Česká ikonická speváčka Marta Kubišová, nám pred tromi rokmi, po jej vraj poslednom koncerte v Bratislave tvrdila, že končí so spievaním. Mala krátko po infarkte a podľa lekárov to bol varovný prst na to, aby spomalila pracovné tempo. „Ja by som skončila aj skôr, ale nešlo to. Keď som dovŕšila šesťdesiatku, v úrade pre starých ľudí mi vypočítali dôchodok 8146 českých korún, tak som spievala ďalej. Ale teraz som už dobrá. Valorizačne som skončila na dvanástich tisíckach,“ vyjadrila sa pre PLUS 7 DNÍ.

Prenechala žezlo

Plánovala odpočívať, venovať sa dcére, chcela tiež písať svoju autobiografiu a chodiť so svojimi psíkmi na prechádzky. Napokon sa pre veľkú nevôľu fanúšikov, predsa len aspoň občas objavila v televízii, alebo na výnimočných akciách, aby zaspievala svoju najslávnejšiu pieseň z roku 1968 Modlitba pro Martu. Podľa jej slov, sa už necíti ani na to. Pieseň, ktorú v Česku považujú za svoju druhú hymnu, už Kubišová nezaspievala ani na ostatných oslavách nežnej revolúcie.

Z balkóna pražského národného divadla ju namiesto nej zaspievala speváčka Aneta Langerová. „Dala som na to Anete požehnanie. Povedala som jej, nech tam ide a pekne to tam zaspieva, pretože ja už zabúdam, že som niekedy bola speváčka,“ povedala nám striktne Kubišová o odovzdaní piesne, ktorú nahrala dva dni po začiatku okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Nevyšlo to

„Urobím to, čo musím, ale pieseň nebudem spievať ako Marta Kubišová, ale ako človek, ktorý celý život prežil v demokracii. Chcela by som dať ľuďom najavo, že text tejto skladby je aj pre ďalšie generácie stále aktuálny. Cítim k tejto piesni naozaj veľký rešpekt a nie je to jednoduchá úloha. Ale mám podporu Marty,“ vyjadrilaLangerová odhodlane pre Aktuálně.cz.

Aneta vzala svoju úlohu zodpovedne a s veľkou pokorou, no výsledný efekt nebol tak silný, ako by očakávala. Počas spievania slávnej Modlitby znel v pozadí obrovský hluk z demonštrácie ľudí, ktorí sa búrili proti koronavírusovým opatreniam. Spev Langerovej, preto miestami nebolo takmer počuť. 

Pozrite si v GALÉRII  legendárne zábery Marty Kubišovej, aj v spoločnosti krstného otca jej dcéry Václava Havla