Študenti herectva bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU) plačú. Prišli o svoju najobľúbenejšiu profesorku Emíliu Vášáryovú (77). Slávna umelkyňa sa odchodom z akademickej pôdy vyhrážala už dlhšie, no definitívne ukončila pedagogickú kariéru až tento rok. Do nového semestra po tridsiatich rokoch nenastúpila. Realita študentov zaskočila. „Navždy to bude naša Miluška a vždy k nej budeme vzhliadať s obdivom a učiť sa od nej,“ vyjadrila sa herečka a študentka Broňa Kováčiková (25).

Učia sa od nej všetci

Na najslávnejšiu slovenskú herečku nedajú dopustiť ani iné divadelné divy. Tie sa neraz posadili do školských lavíc medzi ostatných študentov, aby počúvali Vášáryovej výklad. Otvorene sa k tomu priznáva napríklad Zuzana Fialová (45) i Táňa Pauhofová (36), ktorá sa rok pred odchodom milovanej Emílie stala sama pedagogičkou. „Pre mňa je veľmi zaujímavý jej pohľad a prístup,“vyjadrila sa na adresu legendárnej divadelníčky pre PLUS 7 DNÍ. „Herectvo je veľmi subjektívna záležitosť. K výsledku sa dá dopracovať rôznymi spôsobmi. Milušku vnímam ako veľkú osobnosť, veľkého človeka s veľmi veľa skúsenosťami. Je úžasné a nesmierne hodnotné počúvať a sledovať, akým spôsobom pracuje a pristupuje k téme či postave. Som typ človeka, ktorý sa bude učiť celý život,“ priznala nám návštevy Vášáryovej hodín Pauhofová.

Emília Vášáryová sa na premiére filmu Šťastný nový rok usmievala, no aj tak pôsobila unavenejšie než obvykle.
Emília Vášáryová sa na premiére filmu Šťastný nový rok usmievala, no aj tak pôsobila unavenejšie než obvykle.
Zdroj: Profimedia

Vráťme sa však do minulosti, keď sa Emílii Vášáryovej pred veľkým hereckým svetom triasli kolená. „Na prijímacích pohovoroch na VŠMU som mala chuť ujsť, keď som videla všetky tie vymaľované a vyobliekané dievčatá. Mala som tenké nohy a medzeru medzi prednými zubami. Tú neskôr napravil strojček,“spomínala kedysi na prijímačky, po ktorých sa v jednom ročníku ocitla s Božidarou Turzonovovou i budúcou hlásateľkou Elenou Galanovou.

 

Iritovali ju až mobily

Na VŠMU sa Emília Vášáryová neskôr vrátila ako veľká divadelná, televízna a filmová hviezda. „Nikdy som si nemyslela, že budem učiť. Je to ťažké a veľmi zodpovedné. Na druhej strane je to šanca, ako priveľmi nezostarnúť a ostať v kontakte s mladými ľuďmi. Na mňa to pôsobí veľmi obrodzujúco. Musím sa dobre pripravovať, sama sa dovzdelávam. Nároky sú a tie ma držia v kondícii, čomu som rada,“vymenúvala dôvody, prečo ju akademická pôda zlákala. A svoje určite povedal aj jej muž, kostýmový výtvarník Milan Čorba (†72), ktorý na VŠMU pôsobil už od sedemdesiatych rokov.

V roku 2013 však odišiel na večnosť a vdova práve v práci zabúdala na obrovský smútok. „Na VŠMU učím trikrát do týždňa. Prišla som na to, že je to jedna z najúnavnejších činností - moji rodičia boli učitelia a nechceli, aby sme my so sestrou išli na túto dráhu. Sama si pamätám, aká bola moja mama po 45 rokoch učenia nesmierne unavená. Aj preto si veľmi vážim učiteľské povolanie, viem, čo znamená,“ tvrdila svojho času, ale nariekanie, že kedysi sme mali lepších hercov, neuznávala. „Podľa mňa za to môže nostalgia. Sprevádzali sme ich celým životom, starli s nami, tak sú na našu generáciu logicky viac fixovaní. Ale treba to vnímať reálne. Škola funguje už viac ako šesťdesiat rokov a vždy sa štyria, piati z ročníka uplatnia. To je normálna štatistika.“

Pokračovanie na ďalšej strane.