Herečka Jenovéfa Boková (26) získala filmovú cenu Český lev za hlavnú úlohu v psychologickom filme Chvilky. Krátko po triumfe sa presunula do Bratislavy, kde nám prezradila, že pochádza z neštandardne undergroundovej rodiny. Už ako malá sa stretávala s chartistami a inou  intelektuálnou spoločnosťou, čo ju ovplyvnilo na celý život. Neberie sa príliš vážne, netrpí celebritnosťou a robí si posmech z luxusných značiek.

Marián Geišberg jej pripomínal otca

Vyzerá to, že Český lev je prestíž, no potom sa to stane a je to normálne. Nie sú to Oscary, skôr pekný pocit,“ zamyslela sa na úvod nášho stretnutia Jenovéfa. Po chvíli predsa len našla aj pozitívnu stránku tohto ocenenia. Je pravdepodobné, že pri budúcich kontraktoch si bude môcť vypýtať väčší honorár. „Dievča, ktoré mi dohaduje peniaze, to asi bude využívať,“ prehodila herečka pobavene. Za postavu Anežky v psychologickom filme Chvilky získala okrem Českého leva aj cenu Českých kritikov. Na následnej párty to bujaro oslávila v spoločnosti hereckých hviezd ako Martin Huba, či Jiří Bartoška. 

Na cenu Český lev už bola nominovaná v roku 2013 za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Revival. Zahrala si v ňom aj po boku Mariána Geišberga. „Vtedy som vedela, že to nedostanem, ani som to nechcela dostať. V mojej kategórii bola totiž aj Jaruška Pokorná z filmu Horiaci ker, ktorá mala so svojou postavou oveľa viac práce ako ja. Veľmi som jej cenu priala,“ povedala nám. Oveľa väčšiu radosť ako samotné ocenenia si váži príležitosti hrať po boku umelcov, ktorých si nesmierne váži. Takým bol aj Marián Geišberg.  „Tu sa talentom a dobrými povahovými vlastnosťami naozaj nešetrilo,“ povedala na adresu herca, ktorý nás opustil koncom minulého roka. „S ním som mala najviac natáčacích dní a za tú spoluprácu som úprimne vďačná. Veľmi mi pripomínal môjho otca. Napríklad tým, aký bol rozverný. Aj v Revivale mal takú úlohu. So sestrou Kristínkou, ktorá si s ním zahrala vo filme krok do tmy, sme ho mali veľmi radi. Vlastne máme,“ vyznala sa šťastná. Pripomína tiež, že pred kamerou, práve vo filme Chvilky už stála aj s Mariánovým synom, Markom Geišbergom. „Toto bola rovnako skvelá príležitosť a pre mňa česť spoznať skvelého človeka a herca,“ povedala uznanlivo v ruke držiac plastovú kabelku pomaľovanú písmenami LV, ktoré mali parodovať slávnu luxusnú značku.

Divoká rodina

Jenovéfa herectvo nikdy neštudovala, no okrem prirodzeného talentu ju robia zaujímavou aj nedomykavé hlasivky, vďaka ktorým má nízko posadený hlas. Tejto múze podľahla vďaka o jedenásť rokov staršej sestre Kristíny, ktorá sa vybrala týmto smerom a neskôr sa vydala za herca Pavla Lišku. „Kristína je môj vzor. Bála som sa, že sa jej vo filme Chvilky nebudem páčiť. Keď sa ale po premiére od dojatia rozplakala, bola som šťastná,“ povedala s hrdosťou. Sestry boli súčasťou umeleckého sveta od narodenia. Ich matka Jitka je sochárka a výtvarníčka a otec John nekonvenčný disident, chartista a bojovník za ľudské práva. Počas zamatovej revolúcie robil Václavovi Havlovi zadarmo ochranku a najväčšie peniaze vraj zarobil prevádzkovaním verejnej toalety v istom nočnom klube. 

Herečka svojho otca opisuje ako obetavého človeka, ktorý je pripravený komukoľvek a kedykoľvek pomôcť. „Nepopieram, že sme dosť „pošahaná“ rodina, ale mne sa to páči. Otec je naozaj veľká osobnosť undergroundu. Za komunistov bol neustále sledovaný štátnou bezpečnosťou. Nejde ďaleko pre ostré slovo, no zároveň je to čistý a vrúcny človek,“ hovorí o ňom s obdivom a vracia sa do detstva. „Vyrastala som síce v divokej rodine, kde sme zažívali veľké „mejdany“, ale vždy tam bolo cítiť lásku a že sa všetci navzájom milujeme. Keď sa otcovi ešte nechcelo ísť v noci domov, spala som pod stolom. Stále lepšie ako by som bola doma s nejakom cudzou pani a čakala, kedy sa rodičia vrátia,“ uvažuje. Bokovci žúrovali s rôznymi umelcami, maliarmi, spisovateľmi, básnikmi a medzi nimi napríklad aj s manželmi Havlovcami. „Otec mal Vaška veľmi rád. Jeho manželka, pani Oľga bola rovnako úžasná. Nemala to ľahké, ale vždy pri ňom stála. Ja som mala vtedy tri roky, ale mama hovorila, že, keď sa pani Oľga stala prvou dámou, vôbec sa nezmenila,“ opisuje niekdajšiu prvú dámu jedna z najcharizmatickejších českých herečiek súčasnosti.