Česko má nové prirovnanie. Na sociálnych sieťach je po senzačnom triumfe Ester Ledeckej v superobrovskom slalome čoraz populárnejšie. „Čuduješ sa ako Ester,“ táto veta sa vraj v krajine našich susedov rýchlo udomácňuje, pretože video z jej dojazdu do olympijského cieľa v disciplíne, v ktorej nikdy nebola lepšia ako na 19. mieste, je doslova virálny hit. Fanúšik, aj ten neutrálny, sa naň nevie vynadívať.

Už ste niekedy videli zlatého olympijského šampióna, ktorý na sebe nedal nič znať a nechápe, čo sa to prihodilo? Ester Ledecká, dcéra známeho hudobníka Janka a krasokorčuliarky Zuzany je presne ten prípad. „Myslela som si, že je to chyba. Že každú chvíľu sa musí na tabuli objaviť oprava,“ opakovala médiám donekonečna, keď bola v cieli o stotinu sekundy skôr ako dovtedajšia líderka pretekov Rakúšanka Anna Veithová. Najlepší čas zajazdila so štartovým číslom 26 a poradie na čele zmenila v momente, keď sa Veithová už pomaly chystala poskytnúť prvý zlatý rozhovor. „Môžete mi povedať, čo sa to deje?“ pýtala sa v cieli zjazdovky v Čongsone začudovaná Ester, vnučka hokejového šampióna Jana Klapáča.

Možné je všetko

Také čosi nie je vo svete alpského lyžovania bežné. „Keby len to, je to jedna z najväčších senzácií v olympijských dejinách,“ zhodovali sa mnohé svetové médiá. Podaktorí televízni komentátori si sypali popol na hlavu. Aj oni už Rakúšanku vyhlásili za víťazku. Jazda Ester Ledeckej bola pripomenutím, že vo svete športu je občas naozaj možné všetko.

Presne to rád opakuje aj jej lyžiarsky tréner Ondřej Bank. „Vždy je všetko možné,“ je vraj jeho obľúbená veta. Bank Ledeckej pred pretekmi naordinoval oveľa skromnejší cieľ. „Pätnáste miesto, a to sme si ešte hovorili, že je príliš smelý,“ prezradil na idnes.cz piaty najlepší lyžiar v obrovskom slalome na predchádzajúcej olympiáde v Soči 2014. „Vedel som, že raz vyhrá, ale že sa to podarí takto skoro, to mi ani nenapadlo,“ pokračoval Bank, ktorý pre problémy s kolenom ukončil kariéru pred dvoma rokmi.

Univerzálna: Snoubordistka Ester sa teší zo zlata v zjazdovom lyžovaní.
Univerzálna: Snoubordistka Ester sa teší zo zlata v zjazdovom lyžovaní.
Zdroj: TASR

Ako je možné, že Ester dokázala všetky konkurentky poraziť? Je za tým vraj Ledeckej silná vôľa a húževnatosť. Otec Janek Ledecký si myslí, že talent je len desať percent úspechu. „Dáva do toho všetko. Keď ju vidím trénovať, mám pocit, že ja by som to nedokázal,“ myslí si Bank. Pritom je menšia než väčšina súperiek, no svalovo je na tom výborne.

Na doske hviezdou už predtým

Do Pjongčangu letela ako favoritka, no nie v alpskom lyžovaní, ale v snoubordingu. V paralelnom obrovskom slalome na jednej doske je majsterkou sveta a víťazkou posledných dvoch Svetových pohárov. Ester sa však ako prvá Češka v histórii rozhodla zvládnuť na olympiáde oba športy. A pri dvoch vraj nezostane. „Možno v Tokiu 2020 skúsim windsurfing, ktorý mám rovnako rada,“ netají 22-ročná študentka marketingovej komunikácie z Liberca. Pri jej všestrannosti zďaleka nemusí byť len do počtu, hoci nie všetkých toto zistenie teší.

Coca-Cola, Visa či Adidas, ktoré mladú krásnu Češku sponzorovali už pred ZOH v Pjongčangu, si iste mädlia ruky, veď majú pod palcom jednu z najväčších hviezd českého športu v najbližších rokoch. No americká suverénka alpského lyžovania Lindsay Vonnová až tak nejasala. „Chcela by som mať schopnosť meniť športy a ešte aj vyhrávať. Bohužiaľ, ja som dobrá len na lyžiach. Aj tak ma porazila. O tom je olympiáda. Rodia sa skutočné prekvapenia. Niežeby si to nečakaní víťazi nezaslúžili. Len je to iné ako zvyčajne,“ citoval Lindsay server sportingnews.com.

Na požičaných lyžiach

Pointa na záver - Ester si po zlato v super-G došla na vyradených lyžiach. Najväčšie hviezdy firmy, ktorá ju sponzoruje, ich nechceli. Tie, ktoré si vzala na super­obrovský slalom, používala v minulosti Američanka Mikaela Shiffrinová. „Zdá sa, že aj snoubordistky vedia lyžovať,“ lakonicky komentovala situáciu agentúra AFP.

A čo na to Ester? „Veď je to podobné. V snoubordingu aj v lyžovaní súťažíte dolu kopcom,“ vystrúhala ďalšiu trefnú odpoveď hlavná postava českej zimnej rozprávky v Pjongčangu. Ktovie, možno v Kórei bude mať pokračovanie. Ester patrí medzi najväčšie favoritiky v paralelnom slalome na snouborde. Ten je na programe v sobotu.