V pondelok nadránom zomrel vo veku 92 rokov spoluzakladateľ a dlhoročný umelecký vedúci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka. Správu o úmrtí pre TASR potvrdil riaditeľ umeleckej prevádzky SĽUK-u Maroš Červenák. Informácie o termíne a mieste poslednej rozlúčky budú spresnené.

"Juraj Kubánka sa rozhodujúcou mierou zaslúžil o vývoj a postavenie umeleckého súboru SĽUK-u v slovenskej kultúre," pripomínajú zástupcovia umeleckej inštitúcie na sociálnej sieti. " Jeho tance, ako Dupák, Kuruci, Podpolianska mlaď, Biela plť na Váhu, Maľovaní zbojníci, Tatranská zima i Tatranskí orli, či tanečné divadlo Hrachová baba a Jurošík možno považovať nielen za míľniky SĽUK-u, ale aj za diela charakterizujúce prepojenie slovenskej kultúry na tradície," dodali, deklarujúc, že Kubánka ostáva pre SĽUK a pre všetky jeho generácie navždy dominantnou osobnosťou.

Jeden z priekopníkov choreografie ľudového tanca sa narodil 31. októbra 1928 v obci Turie v okrese Žilina. V rokoch 1947 – 1949 študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1957 absolvoval štúdium choreografie tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1949 pôsobil v SĽUK-u ako choreograf, tanečník a režisér.