Známeho herca Jána Jackuliaka dobili a olúpili. Jeden z hrdinov seriálu Búrlivé víno skončil s ťažkými zraneniami v nemocnici. Novinové titulky z marca tohto roku šokovali fanúšikov tridsaťpäťročného rodáka z Lučenca, ktorý ako hlavná postava krvavej lúpeže obsadil na čas mediálny priestor.

Hoci neskôr sa objavili pochybnosti o skutočnom priebehu „dramatickej“ udalosti, polícia mlčala. Nám sa podarilo zistiť, že k údajnému lúpežnému prepadnutiu nikdy nedošlo.

(Ne)lúpež

Jackuliaka považujú za slušného a čestného človeka. Vyštudoval muzikálové herectvo v Brne, kde roky pôsobil. Na Slovensko prišiel kvôli televíznym príležitostiam. V Bratislave si prenajal byt a začal naplno pracovať. Naoko všedný kolotoč každodenných povinností mu však prerušil útok neznámeho kvarteta.

Médiá zaplavili články o krvavej dráme v hlavnej úlohe s dobitým Jackuliakom, ktorý ochotne rozprával o strastiplnej noci. Vierohodnosť opisovaných udalostí podporilo vyhlásenie polície, že celý prípad vyšetruje ako trestný čin lúpeže formou spolupáchateľstva.

Ubolený Jackuliak poskytol mužom zákona podrobnú výpoveď. „Doposiaľ štyria neznámi páchatelia mužského pohlavia ma v čase okolo 23. hodiny dňa 15. 3. 2014 v Bratislave na Vajnorskej ulici č. 5 vo dvore napadli, a to tak, že ma zozadu ovalili na pravú stranu hlavy, následkom čoho som padol na zem, počas toho som vyhodil peňaženku s hotovosťou vo výške 480 eur, na zemi ma kopali do pravého boku a ramena, následkom čoho som stratil vedomie. Po prebratí som zistil, že mi chýba hotovosť vo výške 480 eur, ako aj mobilný telefón iPhone 5, ktorý som mal vo vrecku nohavíc,“ píše sa v policajnom zázname.

Jackuliak mal podľa lekárskej správy prasknuté lebkové kosti, otras mozgu a vykĺbenú kľúčnu kosť s presne nezistenou dĺžkou liečby.

Čítajte viac:

Dobitý Ján Jackuliak: Prečítajte si, čo všetko na jeho incidente nesedí

Pochybnosti

Už týždeň po útoku sa tento hrdina postavil pred televízne kamery a pokračoval v nakrúcaní populárneho seriálu. Jackuliakova verzia nočnej drámy však začínala dostávať trhliny. Napríklad nájdený hercov telefón, ktorý priniesol jeden z obyvateľov domu, kde Jackuliak býva, na domovú schôdzu.

Susedia neskôr vyhlásili, že herca nikto neprepadol, len sa poriadne opil. Stále však išlo o tvrdenie jednej strany a oficiálne stanovisko polície chýbalo. Tá totiž uzavrela s Jackuliakom dohodu.

„Vzhľadom na žiadosť poškodenej osoby sa k veci nebudeme vyjadrovať,“ informovala nás hovorkyňa krajskej polície v Bratislave Tatiana Kurucová.

Nič sa nestalo

V snahe pomôcť vystrašeným Bratislavčanom, ktorí mali právo vedieť, či sa v okolí bratislavského Trnavského mýta skutočne pohybuje nebezpečná skupina mladíkov, sme pátrali ďalej. To, čo polícia pred verejnosťou tajila, napokon bez problémov zverejnila prokuratúra.

„Uznesením vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III bolo dňa 31. 3. 2014 trestné stíhanie zastavené, nakoľko je nepochybné, že sa skutok nestal,“ povedal hovorca bratislavskej prokuratúry Vladimír Javorský.

Trest za krivú výpoveď však Jackuliakovi nehrozí, keďže polícia začala konať na základe medializovaných informácií, a nie na základe jeho oznámenia. V opačnom prípade by hercovi za krivú výpoveď hrozilo až päť rokov väzenia.

Pred časom nám režisér Búrlivého vína Matúš Libovič odpovedal na otázku, čo keby sa dokázalo, že herec si celý incident vymyslel a pred národom hral martýra, takto: „Nejaký postoj sa k tomu určite zaujme.“

Z jeho reakcie bolo zrejmé, že ani on netušil, ako to vlastne bolo. „Počul som rôzne historky. Netelefonoval som s ním, ale nabúralo nám to nakrúcanie,“ priznal. Dnes sa zdá, že kauza samozbitia sa týka iba Jackuliaka. Jeho ďalšie účinkovanie v seriáli by vraj ohrozilo iba také správanie, ktoré by narúšalo televíznu výrobu.