V zostrihu obľúbenej relácie Inkognito sedí Maroš Kramár oblečený vo vzorovanej košeli a so širokým úsmevom na tvári sleduje pohyby pôvabnej maskérky po svojom pravom boku. Pred sebou má jej pozadie, ktoré zahaľujú béžové nohavice. A vychýrený milovník neodolá!

Na videu, ktoré sa začalo šíriť sociálnymi sieťami, vidno, ako sa ukazovákom pravej ruky dotkne jej zadku. „Nerobil by som to,“ napomenie ho so smiechom moderátor relácie Vladimír Voštinár.

Kramár si žartom previnilo pleskne po ruke „šmátralke“, a keď sa niekto moderátora spýta, čo sa deje, Voštinár odpovie: „Jednoprstová kontakta.“

To, čo sa účastníkom a tvorcom zdalo zábavné,  spustilo kritiku zo všetkých strán.

„Takéto video v priamom prenose si neviem predstaviť v civilizovaných krajinách Európskej únie ani napríklad v USA, kde by sa tým Maroš Kramár diskvalifikoval z prístupu do mainstreamových médií. U nás, žiaľ, ešte nie je verejnosť ani táto generácia starších sexistických mužov natoľko uvedomelá, aby vôbec boli schopní pripustiť si, že takéto správanie voči ženám v 21. storočí nie je prípustné,“ reagovala pre PLUS 7 DNÍ Oľga Pietruchová.

Čo si to dovolil?

Jednou z tých, ktoré vlnu Kramárovho morálneho lynčovania na sociálnych sieťach spustili, bola Katarína Danová. Mladá žena, ktorá sa stala mediálne známou tým, že po sedemnástich rokoch priznala sexuálne zneužívanie starším mužom, bývalým zamestnancom TV Markíza v detskom tábore Chachaland.

„TV JOJ sa tak zdá v pohode, že Maroš Kramár sexuálne obťažuje maskérku pri práci, že to ešte dajú do tituliek a veselo odvysielajú. Samozrejme, ostatní účinkujúci sa smejú. Aby sme si náhodou nemysleli, že sme tu v súvislosti s právami žien nejako pokročili. Grc na kvadrát,“ napísala do statusu na svojom Facebooku.

Strhla sa lavína diskusií a kritiky naprieč súkromnými aj verejnými profilmi. Komentáre k videu boli zväčša negatívne. Útočili na starnúceho herca a robili z neho chlipníka, ktorý sa nevie správať ani ovládať. Vizážistku mnohí považujú za obeť, ktorá sa obchytkávaniu nemohla brániť, aby, nebodaj, neprišla o prácu. Niektoré dámy sa zastrájali, že by hercovi určite vylepili, iné by mu aspoň vynadali.

Naopak, viacerí umelci za kolegom stáli. Zdena Studenková vysvetlila, že herci sú kontaktní, a pokiaľ ide o Kramárovo škrabkanie, robí sa z komára vôl.

Humorista Oliver Andrásy obhajobu Kramára na Facebooku „prepískol“. „Pamätám si, ako mi jeden kamarát lekár rozprával historku, že u nich v nemocnici istý lekár obchytkával sestričky. Okrem jednej, lebo tá bola hrozne škaredá. Po nejakom čase prišlo na lekára udanie na riaditeľstvo nemocnice. A čo myslíte, kto to udanie napísal? Samozrejme, tá, ktorej sa nikdy nedotkol. Takže, Maroš, drž sa a ži tak ako doteraz!“ napísal, ale onedlho príspevok vymazal. Tým, ktorí ho stihli prečítať, však poriadne zdvihol tlak.   

Naštval aj Poliačika

Nešťastné video, o ktorom asi nik nepredpokladal, že vyvolá také búrlivé reakcie, televízia JOJ oľutovala. Vysvetlila, že na nakrúcaní vždy vládne dobrá atmosféra a medzi tvorcami a štábom sú kamarátske vzťahy. „V Inkog­nite sa ženám naozaj neubližuje. Za zostrih po skončení relácie sa televízia divákom ospravedlňuje,“ povedala k situácii PR manažérka Inkognita Katarína Gajdošíková. 

Ospravedlnil sa aj režisér relácie Tomáš Eibner slovami: „Zámerom určite nebolo niekoho pobúriť alebo znevažovať ženské pohlavie. To, preboha, ani náhodou. Ak som sa niekoho dotkol, tak sa ospravedlňujem, nebol to náš zámer.“

A čo Kramár? Nuž, vychýrený milovník žien to pokašlal ešte viac! Pre denník Sme uviedol, že sa nemá za čo ospravedlňovať. Jeho reakcia napálila verejnosť azda ešte viac ako jeho „kamarátske“ šteklenie. „Po prvé, bolo to v prestávke, a po druhé, len ona sa môže vyjadriť, či ju to obťažovalo alebo nie. To je jej problém, nie váš ani nikoho tretieho,“ tvrdí Kramár.

Obhajuje sa tým, že dlhé roky bojuje proti obťažovaniu a má rád emancipované, hrdé, samostatné ženy. „Som za to, aby mali rovnaké práva, rovnaké príležitosti, rovnaké platy, pre mňa je človek ako človek, vôbec to nedelím, či je to žena, či muž,“ vysvetľoval, ale potom zareagoval na kritické komentáre naozaj nešetrne. „Takže tieto všelijaké úvahy a ohrdnuté ženy, ktoré sú nešťastné, že sa ich nikto nedotýka, ma absolútne nezaujímajú,“ dodal herec.

Kramárova chabá empatia s nežnejším pohlavím, ktoré čelí oveľa viac sexuálnemu obťažovaniu než muži, šokovala aj Martina Poliačika. „Mnohé zo žien, ktoré sa ozvali, by si možno dnes dotyky od ľudí, ktorých milujú, vychutnali viac, ak by sa ich v mladosti či v dospievaní niekto nedotýkal, keď si to nepriali. A, bohužiaľ, pre ženy a dievčatá na Slovensku je výnimkou, ak sa im niečo podobné nestane, drvivá väčšina z nich sa s nejakou formou obťažovania stretáva,“ priznáva bývalý poslanec. „Mnohé z dievčat, ktoré dnes niekde v Snine alebo Hornom Lieskove šéf pri odchode na obed plesne po zadku, sa len zapýri a nič nepovie, lebo podľa vášho vyjadrenia majú pokrivené vnímanie sveta,“ dodáva politik.

Pridá ešte jednu radu, ktorá by hercovi mohla pomôcť k lepšiemu pochopeniu, prečo sa jeho počínanie stretlo s toľkou nevôľou. „Skúste si sadnúť pred telku a na mieste tej maskérky si predstaviť vlastnú dcéru. Koniec koncov, ste herec, skúste si chvíľu predstaviť, ako sa cíti ona, keď je jej pozadie teraz najznámejšou časťou jej osoby. Skúste sa s tým pocitom prejsť po meste,“ radí Poliačik.

Na obdiv je zvyknutá

O reakciu sme požiadali aj vizážistku Martinu Glaser. Pýtali sme sa na jej kamarátsky vzťah s Marošom Kramárom i na to, čo si predstavuje pod sexuálnym obťažovaním. „Ďakujem za záujem, určite ste postrehli, že vyjadrenie k tejto záležitosti som už poskytla,“ odpísala nám.

Jej reakciu zverejnila stránka televízie JOJ. „Výrobu Inkognita mám rada, pretože je pri nej vždy zábava a máme medzi sebou dobré vzťahy. Možno preto si hádači občas dovolia urobiť niečo, čo sa v skupine kamarátov považuje za žart. Nechcem tým teraz znevažovať otázku diskriminácie, ale myslím si, že celá situácia je zbytočne nafúknutá,“ vysvetlila svoje vnímanie údajného sexuálneho škandálu bývalá playmate Martina Štrbová, ktorá nafotila viacero pikantných záberov pre pánske magazíny.

Dnes vystupuje pod menom Martina Glaser a preslávila sa ako vizážistka z relácie Nákupné maniačky. Od štrnástich si privyrábala modelingom, pracovala ako moderátorka interaktívnych telefonických hier a objavila sa aj v seriáli Panelák. Atraktívna kráska účinkovala vo videu k skladbe Svet anjelov kapely Metalinda, ale aj v klipe Dary Rolins a Rytmusa k pesničke Party DJ.

Pred pol druha rokom sa v bulvárnych médiách objavili fotografie, ako to so svojím kamarátom, moderátorom Michalom Sabom, poriadne roztočila na jednej párty kozmetickej firmy. Jej spoločník mal hlavu strčenú v odvážnom výstrihu dnes 35-ročnej vizážistky, medzi jej silikónovými prsami. Aj vtedy vraj išlo len o priateľské prejavy.

Súmrak sexistických starých mužov

Zdá sa, že atraktívna vizážistka, ktorá sa pohybuje v šoubiznise už dlhé roky, je na kontaktnejšie správanie medzi kamarátmi zvyknutá. Alebo je aj neškodné laškovanie medzi blízkymi vážny prehrešok? „Sociálna psychológia považuje za sexuálne obťažovanie akúkoľvek telesnú aj verbálnu aktivitu naznačujúcu, že žena je sexuálny objekt, a ak žena s touto aktivitou nesúhlasí a odmieta ju,“ vysvetľuje psychológ Ľudovít Dobšovič.

Ak vizážistka Martina hovorila pravdu, tak odborník nevidí dôvod na odsúdenie Maroša Kramára. „Pretože nebola naplnená podstata sexuálneho obťažovania,“ upresňuje.

Na druhej strane psychológ pripomína, že v našej spoločnosti sa toleruje postoj podceňovania a ponižovania žien, ako aj neprijímanie ich rovnocennosti s mužmi. „Žiaľ, hodne to napomáhajú aj samotné ženy znevažovaním samých seba a ,ponúkajúcim‘ sa správaním,“ dodáva Dobšovič.

Medzi mužov, ktorí vidia v odvážnejšie upravených ženách signál na obťažovanie, patrí aj Oliver Andrásy. „Dievča vysiela mimoverbálne odkazy a muži sa podľa toho k nej správajú. Keď si dá dievča také šaty, že jej všetko vidieť, dá si umelé prsia a vymaľuje sa ako kraslica, tak čo sa čuduje,“ napísal na sociálnu sieť, čím si vyslúžil poriadnu kritiku. Tou na jeho adresu nešetrí ani odborníčka na rodovú rovnosť Oľga Pietruchová. Rovnako má jednoznačný postoj ku Kramárovmu správaniu. „Nejde ani tak o to, či je to konkrétnej žene nepríjemné alebo nie. Tu ide o obraz prezentovaný v médiách, že ženy sú objekty pre potešenie a pobavenie mužov. Od prevalenia  hnutia MeToo žijeme dobu, ktorú by som nazvala súmrakom sexistických starých mužov,“ zdôrazňuje.

Týchto pánov opisuje ako generáciu, ktorá dospievala v časoch, keď bolo sexuálne obťažovanie bežné a vynútenie sexu mužom v mocenskej pozícii sa ticho tolerovalo. „Svet v 21. storočí je niekde úplne inde a dnešné ženy majú oveľa viac sebavedomia a možností brániť sa pred obťažovaním a sexuálnym násilím. Výsledkom je, že Weinstein či Epstein skončili vo väzení - ten druhý v ňom spáchal samovraždu - a celá generácia mužov prehodnocuje svoje správanie a spôsob vyjadrovania o ženách. Žiaľ, na Slovensko táto realita ešte nedorazila a dinosauri typu Maroša Kramára či Olivera Andrásyho zjavne nepochopili, že čas tolerovania ich sexistických prešľapov sa skončil,“ upozorňuje.

FOTO Maroša Kramára a atraktívne vizážistky v GALÉRII