Česko sa pripravuje na najväčší pohreb vo svojej novodobej histórii. V piatok a sobotu sa rodáci naposledy rozlúčia s Karlom Gottom (†80). Pre verejnosť bude určený prvý deň, keď sa legendárnemu spevákovi budú môcť fanúšikovia pokloniť v pražskom paláci Žofín, kde bude vystavená rakva a pri nej bude stáť čestná stráž.

Viac FOTO Karla Gotta so Svobodom a Matuškom, ktorým prišiel na pohreb, v GALÉRII.

Sám spevák sa pohrebom posledné roky života skôr vyhýbal a na smútočné obrady posielal iba kvetiny. Pamätáme si len dve výnimky - nevynechal poslednú rozlúčku so svojím dlhoročným priateľom, hudobným skladateľom Karlom Svobodom, ktorý mu zložil tie najväčšie hity vrátane Lady Carneval, a na pohrebe iného legendárneho speváka Waldemara Matušku aj rečnil. "Mnohí nás považovali za rivalov, ale my sme si publikum rozdelili. Som veľmi hrdý na náš rytiersky súboj. Cítil som vzájomnú úctu,"povedal vtedy a nad rakvou Waldemarovi zaspieval.

 

Priznal zvláštnu "úchylku" z detstva

Znie až neuveriteľné, že v detstve Karel Gott pohreby, naopak, miloval a vyslovene ich vyhľadával. "Pokiaľ som mal v útlom detstve nejakú vášeň, tak to boli smútočné obrady,"povedal spevák v minulosti a pridal veľké priznanie.  "Tešil som sa na pohreb ktoréhokoľvek plzeňského občana s výnimkou príbuzných a sprevádzal som každého až k vykopanej jame. Nad ňou farár prednášal smútočnú reč, ktorej som nerozumel, ale dojímala ma k slzám. Zakaždým som túžil utešiť plačúcu ženu alebo dieťa, len som dobre nevedel ako a čím. Najviac ma však dojímala krídlovka, ktorá pri každom pohrebe spôsobovala to, že všetci plakali ešte viac, až sa vyplakali a nad trúchliacimi sa zniesol taký zvláštny mier ako po každom plači," spomínal už v dospelosti Gott.

Pokračovanie na ďalšej strane