Najnovšie sa debatuje o tom, že medzi osobnosťami, ktoré pozitívne pohli dejinami Slovenska, je málo žien. Bohužiaľ, nie náhodou. Vyzerá to tak, že slovenská história je na výrazné ženy naozaj chudobná. Jozef Golonka vie prečo a Jozef Banáš sa to podujal napraviť nominovaním svojej dcéry Adely.

Revolucionárka Anička

Ako vieme, postavenie žien v spoločnosti dlho nebolo rovnocenné s postavením mužov. Podporovali to aj slová v Biblii, ktoré ženu vykresľovali ako pôvodkyňu prvotného hriechu, Aristoteles zas hlásal, že ženské pokolenie je omyl prírody, a pre Tertulliana bolo diablovou vstupnou bránou. Ťahalo sa to s nimi poriadne dlho. Pred sto rokmi ešte nemali ani volebné právo a o vzdelaní mohli mnohé tiež len snívať. Zrejme aj to je dôvod, prečo za najdôležitejšími historickými udalosťami stoja výlučne muži. Na Slovensku tento kult začala lámať divadelníčka Anička Jurkovičová. „Túto ženu môžeme z historického hľadiska považovať za najväčšiu revolucionárku, pretože sa jej podarilo už v devätnástom storočí odštartovať emancipáciu. Na vážnosti jej iste pridalo, že bola manželkou evanjelického farára Jozefa Miloslava Hurbana. Štúrovi sa vraj nie veľmi páčilo, keď ju Hurban vodil do spoločnosti, dovtedy čisto pánskej,“ zabrúsila do histórie pedagogička Mariana Korbelová. Jurkovičovej sebavedomie a odvahu však dlho nenasledovala žiadna žena. „Preto sú naše dejiny na ženy dosť chudobné. Ale teraz idú veľmi dopredu, takže je pravdepodobné, že o sto rokov budú v takejto ankete zas prevažovať ženy.“

Revolučná: Herečka Anička Jurkovičová odštartovala na Slovensku emancipáciu a začala sa pohybovať medzi mužmi.
Revolučná: Herečka Anička Jurkovičová odštartovala na Slovensku emancipáciu a začala sa pohybovať medzi mužmi.
Zdroj: Archív

Zachráni to Adela

Všetko nasvedčuje tomu, že keby zvlášť súťažili muži a zvlášť ženy, pri všetkej úcte k nežnejšiemu pokoleniu, kategória dám by zaostávala. Aj naši respondenti mali pri sondovaní medzi úspešnými Slovenkami značné problémy. „Napadla mi akurát Timrava. Naša história je na výrazné ženy naozaj chudobná. Napríklad politička mi nenapadla žiadna,“ hovorí herec Andy Hryc. Spisovateľ Jozef Banáš zareagoval spôsobom pre neho typickým. „Určite tam treba dať Adelu, to je jasné. O tom sa ani nemusíme baviť. Aj za ňu budem hlasovať,“hovorí o dcére, ktorá bude televíznu šou moderovať. Do pozornosti dáva tiež publikáciu, ktorá mapuje sedem najväčších ženských osobností Slovenska. „Napísala ju nejaká švajčiarska profesorka a vyšla len v Zürichu. Bola tam Timrava, Magda Vášáryová, Adela a ostatné si už nepamätám.“

Božena Slančíková- Timrava: Prozaička a dramatička je favoritkou herca Andyho Hryca.
Božena Slančíková- Timrava: Prozaička a dramatička je favoritkou herca Andyho Hryca.
Zdroj: Archív

Výraznú Slovenku darmo v pamäti hľadala aj známa pedagogička Dagmar Hubová. „Žeby Mária Térezia? Ale to nebola Slovenka. Z osôb, ktoré presahujú rámec našej krajiny, mi napadá len astrologička Ľudmila Pajdušáková. Tá bola naozaj výnimočná,“ uvažuje. Členku Svetovej rady mieru, prvú slovenskú astronómku a objaviteľku piatich komét Ľudmilu Pajdušákovú menuje aj riaditeľka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. „Narodila sa v Radošovciach ako ja, preto to viem. To bola naozaj veľká Slovenka. Veľa podobných nie je, pretože anketa sa viac opiera o minulosť, teda o obdobie, keď boli ženy v úzadí. Vládol tu silný patriarchát, čiže máloktorá žena mala možnosť študovať,“ zamýšľa sa Vaškovičová.

O históriu sa vo svojej úvahe opiera aj Jozef Golonka. „V čase Rakúsko-Uhorska inteligenciu predstavovali muži ako Hodža, Hurban, Štúr a ženy sa k slovu dostali až podstatne neskôr, keď prišli prvé herečky, maliarky a spisovateľky, no politička žiadna. Nebolo ich veľa, ale existovali. Je veľká škoda, že v školských učebniciach o nich nie je ani zmienka. Dnes je to už iné. Veď uznajte sami. Môže niekto vziať sebavedomie takým veľkým herečkám ako Studenková alebo Kráľovičová?“ dáva si rečnícku otázku a zároveň si odpovedá. „Nemôže. To sú dámy, ktoré niečo dokázali a sú na to hrdé. Povojnové umelkyne žili napriek veľkému talentu vždy v tieni mužov. Preto o nich vieme tak málo,“ uzatvára našu debatu o najväčších ženách jeden z najväčších mužov Jozef Golonka.