Taký kult osobnosti sme nevideli hádam ani v Rusku.  Cez každú reklamnú prestávku počas tohtoročného českého Slávika púšťali na hlavnej obrazovke spoty s milionárom Karlom Janečkom v hlavnej úlohe, predstavovali ho ako matematika, spoločenského reformátora, mecenáša, ba aj parašutistu. „S odvahou meníme našu Zem“ či „Pod heslom nebáť sa a nekradnúť bojujeme proti korupcii, ktorá ničí ľudské životy a ohýba spravodlivosť“ boli len dve z jeho propagovaných vízií.

V Česku bol boháč istý čas považovaný za mimoriadne dobrú partiu, až kým sa nepriznal, že rád žije s viacerými partnerkami naraz. Na Slávikov, kotrých obnovil a platil, zobral svoju poslednú múzu, kňažku lásky Liliu Khousnoutdinovú, s ktorou si mala po skončení prenosu najviac čo povedať speváčka Lucie Bílá. Karel nám medzitým vykladal, koľko ho hudobný večer v Karlíne stál. „Bolo to pomerne drahé, zvlášť preto, lebo sme to robili na poslednú chvíľu. Chcel som pomôcť českej kultúre, no mojou hlavnou motiváciou bola propagácia volebného systému D21. Tento systém je kľúčom k obnoveniu demokracie a základných slobôd.“

SEDEL VEDĽA VDOVY IVANY GOTTOVEJ Karel Janeček musel byť s večerom spokojný.
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Na druhej strane, Janeček využil priestor v hlavnom vysielacom čase dokonale. Keď sa pred kamerami dostal k slovu, nepustil ho dlhých päť minút. „Skúsme nepodliehať strachu a byť odvážni. Môžeme umrieť, ale nesmieme sa báť. Ak sa budeme báť, naše životy budú horšie. Už nikdy nesmieme dopustiť, aby deťom zavreli školy a upreli im právo na vzdelanie. Nesmieme podľahnúť tomu hroznému tlaku na očkovanie našich detí proti chorobe, ktorá ich nijako neohrozuje,“ roz­ohnil sa a národu ukázal písmeno V. Najviac mu pravdepodobne tlieskali muzikanti z kapely Kabát, ktorí si po cenu prišli zo zákulisia, len aby nemuseli sedieť v hľadisku s rúškami na tvári. Ďalší, vrátane speváčky Marty Jandovej a moderátora Aleša Hámu, hovorili o sklamaní z Janečkovho prejavu.

Foto v GALÉRII >>>

„Moderátori nevedeli, čo budem hovoriť. Je možné, že ma chceli stopnúť, ale nestopli by ma,“ povedal neskôr milionár pre PLUS 7 DNÍ. Televízia Nova, ktorá Slávika vysielala, sa od jeho kontroverzného prejavu dištancovala. My sme sa Janečka spýtali, či môžeme očakávať jeho príchod na Slovensko, aby rovnakým štýlom spasil našu hudobnú brandžu. „Musel by som si to poriadne premyslieť, nevylučujem nič. Lebo snažím sa meniť spoločnosť. Systém D21 presadzujem po celom svete, venujem sa tomu už osem rokov,“ uvažoval nahlas.