Tip na článok
Zatienil aj stálice: Kasting do hlavnej úlohy v seriáli Komisár Rex, ktorý bol vraj plný zvučných mien, vyhral Juraj Bača.

„Chcel som dokázať, že pírsing, tetovanie či linky na očiach neznamenajú, že človek je zlý,“ vraví Bača

Juraja Baču zahltili fanúšičky zaľúbenými e-mailami, keď ešte o hereckej kariére ani nechyroval.

Galéria k článku (16 fotografií )
Zatienil aj stálice: Kasting do hlavnej úlohy v seriáli Komisár Rex, ktorý bol vraj plný zvučných mien, vyhral Juraj Bača.
Nakrúca sa úplne inak: Pre kynológov sú súčasné filmárske techniky tvrdým orieškom.
2017 Seriózny: V auguste na Dňoch otvorených dverí v Markíze.

Jeden Juraj Bača tu už bol. Viacnásobný majster sveta, olympijský medailista, dnes štyrid-saťročný kanoista rovnakého mena kedysi tancoval v Let’s Dance, hľadal si nevestu cez reality šou a hlásil šport, no na šoubiznis sa vykašľal a vrátil sa do rodného Komárna, kde dnes žije s rodinou.

Miesto neho sa na scéne zjavil Juraj Bača, ktorý je rovnako statný, no o jedenásť rokov mladší. Nie sú ani len vzdialení príbuzní a doposiaľ sa zoči-voči stretli raz. „Bolo to práve nedávno na dobročinnej akcii v areáli, ktorý Juraj spravuje,“ hovorí herec Juraj Bača (29). „Stalo sa to pred publikom, čo bola taká vtipná situácia. Zdal sa mi ako správny človek, ktorý chcel na chvíľu pričuchnúť k šoubiznisu, čo každého asi trochu láka,“ myslí si plavovlasý mladík, ktorému mnohí predpovedajú skvostnú budúcnosť. Po Tomášovi Maštalírovi a Jánovi Koleníkovi by mal aj on lámať ženské srdcia ako vyšetrovateľ. Nečakane totiž získal hlavnú úlohu v slovenskej verzii kultového seriálu Komisár Rex. Ako chutí sláva, to Juraj už vie. Vďaka známemu menovcovi ju omylom pocítil pred desiatimi rokmi.

S Rexom v posteli

„Keď som bol na strednej škole, fičala prvá séria Let’s Dance. Vtedy mi chodili maily so slovami ‚Neviem, či si to ty, ale podľa mňa by si to mohol byť ty, si ten úžasný tanečník Juraj Bača‘. Bohužiaľ, nebol som to ja, ale bolo to milé,“ baví sa ešte aj dnes Juraj Bača II.

Bol prvý: S kanoistom Jurajom Bačom, ktorý pred vyše desiatimi rokmi krepčil v Let's Dance, sa herec stretol nedávno.
Bol prvý: S kanoistom Jurajom Bačom, ktorý pred vyše desiatimi rokmi krepčil v Let's Dance, sa herec stretol nedávno.
TV Markíza

Vstúpi teraz znova do tej istej rieky, ale už sám za seba? Stačilo, aby televízia začala seriál o komisárovi a jeho psom kolegovi avizovať. Nezadaného herca zrazu neznámi priaznivci viac zastavovali na ulici či mu písali. Podľa vlastných slov však ne-vníma, že by mu ženy skákali do postele. „Vôbec na tieto veci teraz nemám kapacitu, do postele mi skáče akurát tak Rex,“ smeje sa mladík, ktorý sa vlani po dlhých rokoch rozišiel s herečkou Dominikou Richterovou. „Stále sme si veľmi blízki, stále spolu máme veľa vecí, akurát sme si vybrali ťažké povolanie. Ona je momentálne v Prahe, kde je pracovne vyťažená, takže si viac-menej píšeme,“ tvrdil pokorne, keď sme sa s ním rozprávali na letnom markizáckom večierku. Bolo zvláštne, ako svojou mladíckou energiou zatienil aj dlhoročné stálice.

V bratových stopách

A pôvodne ani nemal byť hercom. Po gymnáziu vyštudoval na Univerzite Komenského manažment, a tak sa pomerne neskoro hlásil na Vysokú školu múzických umení (VŠMU). Až sa zdá, že o pár rokov ho stretneme a bude pilot. Znamená to, že pri ničom dlho nevydrží? „Tak to nie je,“ opraví nás. „Som taký zvláštny prípad. Mama doktorka práv, otec je vyštudovaný elektrotechnik, brat má skončený manažment a diplomaciu. Možno preto mi trvalo tak dlho nájsť si vlastnú cestu. Myslel som si, že sa to nedá preto, že nikto v rodine nemal k herectvu blízko. A tak som kráčal v bratových šľapajach. Keď on študoval na matematickom gymnáziu, išiel som naň aj ja. Rovnako ako on som robil manažment, ale alternatív bolo viac. Prijali ma aj na žurnalistiku a masmediálnu komunikáciu,“ prezradil herec.

Zisťovali sme preto, či poznatky z tohto štúdia niekedy zúročil v slovenskom šoubiznise, ktorý je viac šou než biznis. „Jasné, že áno. Stále si myslím, že veľká časť úspechov je aj v tom, ako človek komunikuje a ako si vie zariadiť čas. Momentálne je práca neskutočne náročná a na manažmente som sa naučil, ako systémovo pristupovať k problémom. Je jedno, či treba naprogramovať databázy, účtovať, alebo sa treba pripraviť na rolu. Systém práce alebo postup, taká zanietenosť pri tom, čo človek robí, sú rovnaké. To využívam. Veľmi mi pomáha aj to, že si viem spraviť administratívu.“

Osudové náhody

Nakoniec sa Jurajov život zvrtol vďaka ľuďom, ktorí mu prichádzali náhodne do cesty. Napríklad, keď sa s bratom zastavili v istom podniku a dali si drink. Na pódiu dohrala kapela, vyzvala niekoho z hostí, či by si nechcel zaspievať. Brat postrčil Juraja a ten pred mikrofónom bol dlhšie, než plánoval. Vtedy si ho všimol hudobník Laco Kováč, ktorý talentovaného amatéra stiahol do svojej kapely.

2010 Divoká mladosť?: Takto Juraj Bača začínal ako spevák na Eurovízii.
2010 Divoká mladosť?: Takto Juraj Bača začínal ako spevák na Eurovízii.
Matej Kalina

Na prijímačky na VŠMU zablúdil Juraj ako sprievod svojej vtedajšej priateľky Dominiky Richterovej - chcel si to len vyskúšať. Na jeho veľké prekvapenie však prijali oboch. No a keď sa presťahoval na bratislavskú Kolibu, pri prechádzkach so psom stretával známu herečku Zuzanu Fialovú a tá ho ako začiatočníka dotiahla do seriálu Panelák. Mladého poslucháča VŠMU si neskôr osobne vyžiadala Zdena Studenková, keď hľadala partnera do predstavenia Leni, ktoré hrá v Slovenskom národnom divadle. Očarenie bolo obojstranné. „Veľmi som dúfal, že si so Zdenkou zahráme spolu aj v Rexovi. Uvidíme ešte, teraz máme roztočené prvé diely a ďalšie ešte nie sú ‚vykastované‘. Možno to vyjde.“

Zaujať hereckú legendu, ktorá nešetrí kritikou mladých, nie je len tak. Jurajovi Bačovi však Zdenina povaha vyhovuje. „Myslím si, že jej prísnosť je absolútne na mieste. Aj keď prídem niekam inam, často hovorím - vy by ste tu potrebovali takú Zdenku Studenkovú alebo Gabiku Dzuríkovú! Pri nich si nikto nedovolí prísť nenaučený. Herecká práca je však nekonečný proces učenia, sebapoznávania, niekedy až sebatrýznenia,“ pokračuje nová markizácka hviezda, ktorá sa, prekvapivo, na hereckú kariéru až tak nespolieha.

Z cirkevníka pankáč

Ako správny manažér si Juraj Bača energiu rozložil do viacerých oblastí. S bratom založili občianske združenie, ktorým pomáhajú zlepšiť život v ich rodnej Galante. Juraja tak z času na čas vídať, ako s ďalšími aktivistami čistia lesy a parky od smetí a organizuje charitatívne koncerty. „Okrem nakrúcania toho teraz veľa nestíham,“ podotkne, ale keď začne vymenovávať, čím sa práve zaoberá, je to na dlho. Od septembra skúša v Národnom divadle Veselé panie z Windsoru. S muzikálom Iago sa chystá hosťovať v pražskom divadle Hybernia. Čas by si chcel nájsť na muzikál Bedári, ktorý chystá Nová scéna. Predbežne ho oslovili na pozíciu asistenta réžie. Takže opäť zmena povolania?

Odišla: Herečka Dominika Richterová, s ktorou chodil Juraj Bača niekoľko rokov, trávi teraz väčšinu času v Prahe.
Odišla: Herečka Dominika Richterová, s ktorou chodil Juraj Bača niekoľko rokov, trávi teraz väčšinu času v Prahe.
Archív

„Predtým sme tu mali amerického režiséra, ktorý potreboval asistenta - herca, ktorý ovláda jazyk. Pri ňom som sa veľmi veľa naučil. Teraz ma oslovili s rovnakou ponukou, lebo režisérka príde opäť zo zahraničia. Samozrejme, v Bedároch by som si chcel aj zahrať. Začal som si pospevovať pesničky z tohto muzikálu a uvidíme, ako to dopadne. Spokojný by som bol s akoukoľvek postavou.“

Aj Bedári by Jurajovi Bačovi mohli byť osudní. Na vysokej škole so spolužiakmi založili skupinu, ktorej dali názov Orchester Jeana Valjeana. Ak sa máme vrátiť na začiatok, ako dieťa spieval v cirkevnom zbore. V roku 2010, keď sa zjavil v národnom finále Eurovízie, ho však babky už nespoznávali. S excentrickou kapelou Get Explode súťažil ako punkový gitarista v úspornom odeve a s linkami na očiach. „Práveže som sa to snažil využiť na odbúranie predsudkov. Snažil som sa poukázať na to, že počet pírsingov, tetovaní, prípadne linky na očiach neznamenajú, že človek je zlý. Bolo to celkom zábavné obdobie, ale už som za tým,“ tvrdí dnes.

Odkedy sa vrátil k civilnému prejavu, občas ho vidieť na firemných večierkoch, kde spieva s Natáliou Hatalovou a kapelou Party Beat. Je teda lepší herec či spevák? „Ťažko povedať. Hudba je mojou vášňou, ak by som mal označiť jednu vec, od ktorej som závislý, tak je to hudba. Beriem to ako odreagovanie a viac ma to teší, keď sa ľudia bavia tak, ako my v kapele. S vlastnou tvorbou je to beh na veľmi dlhé trate. Je pravda, že v poslednom čase často počúvam, že sa budem musieť čochvíľa rozhodnúť. Nedá sa robiť všetko, takže asi to vyhrá herectvo. Aj keď v minulosti všetci herci aj spievali a tancovali, takže sa to zásadne nevylučuje,“ dodáva mladý muž, od ktorého, ako už tušíme, nevedno, čo čakať.

VIDEO Plus 7 Dní