobvyklé

Daniela sa neskôr sama stala matkou dvoch synov, Šimona a Mateja, a babkou dvoch vnúčat, Andulky a Vojtěcha. „Teraz je to celé nanič, pretože ich nemôžem pre koronu vidieť. Už to trvá naozaj dlho. Keď boli synovia malí, veľa som pracovala, tak som si ich veľmi neužila a s vnúčatkami som zas často nebola, preto že manžel mal veľmi veľké zdravotné problémy, takže som sa musela venovať jemu. Azda nás ochráni očkovanie. Už aby to bolo,“ vyslovuje zbožné prianie.

Manželom Daniely Kolářovej bol herec a režisér, o šesť dní mladší Jiří Ornest, s ktorým sa zoznámila ešte počas štúdií herectva. V tom istom ročníku s nimi bola aj nedávno zosnulá Hana Maciuchová či Ladislav Potměšil. Za Ornesta sa vydávala ako dvadsaťosemročná. Po štrnástich rokoch manželstva sa však Jiří bezhlavo zamiloval do inej ženy a požiadal o rozvod. Odlúčení    boli od seba len rok. Po tom, čo Ornest odišiel od rodiny, Kolářová randila s hercom Martinom Stropnickým, ktorý bol od nej o desať rokov mladší. Kvôli herečke sa dokonca rozviedol s manželkou Luciou. A začali sa diať veci.

Exmanžel o svoju bývalú zrazu opäť bojoval. A úspešne. Daniela sa za niekdajšieho neverníka opäť vydala a svadba bola aj na strane Martina a jeho Lucie. Netrvalo však dlho a opäť ju opustil, pre herečku Veroniku Žilkovú. Pamätníci si možno spomenú, že Daniela Kolářová po boku Martina Stropnického vstúpila do politiky. V rokoch 1990 - 1992 bola poslankyňou národnej rady.

Keď sme s českou herečkou preberali jej dve svadby za toho istého muža, bez veľkých emócií povedala, že to nie je nič výnimočné. „Bolo to normálne rozhodnutie. Veď sme už predtým spolu žili. Poznám viac ľudí s takouto skúsenosťou, len sa o tom veľmi nehovorí,“ presviedča nás.

Doopatrovala ho

Jiří Ornest v manželstve už sekal dobrotu. Daniela mu odpustila všetky hriechy a keď vážne ochorel, obetovala mu aj kus svojho života. Začiatkom roku 2014 sa Ornest podrobil náročnej operácii srdca, po ktorej ochrnul. Nasledovali pobyty v rehabilitačných centrách, kde sa učil    opäť chodiť a rozprávať. Aj vďaka Danielinej oddanej starostlivosti sa dal časom tak do poriadku, že normálne komunikoval a dokázal sa pohybovať pomocou paličky. Dokonca sa mu podarilo v Českom národnom divadle naštudovať predstavenie Nefňuka.

Po štyroch rokoch dostal rakovinu močového mechúra a jeho dni boli zrátané. Na utíšenie neznesiteľných bolestí dostával silné opiáty. V čase jeho posledného výdychu bola pri ňom manželka so starším synom. Mladší bol pracovne v zahraničí. „Držali sme ho za ruku a registrovali, ako sa skracuje frekvencia jeho dýchania. Keď odišiel, na pár sekúnd cítite niečo ako úľavu,“ zverila sa vtedy českým médiám herečka.

Pevný poriadok

Od smrti manžela Ornesta prešli tri roky, no Daniele Kolářovej stále chýba. „Snažím sa žiť pozitívne a tešiť sa z každého dňa. Mladší syn žije za Prahou, zajtra sa chystám konečne za ním. Tam v prírode medzi stromami sa aj situácia okolo korony znáša lepšie. Je úžasné uvedomovať si, ako to v prírode všetko skvele funguje a aký má pevný poriadok. Je to niečo, čomu by sme sa mali čo najviac priblížiť, pretože pôda nás živí,“ zamýšľa sa.

„Hovorím si, že by sme mali zľaviť z konzumu, pretože aj odeň sa môže odvíjať celá nepríjemná situácia s koronavírusom. Už to naozaj preháňame. Sama nerada chodím do veľkých obchodných centier, kde je záplava všetkého možného. Chýba nám skromnosť. To všetko predsa nepotrebujeme. Je to príliš. Keď vidím všetok ten tovar, vzbudzuje to vo mne stavy úzkosti. Môže sa stať, že príde trest. Že sa skrátka niečo stane a prídeme o všetko. Následkom toho sa budeme musieť vrátiť k prírode, k pôde, ku kúreniu nad ohniskom. Na úplný začiatok, ak vôbec dostaneme takú šancu. O tom všetkom uvažujem, keď som na našej chalupe. Príroda je pre mňa po dňoch v rušnej Prahe ako modlitebňa,“ vyznáva sa PLUS 7 DNÍ zo svojich pocitov.

Reálny život

Dnes je Daniela rada, že nepatrila k herečkám, ktoré odmietali materstvo. „Neviem si predstaviť, že by som bola teraz sama. Aj keď pri toľkých povinnostiach a práci bolo tehotenstvo veľkou odvahou. Napriek tomu som nechápala kolegyne, ktoré tvrdili, že herečka má hrať a nemať deti,“ tvrdí, hoci divadlo bolo aj pre ňu dlho všetkým. „Až po narodení synov som si uvedomila, že toto je reálny život a reálna radosť. A z neho sa dá čerpať aj pri vytváraní hereckých postáv.“

Kolářová sa pre dosky, ktoré znamenajú svet, nadchla skoro. Stála na nich už ako dievčatko. „Narodila som sa v Chebe a rodičia pracovali vo Františkových Lázňach. Krátko nato sa rodičia rozviedli a ja som žila do štyroch rokov u starých rodičov v Prahe. Keď sa mama druhýkrát vydala, presťahovali sme sa do Karlových Varov, kde pracovala v učtárni tamojšieho divadla. Trávila som tam každú voľnú chvíľu, až ma raz obsadili do rozprávky Cisárove nové šaty. Písal sa približne rok 1955 a bolo to úžasné. Hrala by som aj viac, ale maminka ma nechcela uvoľňovať zo školy,“ spomína.

Napriek matkinej nevôli vyštudovala v roku 1968 divadelnú fakultu a jej kariéra naberala obrátky raketovou rýchlosťou. Tesne po skončení školy si zahrala v dnes už kultovej veselohre Slasti Otce vlasti, kde sa prvýkrát stretla s Jaromírom Hanzlíkom. Spojenie s týmto hercom jej bolo napokon osudné. „Angažmán do Divadla S. K. Neumanna som dostala aj preto, lebo k mladému Hanzlíkovi nemali partnerku,“ prezrádza.

Fakt, že im to spolu ladí na javisku, rýchlo zistili aj televízni tvorcovia. Kolářová a Hanzlík sa stali pravdepodobne najobsadzovanejšou hereckou dvojicou československej kinematografie. Bok po boku hrali v slávnom seriáli Taková normální rodinka, Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem či Lucie, postrach ulice. Zahrali si tiež v seriáli Nemocnica na okraji mesta. „Veľmi rada som tiež chodila na Slovensko. Naposledy som v Bratislave hrala s Milanom Lasicom komédiu Půldruhé hodiny zpoždění. To bolo krásne,“ poznamenala pred nami.

Hoci účinkovanie v seriáloch herečka odmieta, postavu bývalej kriminalistky v seriáli Sestřičky Modrý kód, ktorý v súčasnosti vysiela aj naša televízia, predsa len prijala. „Je to zaujímavá postava, tak som sa nechala nahovoriť. Ale povedala som im, že môžem len do apríla, pretože idem natáčať film so Zdeňkom a Janom Svěrákovcami. Priniesli mi kvôli tomu domov piano, na ktoré sa musím naučiť hrať. Ale ako to všetko dopadne, nevie nik. Mám v kalendári už aj niekoľko termínov z divadiel, v ktorých účinkujem, no nie som si istá, či ich nebudem musieť škrtnúť,“ vyjadrila sa s obavami na záver.

Pozrite si GALÉRIU záberov obľúbenej českej herečky Daniely Kolářovej. Takto sa na nej podpíal čas

Prečítajte si tiež: