Sláva, zvlášť tá slovenská, nezaručuje automaticky šťastný život. Pre mnohých nie je ľahké hovoriť o problémoch, najmä ak sú duševné. Na svete žijú milióny ľudí trpiacich psychickými poruchami, ale len hŕstka z nich ich rieši. Aj preto sa v jesennom období, keď sa objavujú depresie oveľa častejšie než inokedy, rozhodol moderátor Martin Šmahel (39), herečka Broňa Kováčiková (25) a ďalšie osobnosti vyjsť s pravdou von. Podeliť sa o svoju skúsenosť a šíriť informácie o chorobe, ktorá má často fatálne následky. Lebo depresia, to nie je len zlá nálada, lenivosť či veľký smútok. Ide o chorobu celého organizmu, ktorá ovplyvňuje každodenné fungovanie. Môže viesť k strate výkonnosti, izolácii, v myslení sa prejaví slabšia koncentrácia, pesimistický pohľad na svet a budúcnosť a v niektorých prípadoch sa dostavia myšlienky na samovraždu.

Nevedel spracovať rozvod

Medzi osobnosťami, ktoré otvorene hovoria o psychických problémoch, je moderátor a fitnestréner Martin Šmahel. Stavy úzkosti začal pociťovať po tom, čo sa rozviedol s markizáčkou Miriam Kalisovou. „Oddelené žitie od rodiny a najmä od dieťaťa som znášal naozaj ťažko. Dovtedy som u nás v rodine rozvod ni­kdy nezažil. Bolo to pre mňa niečo nové a mal som pocit, že je zlé, že sa to deje práve mne. Nevedel som si predstaviť, že po tri a pol roku života s dcérou ju zrazu nebudem mať každý deň pri sebe. Nevedel som to spracovať,“ priznáva otvorene pre PLUS 7 DNÍ.

Hovorí, že zasial v sebe semienko strachu, ktoré každý deň rástlo. „Mal som pocit, že som často sám, že nikomu nebudem chýbať, dokonca som často pomýšľal na samovraždu. Keď som cítil, že ma to oslabuje a privádza naozaj k tým najhorším myšlienkam, povedal som si, že by bolo asi najlepšie sa s niekým porozprávať, kto by ma vedel nasmerovať.“

Zo začiatku mal Martin Šmahel pocit, že mu nikto cudzí predsa nemôže pomôcť. Blízkym priateľom a rodine sa zverovať nechcel, lebo ničím podobným neprešli. A tak si na internete vyhľadal psychológa. „Zhruba po šiestich sedeniach mi tera­peut dal iný pohľad na vec. Dodalo­ mi to dôveru v seba samého a odklonilo od toho najhoršieho, od zlých myšlienok. Lebo to, že som na tom zle, som si uvedomil, keď som začal premýšľať, že bude lepšie, keď tu nebudem. Veď aj tak nebudem nikomu chýbať,“ netají moderátor.

FOTO V GALÉRII

Aktuálne sa snaží ľudí s podobnými problémami upozorniť, že si treba všímať signály svojho tela a uvedomiť si, že na tieto veci nie sú sami. „Treba niekoho vyhľadať, pretože problémy nikdy nie sú také zlé, aby sa oplatilo zísť zo sveta. Mne pomohlo uvedomiť si vlastnú hodnotu, nájsť samého seba, vrátil som sa k veciam, ktoré som robil rád a často. Netreba počúvať smutné piesne, ale presne naopak, robiť to, čo človeka teší, čo robí rád. Nestrácať hlavnú čiaru života a uvedomiť si, o čo všetko by sme mohli prísť.“

Mohlo by vás zaujímať: