Chytili sa krízy. Dve Instagramové hviezdičky Zuzana Plačková a Češka Nela Slováková sa rozhodli cez svoj kanál predávať rúška. Plačková po pätnásť eur za kus. Tvrdia, že v strede medzi látkami je striebro, ktoré oveľa efektívnejšie ako bežné prostriedky chránia pred koronavírusom. Paradoxne, keď slovenská vláda ma problémy zohnať v zahraničí dostatok rúšok, tieto dve ich vraj majú na tisíce.

 

Zožali tým obrovskú kritiku

Plačkovej pätnásť eurové rúška zhodnotili odborníci za cenovo premrštené približne o šesťsto percent. Štandardne sa pohybujú ceny v rozpätí 2,50 až 6 eur. Plačková argumentuvala tým, že výťažok venuje onkológii. 

Ten istý biznisplán rozbehla v Čechách aj Nela Slováková. Po vlne kritiky natočila video, kde sa všetkým kritikom vyhráža žalobou: „Sú mi jedno primitívi, ktorí sedia doma na zadku a jediné, čo pre túto situáciu urobili, je, že mi nakladajú na Instagrame,“začala svoj siahodlhý preslov víťazka reality šou Hotel Paradise.

Plánuje podať na všetkých, čo sa do nej navážajú, žaloby. V pozadí vykrikuje jej polonahý priateľ, slovenský hokejista Lukáš Kozák: „Už ma vytáča, že tu spíme pár hodín za noc, robíme do noci objednávky a dráždi ma, že plytváš svojou energiou na debilov. Som vytočený. Nech si kúpia bavlnené rúška.“ Ich debata o imbeciloch pokračuje niekoľko minút.

Nela Slováková s frajerom, hokejistom Lukášom Kozákom.
Nela Slováková s frajerom, hokejistom Lukášom Kozákom.
Zdroj: Instagram N. S.

Má to háčik?

Na facebookovej stránke Celebrity von Bahhnhof, ktorá kritizuje rozmary hviezdičiek, sa objavil rozhovor s fundovaným chemikom. Výroba takého rúška sa nedá len tak niekde “zbúchať“ a kvalitu nepoznáte voľným okom, hovorí odborník.

Dodal, že výroba musí byť certifikovaná. „Nanostriebro je ako kompozitné vlákno. To je ako kamienky v betóne, je to súčasť toho vlákna. Keď to vyrábajú tlačí sa častice nanostriebra ako keby cez sprchy do látky. Plagiát rozoznáte od kvalitnýchtak, že keď to vyperiete odstránite vosky a oleje, tak to spraví lotosový efekt,“ vysvetľuje. Na objasnenie, lotosový efekt je jav, ktorý spočívaja v tom, že sa na niektorých typoch povrchov sa  voda mení na guľôčky, ktoré z povrchu stekajú dole a pritom berú so sebou aj rôzne nečistoty.

Jav je pomenovaný podľa rastlinného rodu lotos, známeho ako symbol čistoty, ale možno ho pozorovať aj pri niektorých iných rastlinách a umelo vyrobených látkach. Prvýkrát jav skúmali Dettre a Johnson v roku1964. „Keď vám niekto predá obyčajný polyester, namočíte ho, môžete to vyprať aj stokrát, guľôčky sa tam nikdy neurobia. To je ľahká skúška. S bavlnou to nejde, lebo tá to saje,“ upozorňuje.

Rozhovor s chemikom
Rozhovor s chemikom
Zdroj: Internet

Cenu a z čoho sa rúško presne skladá, nájdete v GALÉRII >>