Slovo vražda v súvislosti s miliardárom Slavomírom Hatinom mladším už v minulosti padlo. Bolo to v marci 2013, keď na špeciálnu prokuratúru prišiel list o jeho pripravovanej likvidácii v roku 2009.

Objednávateľom podľa jeho autora bol kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, ktorý sa preslávil okrem iného násilným obsadením televízie Markíza či lukratívnym biznisom s pozemkami pod Kiou. V poslednom období sa prezentuje najmä ako človek znalý pomerov v slovenskom podsvetí.

Ale vráťme sa k záhadnému listu. List písaný rukou zaregistrovali ako trestné oznámenie a postúpili ho Národnej kriminálnej agentúre. Autor listu sa podpísal ako vtedy medzinárodne hľadaný Martin Bihári, prezývaný Rus. Meno tohto muža figuruje v skupine takzvaných sýkorovcov. Bihári je dnes už právoplatne odsúdený na dvadsaťtri rokov väzenia za vraždy.

Núkal 150-tisíc?

Kriminalisti sa podľa našich informácií v liste dočítali, že likvidáciu podnikateľa Kočner pripravoval spolu s Hatinovou exmanželkou. Cena údajne bola 150-tisíc eur. Najskôr vraj išiel za mužom považovaným za šéfa zločineckej skupiny piťovcov Jurajom Ondrejčákom. No, ako ďalej autor listu napísal, Ondrejčák ponuku odmietol.

Kočner, ktorého meno sa tiež objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, vraj potom oslovil sýkorovcov. Za Hatinovo sledovanie malo byť vyplatených viac ako šesťtisíc eur. Celý prípad sa odohral asi pred siedmimi rokmi. Všetko vraj nakoniec prekazila policajná akcia zameraná na zločineckú skupinu sýkorovcov, ktorá však nesúvisela s prípravou vraždy podnikateľa.

Čítajte viac:

Kto chcel zlikvidovať milionára Hatinu a za koľko?

 

Čo na to aktéri?

Náš zdroj blízky Hatinovi potvrdil, že v čase, keď sa oznámením začala zaoberať polícia, Hatina vycestoval do zahraničia. „Ponúkli mu policajnú ochranu, tú odmietol a odcestoval na Malorku. Kde je, vedela v tom čase iba jeho rodina,“ prezradil náš zdroj.

Hatina mal neskôr na Malorke ťažkú autonehodu, o ktorej informoval týždenník PLUS 7 DNÍ.

Informácie o liste a jeho obsahu poznal aj Hatina. „Viem o tom, lebo v tejto veci ma vypočúvali, ale nechcem o tom hovoriť. Je to dosť háklivá záležitosť,“ reagoval vtedy podnikateľ.

Zhovorčivejší bol Marián Kočner. O tom, že polícia preverovala informácie o pripravovanej vražde, v ktorej figuruje ako objednávateľ, podľa jeho slov vôbec netušil.

„Tieto informácie sú pre mňa prekvapujúce, počujem ich prvýkrát v živote, nebol som k tomuto prípadu vôbec vypočutý. Informácie v liste nejakého pána Biháriho, ktorého som ja v živote nevidel, sú podivné,“ reagoval vtedy Kočner. „Celé je to absolútna sprostosť. Slavo Hatina je môj dlhoročný priateľ.“

Foto: Juraj Roščák

Nepotvrdené

Policajti sa oznámením zaoberali niekoľko týždňov. V stanovisku, ktoré nám poskytli, okrem iného priblížili, že list na Úrad špeciálnej prokuratúry prišiel zo Slovenskej pošty a tá ho postúpila polícii.

„Národná kriminálna agentúra prijala trestné oznámenie 5. 4. 2013. Vykonaným preverovaním a verifikáciou oznamovateľa, ktorá sa nepotvrdila, neboli zistené dôvody na začatie trestného stíhania,“ prezradil Michal Slivka z policajného prezídia.

To, že list písal udajný bos jednej vetvy sýkorovcov Martin Bihári, sa nepotvrdilo. Kto za listom o údajnej objednávke vraždy Slavomíra Hatinu a o jej objednávateľovi Mariánovi Kočnerovi teda stojí, zostáva, takisto ako motív autora, záhadou.