Pre vážne problémy so srdcom český spevák Dalibor Janda (67) ešte nedávno balansoval medzi životom a smrťou. Jeho manželka Jiřina a dcéra Jiřina Anna s plačom podávali len strohé informácie, no najhoršie obavy sú vraj už zažehnané. Umelec ležal od polovice januára v pražskej Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady. Po dvoch náročných operáciách je už doma a myšlienkami aj na koncertnom pódiu. „Je to jeho život, takže keď bude konečne možné verejne vystupovať, určite mu v tom nebudeme brániť,“ vyjadrila sa pre PLUS 7 DNÍ manželka Jiřina Jandová.

Dalibor potešený, že sa zaujímame o jeho zdravotný stav, významne podotkol, že na Slovensku mal vždy viac fanúšikov ako doma. „Slovákom vďačím aj za svojich troch Zlatých slávikov. Bez ich podpory by som toho Gotta neporazil,“ prehodil veselo.

Dôvodov na spomínanie má však oveľa viac. Pozhováral sa s nami o svojich mystických zážitkoch, synovej samovražde a prehovoril aj o svojich prominentných fanúšikoch v našej krajine.

Hurikán na Slovensku

Možno aj preto to Dalibora vždy ťahalo na Slovensko. „Tu sa ku mne správali fanúšikovia aj kolegovia vrúcnejšie. Často som chodil do Slavošoviec, kde mám veľkú časť rodiny. Chodil som tam na prázdniny už ako malý. A potom, samozrejme, Slovenky. Vždy som mal pocit, že dievčatá majú u vás divokejšie črty ako Češky. Určite sú oveľa zmyselnejšie. A verte, že viem, o čom hovorím. Čo sa týka sexu, vyskúšal som azda úplne všetko. Od momentu, keď ma znásilnilo dievča o rok staršie, sa mi to tak zapáčilo, že som sexoval v jednom kuse,“ bez okolkov priznal Janda, v brandži prezývaný pre veľké prirodzenie Hurikán. „Penis mám dlhý dvadsaťšesť centimetrov, ale to je normálne. Nie?“ zamyslel sa v minulosti.

Na Slovensku si spevák odkrútil vojenskú službu. „Odvelili ma až do Košíc. Bol tam mazák s menom Michalko, ktorému som musel každý večer na dobrú noc spievať pesničku Ja som bača veľmi starý,“ hovorí.

Nebolo to jediné šikanovanie, ktoré u nás zažil. „Prenasledovala ma tam istá pani Čápová. Počas dvoch rokov mi napísala asi päťsto listov. V jednom mi vyznávala lásku a v druhom sa mi vyhrážala,“ zasmial sa.

Prečo hral pre Smer?

Ak nepočítame osemdesiate roky, najväčšiu publicitu na Slovensku si Dalibor Janda vyslúžil v roku 2010. Vtedy prijal ponuku strany Smer, aby vystupoval v programoch oslavujúcich Medzinárodný deň žien. Negatívnu kritiku odrážal svojsky. „Povedali mi, že Kaliňák a Fico vyrastali na mojich pesničkách, takže o ponuke som dlho neuvažoval. Taká priazeň mi bola sympatická. Párkrát sme si spolu dali vínko a vždy to boli príjemné stretnutia,“ zaspomínal si.

Ponuku prijal napriek tomu, že vraj nešlo o astronomicky vysoký honorár. „Finančne to nebolo až také zaujímavé, ale keďže išlo o sériu pätnástich vystúpení, dokopy sa to nazbieralo. Nebolo mi to proti srsti, pretože to boli programy pre ženy. Navyše Slovensko je už iný štát a ľudia zo Smeru neboli ani vo federálnych vládach. Nerobím nič nekalé, ak niekto okolo mňa áno, tak o tom neviem. V Česku odmietam všetky politické strany, pretože u nás je politika veľmi násilná,“ zhodnotil na záver.

Pozrite si v GALÉRII zábery Dalibora Jandu s jeho rodinou. A takto sa vie so slovenskými celebritami odviazať u nás 

Viac sa dozviete v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ >>