Prievidza? Nikdy som o nej nepočul. Keď mi však zavolal tréner, či by som tam nešiel hrať, hneď som súhlasil, - spomína na svoje prvé kontakty s mestom na hornej Nitre 31-ročný chorvátsky futsalista Zvonimir Horvat. Od Nového roku oblieka bývalý futsalista Osijeku, AEK Atény či nemeckého Stuttgartu dres slovenského tímu CopyLeaders Prievidza. Spolu s krajanom Filipom Petrušićom a dvoma Bosniakmi Almedinom Bundavicom a brankárom Bekirom Ho-džićom. A celý tím koučuje ďalší Chorvát Marin Jukić.

Odkedy kvarteto zahraničných hráčov posilnilo Prievidzu, tá vo futsalovej lige nestratila ani bod. „Dúfali sme, že chémia v tíme začne fungovať, ale že to bude tak skoro, to veru nie. No úprimne nás to potešilo,“ priznáva manažér prievidzského klubu Tomáš Nagy.

Aj bez prstov

Klub, ktorý začínal pred deviatimi rokmi na lúke v Kanianke, dnes môže aj vďaka balkánskym posilám snívať o tom, že si zahrá Ligu majstrov. „Možno sa nám to hneď tento prvý rok nepodarí, ale za tie tri mesiace, čo v Prievidzi pôsobím, už viem, že je tam dobrý tím. Keď sa ešte viac zohráme, možno nám to naozaj vyjde. Zahrať si Ligu majstrov v drese Prievidze je teraz môj najväčší sen,“ priznáva otvorene Horvat.


Vždy som sa cítil ako Čechoslovák, hovorieval legendárny krasokorčuliar Karol Divín

Bývalý futbalista i futsalista Osijeku má za sebou búrlivú mladosť. Horvat bol od štrnástich rokov členom Kohorty, tvrdého jadra fanúšikov futbalového klubu NK Osijek. Chuligánom prestal byť po troch rokoch - v momente, keď mu počas derby s Rijekou pristál v ruke namiesto fakle delobuch. Ten explodoval a Zvonimirovi odtrhol dva prsty na ruke. „Trvalo mi rok-dva, kým som sa z toho psychicky pozbieral. Ale potom mi došlo, že predsa môžem hrať ďalej a že mi v tom nič nebráni,“ vysvetľuje nám Horvat. V sektore Kohorty na štadióne Gradski Vrt v Osijeku ho však od tých čias nestretnete. „Osijeku fandím stále. Keď mám čas, chodím aj na zápasy. Ale už do iného sektora. Nebudem tajiť, bol som mladý a bláznivý. Boli to šialené časy, ale už sú za mnou,“ vraví Horvat.

Futsal je vzrušujúcejší

Napriek hendikepu sa vypracoval na hviezdu. Hral za Osijek súčasne futbal aj futsal, no napokon sa rozhodol pre druhú možnosť. „Futsal je vzrušujúcejší, oveľa viac sa v ňom hrá pre divákov. Viac mi imponuje. Navyše chorvátska liga patrí medzi päť najlepších v Európe. O motiváciu som mal vždy postarané,“ vraví.

Nikdy vraj nezabudne na ligový šláger s Makarskou, v ktorom vtedajšiemu lídrovi chorvátskeho futsalu nasúkal štyri góly. „Vyhrali sme vtedy 6 : 3, a to boli vtedy naozaj najlepší v lige. Asi môj najlepší zápas, aký som kedy odohral,“ usmieva sa Zvonimir.

Aj vďaka takýmto kúskom si vydobyl angažmán v AEK Atény či nemeckom Stuttgarter FC. „Grécka liga však nie je taká silná ako tá naša chorvátska,“ porovnával Horvat na našom stretnutí v Bratislave.

S najkrajšou halou v republike

Keď sa ho pýtame na jeho gól do slovenskej siete na januárových majstrovstvách Európy v Holandsku, kde Slovensko senzačne postúpilo zo skupiny práve cez favorizované Chorvátsko (vyhrali sme 5 : 3), usmeje sa ešte viac. „To som nebol ja, gól vám strelil môj menovec Mate Horvat. Ale som s ním kamarát, aj som si proti nemu zahral. Ten zápas si však budem dlho pamätať,“ spomína Horvat.

Aj podľa chorvátskeho kouča Prievidžanov Marina Jukića Slováci ešte stále nedocenili veľ­kosť výsledku, aký sa im na tohtoročných ME podaril. „Bola to fakt veľká vec. Futsal si aj preto zaslúži u vás na Slovensku ešte väčšiu pozornosť. Aj zo strany sponzorov,“ myslí si Jukić, bývalý hráč i tréner futsalistov Omišu.

Prievidzu koučuje Jukić od októbra minulého roku. „Ani ja som predtým nepočul, že také mesto existuje. No bol som milo prek­vapený, keď som tam došiel. Aj zaskočený. Nechcelo sa mi veriť, že klub s takou halou je v slovenskej lige tak nízko v tabuľke. Podľa mňa je to najlepšia hala na Slovensku,“ konštatuje.

Prilákať ďalších hráčov z Chorvátska a Bosny na hornú Nitru bola jeho robota. „Až na Zvonimira, ktorý súhlasil hneď, som ich musel dlho presviedčať. Ale napokon som ich zlomil. Dnes sú súčasťou tímu, ktorý má podľa mňa reálnu šancu si zahrať vysnívanú Ligu majstrov. Záleží len na nás, ako budeme pracovať. Či sa nám podarí posilniť tím,“ vraví Jukić. Ten už skúsenosti z Ligy majstrov má. Pôsobil na lavičke práve v tíme chorvátskeho majstra MNK Olmissum Omiš, ktorý si ju už vyskúšal.

Reálny cieľ?

Prievidžania nechcú zázraky hneď. Extraligovým kráľom súčasnosti je Lučenec, ktorý vyhral vlaňajší ročník a v predstihu aj tohtosezónnu základnú časť, keď v prvých šestnástich kolách nestratil ani jediný bod a nastrieľal 151 gólov. No Prievidza je ochotná si na svoju chvíľu slávy počkať. „S takým konceptom, aký klub CopyLeaders ponúka, je to naozaj reálne,“ tvrdí Jukić.

Manažér klubu Tomáš Nagy pritakáva. „V minulosti Prievidza nepatrila medzi favoritov na titul, po vstupe strategického investora ako nového vlastníka klubu sa však všetko zmenilo. Nastavili sme si aj dlhodobé ciele. Jedným z nich je práve práca s mládežou. Tam vidíme cestu, ako svoj veľký sen naplniť.“ Nikto vraj v klube nečaká, že sa tak stane hneď v aktuálnom ročníku. Aj zahraničných hráčov sme priviezli do klubu preto, aby sme regionálnym hráčom ukázali profesionálne vzory. Aby videli, ako majú pristupovať k hre aj tréningom a ako sa profesionál celkovo stavia k futsalu ako takému. Zatiaľ to funguje,“ pochvaľuje si.

FOTO V GALÉRII>>

Prievidzi patrila dve kolá pred koncom základnej časti v tabuľke štvrtá priečka, no v play-off, ktoré štartuje už 29. apríla a zahrá si ho prvých osem tímov tabuľky, sa začína odznova. Ktovie, možno sa dočkáme prekvapenia už v aktuálnom ročníku.