Koľko získame medailí?

Môže ich byť sedem, no aj žiadna - šalamúnsky nám odpovedal šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár. Pravda je, že počtom medailí v posledných rokoch klesáme. Z Pekingu 2008 sme si ich domov viezli šesť vrátane troch zlatých z vodného slalomu. Z Londýna pred štyrmi rokmi už len štyri a žiadna nebola zlatá. Len jedna strieborná od Zuzany Štefečekovej a tri bronzové (bratia Hochschornerovci, Michal Martikán, Danka Barteková). Hochschornerovci v Riu nebudú, Martikán cestuje len ako divák, keďže prehral kvalifikačný súboj s Matejom Beňušom.

„Tých, ktorí vedia vyhrávať a sú schopní konkurencie, máme teraz asi desať. Patrí sem cyklista Peter Sagan, chodec Matej Tóth, strelec Erik Varga či štvorkajak. Na tých sa spolieham. Ak budú zdraví a budú mať formu, mohli by z toho byť pekné výsledky,“ verí Chmelár.

Štatistický server Infostrada nám verí. Predpovedá nám dokonca až osem cenných kovov. Vyhrajú ich vraj všetci štyria naši úradujúci majstri sveta (Sagan, Varga, Tóth, štvorkajak). Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková, ktorej prisúdili striebro, sa však po narodení synčeka rozhodla zostať doma. Bronz má pridať vodný slalomár Matej Beňuš, strelkyňa Danka Barteková, ba aj dvojkajak rýchlostných kanoistov Vlček - Tarr.

Matadori: Erik Vlček a Juraj Tarr majú olympijských skúseností na rozdávanie. Aj titul majstra sveta zo štvorkajaka.
Matadori: Erik Vlček a Juraj Tarr majú olympijských skúseností na rozdávanie. Aj titul majstra sveta zo štvorkajaka.
Zdroj: TASR

Matadori: Erik Vlček a Juraj Tarr majú olympijských skúseností na rozdávanie. Aj titul majstra sveta zo štvorkajakaFOTO: TASR

Ako to pôjde Phelpsovi?

Poolympiáde v Londýne tvrdil, že v bazéne ho viac neuvidíme, no najúspešnejší olympionik všetkých čias, 18-násobný zlatý medailista Američan Michael Phelps, bude plávať aj v Riu. „Vrátiť sa bolo to najťažšie v živote,“ tvrdil 31-ročný športovec na júnovej národnej kvalifikácii v Omahe, kde si vyplával právo štartu v troch disciplínach: 100 a 200 metrov motýlik plus 200 metrov polohové preteky.

Návrat oznámil už dva roky po olympiáde, no len čo sa stihol dostať do formy, nachytali ho policajti, ako prekračuje rýchlosť. A k tomu výrazne pod parou. Dostal osemnásťmesačnú podmienku, pokutu, ba musel aj na liečenie. Aj preto neplával vlani na svetovom šampionáte v Kazani, no zaťal zuby a účasť v Riu si stihol zabezpečiť. „Moja piata olympiáda. Úžasný pocit,“ tešil sa otec dvojmesačného synčeka Boomera, ktorého má so snúbenicou Nicole Johnsonovou.

Už ako otecko: Od jari tohto roku je Michael Phelps otcom malého Boomera.
Už ako otecko: Od jari tohto roku je Michael Phelps otcom malého Boomera.
Zdroj: INSTAGRAM

Už ako otecko: Od jari tohto roku je Michael Phelps otcom malého Boomera. FOTO: INSTAGRAM

Nech už na OH v Brazílii bude žiariť ktokoľvek, Phelps s 22 medailami (osemnásť zlatých, dve strieborné a dve bronzové) zostane najúspešnejší olympionik aj po Riu. Nikto nemá šancu dostihnúť ho, odstup je príliš veľký.

Otázka je, či bude schopný ďalej vyhrávať. Kým v Pekingu získal osem zlatých, v Londýne len štyri. Jeho súboj na dvesto metrov motýlik s Juhoafričanom Chadom le Closom (24), s ktorým Američan pred štyrmi rokmi prehral boj o zlato o 5 stotín sekundy, by mal byť ozdobou hier. Aj preto, že le Clos túži obhájiť prvenstvo pre chorých rodičov. Obaja majú rakovinu, no do Brazílie za synom sa chystajú.

Piate hry budú pre neho určite špecifické.
Piate hry budú pre neho určite špecifické.
Zdroj: GETTY IMAGES

Piate hry budú pre neho určite špecifické.FOTO: GETTY IMAGES

Dokáže sa Sagan presadiť aj na horskom bicykli?

Svet sa čudoval, keď sa náš najlepší cyklista Peter Sagan (26) vzdal možnosti štartovať v Riu na cestných pretekoch a požiadal o možnosť súťažiť v horskej cyklistike. Trať v Brazílii je na jeho pomery príliš kopcovitá, nesedí mu. Preto sa radšej prihlásil do disciplíny, v ktorej bol pred ôsmimi rokmi juniorský majster Európy aj majster sveta. „Vie, čo robí. Nie je to žiadny dobrodruh, vie odhadnúť svoje šance,“ tvrdí šéf SOV František Chmelár.

Talian Marco Aurelio Fontana, bronzový z londýnskej olympiády v tejto disciplíne, má však iný názor. „Peter určite príde po Tour vo skvelej kondícii, no v našom športe rozhoduje aj rytmus. Musíte vedieť akcelerovať, brzdiť a znovu sa rozbehnúť. Bude mať čo robiť, aby sa zmestil do prvej trojky,“ povedal pre denník Gazzetta dello Sport, no jedným dychom dodal: „Na druhej strane, je to fenomén. Môžeme od neho čakať čokoľvek.“

Len prvá desiatka?: Tí, ktorí sa venujú horskej cyklistike už dlho, Petrovi Saganovi väčšie šance nedávajú.
Len prvá desiatka?: Tí, ktorí sa venujú horskej cyklistike už dlho, Petrovi Saganovi väčšie šance nedávajú.
Zdroj: profimedia.sk

Len prvá desiatka? Tí, ktorí sa venujú horskej cyklistike už dlho, Petrovi Saganovi väčšie šance nedávajú.FOTO: profimedia.sk

Ani obhajca titulu z Londýna Čech Jaroslav Kulhavý Saganovi nedáva šance. „Intenzita v horskej cyklistike je iná. Mesiac prípravy mu nebude stačiť. Ak dobre odštartuje, možno by mohol byť niekde na hranici prvej desiatky. Vyššie nie,“ tvrdí. Štart pretekov je v posledný deň hier, v nedeľu 21. augusta o 17.30.

Ktorá krajina bude najúspešnejšia?

Zanormálnych okolností by sme povedali - Rusko. No tentoraz budú mať americkí a čínski športovci v boji o najúspešnejšiu krajinu olympiády o jedného silného súpera menej. Dopingovými škandálmi pretriedení Rusi, ktorí v Londýne získali 82 medailí - z toho 24 zlatých -, nebudú mať ako konkurovať. USA s Čínou si to rozdajú bez nich.

Podraz: Hoci ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová nikdy pri dopingu prichytená nebola, v Riu štartovať nemôže. Nečudo, že v Moskve pri odlete zvyšku výpravy ronila slzy. Ba zvažuje aj žalobu.
Podraz: Hoci ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová nikdy pri dopingu prichytená nebola, v Riu štartovať nemôže. Nečudo, že v Moskve pri odlete zvyšku výpravy ronila slzy. Ba zvažuje aj žalobu.
Zdroj: profimedia.sk

Podraz: Hoci ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová nikdy pri dopingu prichytená nebola, v Riu štartovať nemôže. Nečudo, že v Moskve pri odlete zvyšku výpravy ronila slzy. Ba zvažuje aj žalobu.FOTO: profimedia.sk

Na predchádzajúcich olympiádach zvádzali o tento primát tuhú bitku. V Aténach 2004 boli USA jasne lepšie. Získali 103 medailí, o štyridsať viac než Čína. Doma v Pekingu im to však Číňania vrátili. Vyhrali 51 disciplín, Američania len 36.

Celkový počet medailí vyznel pre USA pomerom 110 : 100, no v tabuľke je prvoradý počet zlatých medailí. V Londýne sa Amerika vrátila do čela so ziskom 46 najcennejších kovov. Čína však nazbierala len o osem menej. Akýkoľvek iný víťaz rebríčka krajín by znamenal senzáciu.

Dovŕši Bolt zlatý hetrik?

Zranený zadný stehenný sval mu neumožnil dokončiť jamajskú kvalifikáciu, najrýchlejší muž planéty však na štarte bude a pokúsi sa do tretice vyhrať oba šprinty. Na 100 i 200 metrov. Bol by prvý, kto by čosi také dokázal. „Šport potrebuje, aby som vyhral, a ja chcem to isté. Takže tvrdo makám a koncentrujem sa,“ vraví jamajský blesk, ktorý počas olympiády oslávi 30. narodeniny.

Šport moje zlato v Riu potrebuje: Tvrdí jamajský blesk Usain Bolt, najrýchlejší muž planéty
Šport moje zlato v Riu potrebuje: Tvrdí jamajský blesk Usain Bolt, najrýchlejší muž planéty
Zdroj: profimedia.sk

Šport moje zlato v Riu potrebuje: Tvrdí jamajský blesk Usain Bolt, najrýchlejší muž planéty.FOTO: profimedia.sk

Tohtoročná šprintérska sezóna ani podľa neho zatiaľ za veľa nestojí. „V Riu to bude iné, uvidíte,“ tvrdí. Ak chcete finále pozerať naživo, budete si musieť privstať. Pobeží sa v pondelok 15. augusta o 3.35 ráno stredoeurópskeho času.

Stane sa vírus zika skutočnou pliagou?

Hoci Európa už eviduje prvé prípady narodenia dieťaťa, ktoré má v dôsledku vírusu zika nedostatočne vyvinutú lebku a mozog, o žiadnej rozsiahlej nákaze vírusom, ktorý prenášajú komáre, sa v našich končinách, našťastie, zatiaľ hovoriť nedá. No viacerým golfistom či tenistom vrátane nášho Martina Kližana poslúžila ako oficiálny dôvod, prečo do Brazílie neodcestovali. Jeho kolega Andrej Martin však tvrdí - „je to len výhovorka“.

Britský skokan do diaľky Greg Rutherford sa radšej poistil. Ako prvý z účastníkov hier si dal pred odletom zmraziť spermie - ak by sa náhodou nakazil. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa každopádne obáva, že olympiáda s množstvom cestujúcich športovcov a fanúšikov môže na starom kontinente spôsobiť epidémiu. „Nepodceňujme zbytočne riziko nákazy,“ píše sa v jej marcovom vyhlásení. Dodáva, že Francúzsko, Taliansko a Portugalsko už zaregistrovali prvé prípady prenosu nákazy z človeka na človeka pri sexuálnom styku.

Vírus zika: Je okolo neho zbytočný poplach alebo narobí veľké škody?
Vírus zika: Je okolo neho zbytočný poplach alebo narobí veľké škody?
Zdroj: ARCHÍV

Vírus zika: Je okolo neho zbytočný poplach alebo narobí veľké škody?FOTO: ARCHÍV

A sexu bude na OH asi dosť. Organizátori oznámili, že účastníci hier budú mať k dispozícii takmer tri razy viac kondómov ako na posledných hrách v Londýne. Pre 10 500 športovcov ich bude k dispozcíii 450-tisíc. Teda 42 na osobu. V Londýne to bolo iba pätnásť.

Budú hry v bezpečí?

Hry sa ešte ani nezačali a z Ria sa už začali hrnúť správy o krádežiach. Trojicu španielskych jachtárov okradla počas prípravy cestou na raňajky pätica ozbrojených mužov. Austrálčanka Liesl Teschová, ktorá sa v meste pripravovala na septembrovú paralympiádu, musela ozbrojenému lupičovi zasa odovzdať špeciálne upravený bicykel.

Vyše 85-tisíc: Toľko policajtov a vojakov má chrániť účastníkov hier.
Vyše 85-tisíc: Toľko policajtov a vojakov má chrániť účastníkov hier.
Zdroj: profimedia.sk

Vyše 85-tisíc: Toľko policajtov a vojakov má chrániť účastníkov hier.FOTO: profimedia.sk

A do toho všetkého brazílsky minister spravodlivosti Alexandre de Moraes priznal, že polícia zatkla desať brazílskych prívržencov Islamského štátu, ktorí počas hier plánovali teroristický útok. Vysvitlo, že to boli len amatéri, no hrozba tu je stále. Vyše 85-tisíc policajtov a vojakov v uliciach bude mať počas olympiády plné ruky práce. Je to zhruba dva razy toľko, čo v Londýne. Bude to stačiť? Súčasťou ochrany majú byť aj röntgenové skenery pri vstupe do nákupných centier. Po hrách sa vraj budú využívať vo väzniciach.