Najmladšiu dcéru pred médiami doteraz neprezentoval. Tomu je zjavne koniec, keďže ani nie dvojročnú Adelku obsadil Andy Kraus (54) do svojho sitcomu Susedia a, zdá sa, že jej účinkovanie v seriáli nebola jednorazová záležitosť. To, že v nedávnej časti mal Andy ako seriálový László na rukách vlastné dieťa, tušil len málokto, teda až na pár známych a rodinu, ktorí malú na obraze spoznali. Andy pre týždenník PLUS 7 DNÍ porozprával podrobnosti o tom, čí to bol nápad, a prezradil, aký majú vzťah k najmladšej sestre jej nevlastní súrodenci Zoja a Boris.

Dobre to vypálilo

Po tom, čo hercovi a scenáristovi Andymu Krausovi skrachovalo šestnásťročné manželstvo, sa druhýkrát oženil. Manželka Janka (35) mu ešte pred sobášom, v októbri 2019, porodila dcéru Adelku a Andy sa tak môže pýšiť titulom trojnásobného otca, keďže z prvého manželstva má už dcéru Zoju (16) a syna Borisa (20), s ktorými sa neraz ukázal v spoločnosti.

Dcéru Adelku dlho skrýval, no teraz si odkrútila veľkú premiéru v sitcome, ktorý jej otec režíruje s kolegom Petrom Marcinom. Dôvod, prečo sa dvojica zhodla na tom, že by sa v Susedoch mohla objaviť, bol vraj jednoduchý. „S nápadom som prišiel viac-menej ja. Z dôvodu, že sme nechceli trápiť cudzie dieťa. Nemáme s tým dobré skúsenosti, pretože keď malé dieťa v štábe nikoho nepozná a len čo sa od neho rodičia vzdialia, začínajú sa plače, kriky a vystrájanie. My potom máme pocit, že mu robíme zbytočnú traumu, a zároveň sa nám komplikuje celá výroba,“ opísal nám Andy Kraus skúsenosti z minulosti.

Preto si s Petrom Marcinom povedali, že Adelka by na Lászlóových rukách neplakala, keďže ho dokonale pozná. „Neľutujem, že sme to tak napokon vymysleli, pretože si skromne myslím, že to vypálilo veľmi dobre. Celý čas som bol pri nej, bola úplne prirodzená a brala v pohode, že je okolo nej ruch a cudzí ľudia. Všetci sme sa tešili, že výroba prebiehala bez nejakých komplikácií a zdržaní.“

Výbuch smiechu

Aj keď Andyho dcéra natáčanie nekomplikovala, predsa len urobila niečo, čo hercov aj štáb zaskočilo. „Podľa mňa ani nevnímala, že ju točia nejaké kamery. Len tam tak pobehovala medzi nami hercami. Malá je veľmi komunikatívna, myslím si, že sa cítila asi ako niekde na návšteve. To je úžasné na malých deťoch, v tomto veku nehrajú, len sú prirodzené. A je na hercoch, aby to zvládli, aj keď dieťa urobí pri nakrúcaní niečo nečakané. To spravila aj moja dcéra. V závere časti sa pri jednej facke tak rozosmiala, že sme mali čo robiť, aby sme sa nepridali k nej a nepokazili tak naplánovanú scénku. Nekázali sme jej smiať sa, to bola jej svojvoľná reakcia a na pokazených záberoch, ktoré púšťame na konci dielu, vidieť, že dlho hrať nevydržali ani dospelí. Všetci sme sa napokon rozosmiali tiež,“ priznal so smiechom.

Vyzváňali im telefóny

S Petrom Marcinom teraz zvažujú možnosť, že Adelku obsadia do ďalších časti. „Keďže sa nám to dosť osvedčilo a máme dobré reakcie, bez ohľadu na to, že ide o moje dieťa, možno sa naskytnú príležitosti, keď sa nám Adelka do nejakého vtipného a rozkošného obrazu bude hodiť. Podotýkam však, že teraz nebudeme nasilu vymýšľať scenár tak, aby sme ju použili. Iba keď sa nám bude zdať, že v niektorej časti by bolo dobré, aby to tam spestrila, tak ju tam dáme.“

Otázne je, ako na Adelkinu televíznu kariéru reagovala jej mama, Andyho manželka Janka, ktorá medializáciu príliš nevyhľadáva. „Hm, nemala s tým problém, ale bola veľmi zvedavá, ako bude dcéra reagovať na pľaci. Ešte predtým sme sa dohodli, že ak by Adelka začala plakať alebo sa cítila zle, celé to zrušíme a hotovo. Mali sme variant scenára, že sa to natočí aj bez nej. Určite by som nestrpel, ak by mala byť v nejakej nepohode či strese,“ povedal Kraus sprísneným hlasom.

Po odvysielaní inkriminovanej časti vraj neprestali obom Krausovcom pípať telefóny s pochvalami od známych. „To každého rodiča zaručene poteší. S manželkou by sme sa tešili aj bez toho, lebo keď vidíte vlastné dieťa, ako rozkošne reaguje, ste šťastní.“

Omladzuje ho

Pyšný otec prezradil aj to, či mu dáva dcéra ako päťdesiatnikovi zabrať. „Väčšina rodičov tvrdí, že ich dieťa je živé, ale naše je veľmi živé. Priznám sa, niekedy si myslíme, že máme doma takého chalaniska. Kočíky a bábiky ju veľmi nebavia, skôr je na autíčka a chlapčenské veci. Ale nechávame tomu voľný priebeh, netlačíme ju do ničoho. Sama sa vybrala týmto smerom, takže jej priorita je stavanie domčekov z lega, pretekanie s autíčkami a podobné veci. V každom prípade, za čo som jej vďačný, je to, že ma denne omladzuje a nabíja neskutočnou energiou,“ pochválil sa Andy.

Mimochodom, aké sú vzťahy medzi Adelkou a jej nevlastnými súrodencami? „Maličká bude mať v októbri dva roky, takže ona si rodinné vzťahy ešte absolútne neuvedomuje. Starší ich vnímajú a som veľmi rád, že sa navzájom berú ako bratia a sestry. Od začiatku, ako sa mi zmenil život, som vedel, že treba tomu nechať čas. Netreba na deti tlačiť a ono sa to vždy samo utrasie. Najmä keď sú inteligentné. Pochopia, že nikto nechce nikomu nič zlé a že keď sa všetci trošku prispôsobíme, bude to dobré,“ zamyslel sa nahlas Andy a so smiechom dodal, že jediný, kto na mladšiu dcéru žiarli, je ich pes Leo. Aj ten si už v jeho seriáli zahral krátky obraz.

FOTO v GALÉRII

Dôkazom toho, že Krausove deti si rozumejú, je aj spoločná dovolenka v Grécku. „Tento rok sme si ju užili v pätici. Manželka Janka si vzala osemročného syna z predošlého vzťahu, išla s nami aj moja staršia dcéra Zoja, no a, samozrejme, Adelka. Priznám sa, že bolo trošku náročnejšie urobiť program pre deti od jeden a pol roka do šestnásť rokov. Napokon sa nám to podarilo nakombinovať a našli sme rezort, kde boli služby a servis pre všetky vekové kategórie. Pár dní sme ešte strávili aj na Liptove, takže sme mali pekné leto,“ uzavrel zabávač spokojne.