Diktát, slohová práca, plávanie, beh, zhyby a psychotesty. To všetko musia zvládnuť ašpiranti na vstup do zložiek slovenskej polície. O koľko náročnejšie sú príjímacie konania pre tých, ktorí túžia stať sa agentmi FBI?

Pot počas interview

Čo všetko musel splniť, aby ho elitná inštitúcia prijala do svojich radov, porozprával jeden z 20-tich agentov, ktorých má FBI po svete. "Keď si pozrú vaše CV a povedia si, že tento človek je kvalifikovaný, pozvú vás na päťhodinový písomný test. Je to o matematike, o riešení situácií. Potom skúmajú aj vaše osobnostné predpoklady, či nie ste čudák napríklad. Nakoniec musíte zvládnuť ešte panelové interview s tromi agentami,"opisuje. 

"Trvá to dve alebo tri hodiny. Je to veľmi napäté a väčšina kandidátov toto kolo nedá. Musíte reagovať na situácie rýchlo, ale súčasne logicky. Ak prejdete týmto máte ešte fyzické testy," pokračuje.

Náročnejšie ako u našich

Ten pozostáva z brušákov, klikov, behu a zdvíhania sa k žrdi. Podrobia vás tiež detektoru lži. Úspešných čaká aj bezpečnostná previerka. Ktorá časť prijímacieho konania bola pre pridelenca FBI v Prahe najťažšia? "To je ťažko povedať, lebo som uspel! (smiech),"vraví.

"Ale najviac som asi prežíval to trojhodinové interview. Je to naozaj náročné aj argumentačne. Musíte svoje myšlienky obhájiť jasne a v obmedzenom čase. Veľa ľudí neprejde napríklad aj ťažkou bezpečnostnou previerkou. Dôvodov môže byť neúrekom – závislosť či užívanie drog v minulosti, finančné problémy, o ktorých nič nepovedali," vysvetlil Robert J. Cameron.

Celý rozhovor si prečítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.