Keď v nedeľu večer odchádzate z Bratislavy, máte na diaľnici VIP pruh. Je prázdny, lebo nikto neodchádza. Opačný pruh je zas plný, lebo všetci prichádzajú na nasledujúci týždeň. Je to tak aj v piatok, no naopak - keď prichádzate, všetci odchádzajú, opisuje Vratko Rohoň (47) pre PLUS 7 DNÍ.

Cestnú idylku si užíva, odkedy sa odsťahoval zo svojho rodiska, hlavného mesta Slovenska, na Kopanice medzi Malé a Biele Karpaty. Veľkomestský život plný električiek, zhonu a hustého osídlenia vymenil, ako zistila markizácka Smotánka, za pokoj na vlastnej mikrofarme, kde chová štyri býky, päť dospelých oviec a štyri jahňatá. Domáci punkrocker sa však na svoj život po štyridsiatke pripravoval oveľa skôr.

Z pilota hospodár

Písal sa rok 1999 a Iné Kafe zbieralo ocenenia v ankete Slávik, čiže bolo v milosti fanúšikov a poslucháčov. Z objavu roka sa o rok stalo skokanom roka a časom aj treťou najlepšou skupinou. Rohoň mal vtedy 25 rokov a pôsobí to tak, že pre svoje staré Volgy, ktoré zbieral už od osemnástich, hľadal bohumilý farmársky pozemok. Usadil sa teda na mieste „nie tak dramaticky ďaleko od Bratislavy“, ako sám hovorí.

Potrebu zmeny vzduchu si uvedomil iba nedávno. „Vyhodnotil som to tak, že nie je nutné tráviť tam každý deň. Mám to skôr naopak - do Bratislavy chodím akoby na chalupu vyvetrať si hlavu a na Kopaniciach fungujem. Zžil som sa s okolím a prírodou,“ hovorí paradoxne.

Usúdil, že byt v bratislavskom Ružinove teraz nutne nepotrebuje, a tak ho predal. Ak si to situácia vyžaduje, prespáva v skúšobni. Aj vďaka tomu dokáže preklenúť náročné pandemické obdobie. „Kúpil som si staršiu techniku. Mne sa vždy páčil bager. Je päťročný. Už som nejakú robotu robil a vyzerá to tak, že budem aj teraz. Je to sezónne, lebo keď je blato a mokro, nedá sa robiť s hlinou. Zohnal som starý Zetor a vlečku, takže budem môcť hlinu odviezť. Toto je smer, ktorým by som sa vydal, plus moja mikrofarma,“ vyjadruje svoje poľnohospodárske ambície.

Spevák a hudobník pritom celý svoj život myslel na zadné vrátka, no ani na tie sa nemohol celkom spoľahnúť. Keď v roku 2006 skončil s hudbou, začal sa venovať dopravnému lietaniu. Vyštudoval, urobil si kurz a zamestnal sa ako pilot. „Mám také dve zamestnania, ktoré na tom teraz nie sú najlepšie. Ešte by som mohol mať fitko, cestovku a pizzeriu,“ ironicky komentuje vlastný životopis, no pokračuje už vážne. „Lietanie je na tom svojím spôsobom rovnako ako muzika, pretože sprevádza množstvo ľudí, ktorí sa zoskupujú na letiskách. Celé je to obmedzené a firmy trpia neskutočným spôsobom. Nedá sa robiť dopravné lietanie a zároveň muzika.“

Je tu niekto?

Líder kapely, ktorá formovala celú jednu generáciu, hovorí, že si ju vypýtala späť na pódiá. „Bolo to tak, že nás ‚donútili‘ urobiť dva koncerty - jeden v Bratislave a jeden v Prahe. Všade to boli dopredu úplne vypredané päťtisícové haly. Povedali sme si, že keď to ľudia chcú, bude sa každý snažiť robiť si robotu a popri tom hrať,“ spomína.

Keď sú takéto koncerty občasné, je úplne v poriadku byť Vratkom z Iné Kafe a zároveň zamestnaným „smrteľníkom“. Pri osemdesiatich koncertoch ročne je to už ťažšie, a preto sa trojica vrátila k hudbe. Teraz však všetko hibernuje. Aspoň malou radosťou pre fajnšmekrov je vydanie všetkých albumov z diskografie aj na platniach. Popritom si môžu prehrávať DVD záznam z dosiaľ posledného väčšieho symfonického koncertu. Rohoň sľubuje aj tri úplne nové piesne.

Byť na samote nie je len „príroda a vtáčiky“, hovorí. Medzitým sa venuje práci okolo statku, rúbaniu dreva, čisteniu pece a kŕmeniu zvierat, z ktorých je neskôr úžitok. „Nie som nijaký výrobca, stále sa spolieham na to, že muzika nejakým spôsobom začne fungovať. To bol, a dúfam, že aj bude, môj hlavný zdroj obživy, čiže mäsokombinát určite nebudem,“ smeje sa.

Vie však opisovať procesy v pozadí. Svoje ovce po zime strihá aj očkuje. Vie sa počudovať napríklad nad vysokými cenami ovčej kože na Slovensku, keď poľská je porovnateľne lacnejšia. Mäso, ktoré označuje za absolútne bio, spracúva vo vlastnej réžii. Predáva ho alebo sa delí so známymi a priateľmi.

Keď sme sa spýtali, či vidí svetlo na konci pandemického tunela, odpovedal, že sa na veci pozerá pragmaticky. Tak, ako sú. Nádeje si nerobí, na druhej strane bez okolkov zapĺňa pohyblivý kalendár. O Iné Kafe je totiž stále záujem, no nevie sa, kedy situácia dovolí, aby sa kapela prihlásila z koncertného pódia.

Spolieha sa na vakcínu. „Nie som virológ ani medik, aby som mohol posúdiť, ktorá je dobrá. Je mi úplne jedno, či je to Sputnik V alebo Pfizer. Myslím si, že by sme mali byť otvorení každému jednému lieku, ktorý je dobrý, a nerobiť z toho politiku. Ide v prvom rade o zdravie ľudí. Keď sa ľudia preočkujú, bude to cesta. Za komunistov sa nás nikto nepýtal, či sa chceme dať očkovať proti mumpsu. Všetkých nás zaočkovali a bolo vybavené,“ zhŕňa.

Človek milión

Je nepochybné, že rohoňovci patria do histórie modernej slovenskej hudby. Človek by si mohol povedať, že ako „domáce legendy“ patrične zarobili a teraz by mohli rozhadzovať. Vratko Rohoň sa s takýmto príbehom nestotožňuje. „Ľudia nás hádžu do jedného vreca, ale ja som v živote nebol nikde odfotený so svojím autom. Nechválim sa majetkom. Keď tak farmou, pretože sa ma pýtate, ako prežívam. Nikdy som však tento luxusný svet neriešil: aké mám hodinky, kde chodím na dovolenky… Občas si dám status so svojimi deťmi, ale ani rodinu neukazujem. A keď sa posťažujem, ľudia to nerozlišujú,“ hovorí, keď sa pýtame, čo si myslí o známych, ktorí sa chvália dovolenkami v čase krízy.

Viac FOTO v GALÉRII >>

„Ja sa vôbec nečudujem bežným ľuďom, ktorí žijú z 900 eur a musia z toho uživiť rodinu, keď vidia, že najprv sa niekto premáva na drahých autách, ide na drahé dovolenky a potom narieka, že nemá peniaze. A ďalej chodí na dovolenky a posiela fotky z exotických krajín,“ vyjadruje svoj názor, čím sa pridáva k väčšine obyvateľstva. „Rád by som vyzval svojich kolegov. Ak už majú nutnosť ísť niekam na exotickú dovolenku, nech idú, ale nech to nedávajú na internet, lebo drvivá väčšina umelcov žiada o podporu, keďže nemajú z čoho živiť rodinu. Ľudia sa potom na všetkých pozerajú ako na snobov, pritom tu ten obraz vytvára iba pár hlupákov,“ uzatvára.