Potomkom Maroša Kramára (63) sa darí doma aj v zahraničí. Starší syn Timur (20) sa po boku Petry Vajdovej a Tomáša Maštalíra ukázal v markizáckom seriáli Chlapi neplačú, mladší Marko (14) začínal ako syn Nely Pociskovej a Juraja Loja v Búrlivom víne a nedávno dal o sebe znova vedieť v seriáli Pán profesor. No a hercovej jedinej dcére Tamare (21) sa podaril husársky kúsok. Jej podobizeň svieti na megaborde v Spojených štátoch. Prezradila nám, ako je to možné.

Kariéra za veľkou mlákou

Chlapci sa zaradili do hereckej dynastie, talent zdedili po otcovi, ale aj dedovi Jánovi Kramárovi či pradedovi Jánovi Klimovi - obaja hrali v slávnych slovenských filmoch Kapitán Dabač, Bielikovom Jánošíkovi a mnohých ďalších. Aktuálne je však najviac v kurze pesničkárka Tamara, ktorá prekročila hranice strednej Európy. Kramárovej fotografia už niekoľko týždňov svieti na newyorskom Times Square. Ako sa jej podarilo ocitnúť sa na obrovskej svetelnej tabuli? Stačilo stať sa súčasťou celosvetovej kampane Spotify Equal, ktorá si kladie za cieľ zrovnoprávniť ženy v hudobnom priemysle. „Kampaň beží vo veľa krajinách, mňa oslovila česko-slovenská pobočka, ktorá má každý mesiac inú ambasádorku,“ netají mladá speváčka.

Na ikonickom newyorskom námestí nahradila Katarínu Knechtovú, ktorá megabord ovládla v septembri. „Táto príležitosť, bohužiaľ, nezahŕňala letenky do New Yorku! Reklamu som naživo nevidela, dostala som len oficiálne fotky a zábery od pár kamarátov, ktorí tam práve boli. Pocit to bol však úžasný aj z fotografie,“ pokračuje Tamara Kramárová.

Svoj portrét, ktorý momentálne svieti v New Yorku, si mohla sama vybrať. „Pochádza z fotenia so skvelou Katarínou Šlesar, s ktorou som mala možnosť pred pár mesiacmi spolupracovať. Spravila mi toľko dobrých fotografií, že som ich ešte ani zďaleka nestihla všetky zverejniť. A toto bola super šanca využiť jednu z nich.“

Treba ísť ďalej

O úspechu sa Tamara ako prvým pochválila rodičom. Poslala im link, ale pokiaľ vie, „nikto neplakal“. „Je to neuveriteľné, ale predsa len som iba jedna z mnohých umelkýň, ktoré túto príležitosť mali alebo ešte budú mať,“ prezradila. Speváčka však možnosť ukázať sa vníma veľmi kladne. „Znamená to, že streamingová platforma Spotify aj môj distribučný servis Ruka Hore vo mne niečo vidia. Extrémne ma to motivuje a utvrdzuje v tom, že treba ísť ďalej!“

O Tamare Kramárovej je známe, že študovala neurovedu, ale keď prehovorí o vlastnej hudobnej tvorbe, zachádza do filozofie. „Piesne na mojom albume vznikli v priebehu troch rokov, takže každá je o niečom inom, písaná z inej perspektívy a ,inou‘ ja. Zatiaľ čo So Sweet a Hey Pretty Girl sú o vzťahoch, Oh My Mind a Down/House of Cards sú introspektívne a o vzťahu mňa so sebou samou. Mirror Talk je pekná kombinácia týchto dvoch tém.“

Speváčka posledné roky žije a študuje v Anglicku, kde si v júli prevzala titul bakalár. Podľa toho pomenovala aj svoj hudobný album Bachelor of Science (Bakalár vedy). „V štúdiu v britskom Brightone teraz pokračujem. V septembri som začala magisterské štúdium hudby a produkcie. Uvidíme, kam ma to ešte v budúcnosti zavedie. Nezávisle od toho, kde žijem, na Slovensku som veľmi často a neplánujem to meniť,“ prízvukuje fanúšikom z rodnej krajiny.

Tlačenku neuznáva

Maroš Kramár a jeho exmanželka Nataša Nikitinová svoje deti označujú za cieľavedomé a výrazne spoľahlivé. „Synovia si vyskúšali hereckú dráhu, hoci nie dlhodobú, ale ak by chceli v tom pokračovať a dostali by šancu, tak ich určite podporím. Timur mi už párkrát povedal, že on sa v herectve veľmi nevidí. O mladšom Markovi si však myslím, že by hereckej kariére dal šancu. Cítim, že mu to naozaj viac vonia. No potrebuje dostať nejaké ponuky na kasting,“ tvrdil v minulosti herec, no svoje deti protekčne tlačiť nechcel. „Aj keď som ja sám hercom a poznám sa s viacerými ľuďmi, kariéru im budovať nemienim. Nech to ide samo,“ tvrdil.

Najmladší potomok Marko, ktorý sa na otca ponáša hádam najviac, herecký chlebíček na klinec naozaj nezavesil. Ešte ako úplne malý, od šiestich až do ôsmich rokov, hral v Búrlivom víne. Potom sa objavil v epizóde Rodinných prípadov a nedávno sa mihol v markizáckom seriáli Pán profesor. Ako sa mu hralo? „Veľmi príjemne, keď­že na pľaci bola priateľská atmosféra. Moja rola sa objavila iba na chvíľku v jednej epizóde a ešte neviem, či pre ňu majú vymyslené niečo do ďalších epizód alebo sérií. To už nie je v mojich rukách,“ krčí plecami Kramár mladší.

FOTO V GALÉRII

Samozrejme, v týchto dňoch žije Marko predovšetkým sestriným úspechom. „Je pre mňa ohromujúce, ako ďaleko to Tamarka dotiahla. Často chodí za mnou s novými nápadmi na pesničky a otázkami, keď sa napríklad nevie rozhodnúť, ako pomenovať nejakú novú pesničku. Väčšine mojich kamarátov som sa sestrinou hudbou pochválil a veľa z nich ju začalo počúvať,“ nešetrí chválou ako Tamarin veľký fanúšik.