Bol plný energie a plánov. Vraj práve on je „skutočne jediná cesta na spásu tohto národa“. „Musíme vyviesť slovenského voliča z marazmu,“ dodal ambiciózne Martin Jakubec (34), renesančná bytosť 21. storočia, a utekal do Národnej rady SR, kde chcel pred médiami vyhlásiť, že odstupuje z kandidatúry na primátora Bratislavy. Vraj aj keď bol na základe stretnutí s občanmi presvedčený o svojom víťazstve, roztrpčilo ho, že iní občianski kandidáti „znevažujú status nezávislosti a využívajú ho len ako klam na voličov“. V skutočnosti by bolo pre neho nesmierne ťažké kandidovať v hlavnom meste na čokoľvek, keď trvalý pobyt mal už v tom čase v Hrubej Borši. Mimochodom, práve tam mal rozbehnuté predvolebné kortešačky na starostu.

Kampaň ako v New Yorku

S Fedorom Flašíkom sa spevák s politickými ambíciami, podľa toho, čo hovorí, pozná z golfu. Možno si spoločne zahrali aj v Hrubej Borši, kde to nemá Jakubec na golfové ihrisko ďaleko. Zo svojho bytu sa pozerá na dokonalú zelenú plochu s jazierkami. Rezidentom novej štvrte v dedine, vzdialenej asi pol hodiny cesty od Bratislavy, nie je dlho, presťahoval sa tam z Bratislavy. Tá multitalentovanému spevákovi, moderátorovi, podnikateľovi, mediálnemu expertovi, mužovi tisícich povolaní, doteraz nepriniesla veľa šťastia. Vo voľbách na bratislavského župana pred dvoma rokmi skončil s 0,7 percenta hlasov desiaty. Hoci už dnes predáva kľúčenky, kuchynské chňapky či dáždniky so svojou podobizňou, odkazujúcou na prezidentskú kampaň, tá najbližšiu jar nebude ešte aktuálna. Dôvod? Jakubec nespĺňa najzákladnejšiu podmienku, a tou je vek. Aby sa mohol stať hlavou štátu, stále nemá potrebných štyridsať rokov. Do boja o Prezidentský palác bude môcť zasiahnuť najskôr v roku 2024. Svoj ďalší politický pokus preto absolvoval na lokálnej úrovni a na vidieku nič nepodcenil.

Letákov ako v New Yorku: Napriek tomu nemal Martin Jakubec podľa vlastných slov dostatok času, aby sa v Hrubej Borši precízne odprezentoval.
Letákov ako v New Yorku: Napriek tomu nemal Martin Jakubec podľa vlastných slov dostatok času, aby sa v Hrubej Borši precízne odprezentoval.
Zdroj: Archív

Myšlienka, že „upadajúcu, stagnujúcu“ Hrubú Boršu pretvorí na dynamickú dedinu, ho mátala zrejme dlho. „Už keď som sa pred štyrmi rokmi prisťahoval, mnohí sa ma začali pýtať, či nechcem kandidovať na nového starostu,“ priznal tento rok a pustil sa do masívnej kampane. Tá nemala na pomery slovenskej dediny obdobu, rozbalil to, akoby kandidoval minimálne v New Yorku. „Asi od januára atakoval všetkých, organizoval Deň matiek či súťaž psov. Vystavil veľký pútač,“ rozpráva nám Hruboboršianka, ktorá si neželá byť menovaná, lebo vraj ju išlo rozdrapiť. Ukazuje na noviny a letáky, ktorými sa jej plnila schránka. „Musela som si to odložiť. Lebo to je niečo také unikátne a špecifické, že to nevymyslíte.“

Propagačné materiály, ktoré vysúva z obálky, oslavujú naj starostu, politika, generálneho manažéra či stratéga, vo všetkých prípadoch je reč o Jakubcovi. „Sú rozhodnutia, ktoré sa rodia ľahko, iné zas ťažko. To, že chcem kandidovať za starostu našej obce, patrí k tým ľahším,“ píše celebritný kandidát v mimoriadnom vydaní novín Boršanský hlas. Na titulnej strane sa vyníma nápis Bude to veľké! V ďalších letákoch Jakubec podrobne predstavuje svoj plán rozvoja obce - raz do roku 2022, inokedy do roku 2026. Budúcnosť mal premyslenú do detailov ako málokto. „Jediné, čo nesľúbil, bolo, že vybuduje metro z Borše do Bratislavy,“ komentuje obyvateľka obce odvážny program ešte odvážnejšieho komunálneho politika. Napokon, aj on sám voličom prízvukoval: „Kandidujem dôkladne pripravený.“

Tu dnes žije: Do Hrubej Borše sa spevák presťahoval dávnejšie, byt tu vlastní len dva roky.
Tu dnes žije: Do Hrubej Borše sa spevák presťahoval dávnejšie, byt tu vlastní len dva roky.
Zdroj: Archív

Ako prvé chcel v pozícii starostu zorganizovať dedinský jarmok. Aby sa priblížil mladšej generácii, spustil stránku www.borsania.sk, no a špeciálne prekvapenia mal aj pre skôr narodených. „V októbri som dostala osobné blahoželanie ,s úctou k najstarším‘. Ako si to môže niekto dovoliť? Toto ja dostanem do schránky?!“ posťažovala sa nám dynamická občianka, ktorá dôchodcovský vek dosiahla nedávno.

Zdrvujúce fiasko

Celebritný kandidát si bol napriek drobným komplikáciám úspechom istý. „Bude to spoločné, pútavé a silné víťazstvo,“predpovedal v novinách, kde predstavoval svojich „naj kandidátov“ na poslancov - medzi nimi miestnu podnikateľku či terapeuta tradičnej čínskej medicíny. Bohužiaľ, alebo našťastie, v nedeľu sa celá partia zobudila do mimoriadne smutného rána. Ukázalo sa, že slávnemu Martinovi Jakubcovi jeho Hruboboršania stále nerozumejú. V dedine, ktorá má asi tisíc obyvateľov, získal ako kandidát na starostu iba 51 hlasov. Zatiaľ čo jeho jediný konkurent vyše 500. Kalich horkosti spevák dopil do dna.

Voliči v Hrubej Borši ho nezvolili ani za poslanca, navyše so spolukandidátmi oslovili voličov najmenej a obsadili posledné priečky. „Bývam tam veľmi krátko, aby ma ľudia vnímali do hĺbky. Nemal som možnosť prezentovať sa za taký krátky čas, preto som to bral ako skúšku. Mali sme vysokosofistikovaný tím, volebný program, stratégiu, ale problém je ten, že ľudia v obci nedokážu pochopiť modernú víziu,“ vyhlásil Martin Jakubec po voľbách a dodal, že po celý čas musel čeliť „hejtom“ rôzneho druhu. „Hrubá Borša si nezaslúži moje schopnosti,“ vyhlásil a my len dúfame, že nádejnému politikovi to nepokazilo svadbu s Božankou, ktorá ho čaká najbližší víkend. Napokon aj bez starostovskej funkcie môže splniť aspoň jeden sľub, ktorý spoluobčanom pred voľbami dal - a to, že sa z Hrubej Borše už nikdy neodsťahuje. „Väčší velikáni, väčší prezidenti padali v bojoch a išli ďalej,“ uzavrel Jakubec.

Mohlo by vás zaujímať: