Niekedy ráno na Silvestra 2019 si vtedajší premiér Peter Pellegrini povedal, že záver roka strávi v nemeckých Drážďanoch. Na poslednú chvíľu si objednal vládny špeciál a  odletel na operetné predstavenie, na ktoré ho pozval slovenský tenorista Pavol Bršlík.  Pellegriniho nestál jeho náhly výlet ani cent zo súkromného vrecka, a tak sa na Slovensku logicky rozpútala veľká polemika. Nikto nespochybňuje dobrý vkus bývalého predsedu vlády, lebo na svetových operných scénach by sme dnes márne hľadali úspešnejšieho Slováka, než akým je Bršlík (TU si prečítajte rozhovor s ním). Otázne je, či mal expremiér nárok užívať si koncert za štátne.

Najväčšie pochopenie pre Pellegriniho hlad po kultúre prejavil Eduard Chmelár, toho dlhodobo irituje nekultúrnosť slovenského národa. "A teraz sa vráťme späť na Zem," odporúčal dnes kritikom politický analytik, ktorý nikdy nenecháva na nikom nitku suchú. "V prvom rade, Pellegrini si nebol do Drážďan ´zalietať´, ale bol podporiť nášho špičkového tenoristu Pavla Bršlíka na koncerte, ktorý mu môžu závidieť všetky svetové spevácke hviezdy. Možno by burani chceli, aby naša štátna reprezentácia chodila na rebriniaku, ale aj potom by asi frflali, kde vzali na kone, prečo sa predvádzajú a ja neviem ešte čo. Napokon, smejú sa mu, že chodí na traktore, tak asi by mal chodiť na ňom aj do Drážďan, aby boli sedláci spokojní. Toto je strašná hanba a vizitka predovšetkým kultúrnej vyspelosti tohto národa," rozhorčil sa Eduard Chmelár na sociálnej sieti. 

Zároveň sa pýtal, či kritici vôbec tušia, že "Pavol Bršlík je jeden z najvýraznejších tenoristov na svetovej opernej scéne. Je pravidelným hosťom Viedenskej štátnej opery, Metropolitnej opery v New Yorku, Covent Garden v Londýne, účinkuje a je žiadaný po celom svete. Koncert vysielala aj prestížna televízna stanica ZDF. A my sa ideme sťažovať, že predseda vlády Slovenskej republiky prišiel podporiť svetovú tenoristickú špičku zo Slovenska? Ako prosím?" 

FOTO opernej hviezdy Pavla Bršlíka, kvôli ktorému letel Peter Pellegrini do Drážďan, nájdete v GALÉRII

"Vo vyspelých štátoch je bežným zvykom, že najvyšší predstavitelia pravidelne chodia na premiéry popredných umelcov doma alebo na ich prestížne vystúpenia v zahraničí," pokračuje Chmelár a zamýšľa sa nad kultúrnymi preferenciami svojho "obľúbenca" Igora Matoviča. "Mali by sme sa radšej pýtať, prečo je súčasnému premiérovi kultúra cudzia a prezidentka si vyberá kultúrne podujatia viac než selektívne. Mne účasť našich najvyšších predstaviteľov na premiérach slovenských umelcov a na ich prestížnych vystúpeniach v zahraničí nevadí, naopak, ja to od nich vyžadujem!" odkázal slovenským politikom.

Viac o kauze TU

Anketa
Mal podľa vás bývalý premiér Peter Pellegrini nárok odletieť za štátne peniaze na koncert slovenského umelca v zahraničí?