Rovnakú pozornosť, s akou sa Peter Justin Topolský (†69) staral o mamu Vierku (94), venoval svojej tete. Hildu Ďurišovú volal moderátor - tak ako všetci - Helenka. Mala ho rada ako vlastného syna, preto mu v závete odkázala byt. Keď jej pred mesiacom oznámili, že synovec zomrel, stará pani, sužovaná parkinsonom, to takmer nerozdýchala. „Nikdy sa nesťažoval, nikoho nezaťažoval, ale ja som tušila, že je veľmi chorý. Ale toto sa nemalo stať... Matky by nemali prežiť svoje deti. To je nepredstaviteľná bolesť,“ zadúša sa plačom stará pani.

Najhoršie Vianoce

Hoci Hilda sama bojuje s bolesťou, v mysli je s Justinovou mamou. Tá o synovej smrti stále netuší. „On bez nej nespravil ani krok. Teraz je sama na psychiatrickom oddelení, stále sa dožaduje Justina. Už nevníma a navyše nevidí. To je najhoršie,“ povedala nám trasľavým hlasom jej švagriná.

Vo svojom byte v Podunajských Biskupiciach žije Hilda sama už tridsať rokov, takže o svoj žiaľ sa nemá s kým podeliť. „Ráno a večer mi zatelefonuje manželka ďalšieho synovca, či som v poriadku, a ochotne vybaví, čo treba. Ale aj tak to všetko nedobre vyzerá. Justin je v urne a keď s ním bude rozlúčka, ja sa tam ani nedostanem. Veď by som sa zosypala.“

Clivota na tetu doľahla najmä na sviatky. „Cítila som sa, ako keď mi zomrel manžel. Všetko sa mi vrátilo. Takéto Vianoce by som nepriala nikomu na svete. Všetko som mala nachystané, ale nič som nemohla jesť. Len jednu oblátku. Už mám pod päťdesiat kilogramov,“ zdôverila sa nám.

Veľká hlúposť

Na Vianoce sa dôchodkyňa pôvodne tešila. Justin jej stihol odovzdať posledný darček. „Poslal mi také pekné ľahučké topánky. Vedel, že ma bolia nohy, tak chcel, aby sa mi ľahšie chodilo. On bol veľmi pozorný a dobrý chlapec,“ dodala Hilda. Takže keď ju koncom roka v byte nečakane navštívila jej milovaná Gizka Oňová a so starostom Podunajských Biskupíc Zoltánom Pékom jej priniesli obrovský kôš potravín, myslela si, že to zorganizoval Justin. „Hneď som mu volala, ale Justin o tom nevedel nič. Napíšte, že starostovi veľmi ďakujem. Chcela som im poslať list, ale tak sa trasiem, že by som nezvládla nič napísať,“ ponosuje sa. „Som rada, že sa viem o seba postarať a nemusím ísť do nejakého zariadenia. To by som neprežila.“

Pani Hilda by sa napriek tomu, že je sebestačná, radšej pobrala na onen svet. „Žijem tak dlho, len aby som si všetkých pochovala?“ dáva si rečnícku otázku. „Veď ja som už len ako duch. Justinovi je tam hore už dobre. Ale veľkú hlúposť spravil, pretože ja som mu odkázala svoj byt. On teraz odišiel a jeho byt je zapečatený. A ja každý deň čakám, že sa nepreberiem do nového rána. Nie je to vôbec dobré,“ uzavrela svoje rozprávanie.

Pozrite si GALÉRIU záberov Justina, jeho mamy, ale aj tety Hildy zo stretnutia s Gizkou Oňovou

Prečítajte si tiež: