Kramára dožralo nedávne vyjadrenie kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý sa po otázke, či ho neuráža seriál Za sklom, kde vystupuje jemu veľmi nápadne podobná postava Voznera, dosť drsne vyjadril. „Nevidel som to. A kto hral Voznera?“ pýtal sa Kočner. Na odpoveď, že Maroš Kramár, zareagoval okamžite: „Na to vám poviem jednu vec, mňa nemôže uraziť primitív a bývalý komunista.“ Známeho herca to nenechalo chladným. „Pána Kočnera poznám z videnia, ale nemal som s ním žiaden konflikt. Absolútne nemám potuchy, prečo po mne takto vyštartoval. Chcel by som zastaviť tieto reči o tom, že som bol komunista, nikoho v rodine som nemal komunistu a ani len kandidátom som nebol, hoci ma prehovárali mnohokrát,“ hovorí známy herec a dodáva, v režime žil a pracoval presne tak, ako všetci ostatní. „Ale nikdy som ho nepropagoval ani nepodporoval. Uráža ma, ak ma niekto takto označuje na verejnosti,“ krúti hlavou Kramár.

Kočnera nechce hodnotiť

Populárneho herca a moderátora zaskočilo aj to, že ho Kočner označil za primitíva. „Neviem, kde na to prišiel. Myslím si, že už mám svoj vek na to, aby som si nenechal len tak verejne nadávať,“ dodáva Kramár, ale Kočnerovi samotnému nechce nič odkazovať ani ho hodnotiť. „On sám najlepšie vie, akým je človekom,“ dopĺňa. Kočner nie je jediný, kto Kramára spojil s bývalým režimom. Krátko po tom, čo herec podporil pochody proti korupcii, sa do neho takto navážal aj podpredseda SNS Anton Hrnko. „Neviem, kde na to došli. Ja nemám ani len VUML (Večerná univerzita marxizmu-leninizmu). Bol som iba v SZM, kde boli na malé výnimky skoro všetci,“ spomína Kramár a dodáva, že až v roku 1986 bol funkcionármi SZM vyzvaný, aby prehovoril na zjazde SZM. „To bolo v čase, keď malo niekoľko umelcov, ako Miloš Kopecký či Ľubomír Feldek kritické prejavy voči režimu. Funkcionári chceli ukázať, ako držím s režimom, no ja som to využil a dvanásť minút som im hovoril, že už je najvyšší čas na zmenu,“ vraví Kramár s tým, že má k dispozícii aj nahrávku zo snemu.

Vypočúvali ho

„To bolo tri roky pre revolúciou. Neviem, kde boli vtedy pán Hrnko a pán Kočner. Ako bojovali proti systému? Ale ja som sa tri roky pred zmenou vyjadril nahlas, vtedy, keď sa ešte ľudia báli. Rok som potom nemohol robiť a zakázali ma televízie. A oni to teraz vyťahujú, že však on bol komunista, lebo niekde vystúpil,“ hnevá sa herec a dodáva, že ho po prejave ťahali po komunistických výboroch, kde jeho prejav riešili. „A teraz ma označujú za komunistu? Moja dcéra to prirovnala k tomu, akoby o dvadsať rokov hovorili, že som bol mečiarovec, lebo som hral Mečiara. Ale nikomu by neukázali film Únos,“ dodáva Kramár.