Epidémia vírusu COVID-19 stále nezmizla z našich životov, aj keď sa všetci snažia žiť a pracovať „normálne“. Mnohí sú stále bez práce alebo jej majú málo. A tak sa zrejme snažia ušetriť alebo jednoducho pozabudnú zaplatiť povinné úhrady. Ako inak si vysvetliť, že na internetovom zozname dlznik.sk sa v posledných mesiacoch objavili aj známe osobnosti, ktoré sa prezentujú luxusným životom. Podlžnosti majú voči zdravotnej či Sociálnej poisťovni v stovkách až tisícoch eur. Čie dlhy sa vyšplhali najvyššie?

Biznismenky, ale..

Nezaplatené účty netrápia len bežných Slovákov, ale aj známe tváre. Medzi neplatičmi sa ocitla moderátorka Česko Slovensko má talent Jasmina Vrbovská Alagič (32), ktorej meno na stránke dlznik.sk svieti už nejaký ten čas. A sumy, ktoré dlhuje, nie sú práve zanedbateľné. Moderátorka má „sekeru“ vo dvoch poisťovniach. Kým ešte začiatkom októbra dlhovala podľa medializovaných správ zdravotnej poisťovni 2 499 eur, dnes tam svieti suma 1 075 eur. Naopak, v Sociálnej poisťovni sa jej dlh za posledné týždne zvýšil z 8 750 eur na 9 250 eur. „Mám na to platiť svoje účty, ďakujem, že sa zaujímate. Ale som proste flákač, ktorý nestojí pri schránke a nečaká, či dôjde nejaký nedoplatok. Vznikol, keď som sa menila zo súkromnej osoby na firmu, dnes už to má v rukách právnička a všetko bude zaplatené,“ uviedla moderátorka na sociálnej sieti. Neskôr sa však vyjadrila, že išlo o chybu sociálky.

Aj jej biznispartnerka, známa influencerka Zuzana Strausz Plačková (30), ktorú polícia vyšetruje na slobode pre drogovú trestnú činnosť a založenie zločineckej skupiny, sa objavuje často medzi dlžníkmi. Koncom januára 2020 dlhovala zdravotnej poisťovni takmer 7-tisíc eur. „Áno, mám dlh v zdravotnej poisťovni a nehanbím sa za to. Ten sa mi nezvyšuje, odkedy podnikám. Ale nebudem dávať peniaze exekútorom do huby. A keď bude amnestia vo VšZP, tak si dlh vyplatím ako prvá,“ vyhlasovala vtedy Plačková a vysvetľovala, že ide o rest z mladosti. Exekútori ju nakoniec donútili dlh uhradiť, inak by jej vraj siahli na firmu. No dnes má resty opäť. Aktuálne nezaplatila zdravotnej poisťovni takmer 3-tisíc eur. A poisťovňa už na svojej stránke uvádza, že podnikateľka Zuzana, ktorá míňa tisícky eur na svojej novej vile, nemá nárok na plnú zdravotnú starostlivosť. Azda tak skoro neochorie.

Dlhy majú každý rok

Nedostatok práce zrejme stále pociťujú módni štylisti či návrhári. Hoci sa mnohí z dizajnérov dali počas pandémie na šitie rúšok, evidentne to nevynáša tak ako spoločenské róby počas plesovej sezóny. Tá zrejme nebude ani tento rok v rozsahu, na aký sme boli roky zvyknutí. A zrejme aj z toho dôvodu eviduje vysoké podlžnosti módny navrhár Andrej Baraník (48), ktorý žije s rodinou v dedine blízko Nitry. Pri jeho mene už minulý rok svietil vysoký dlh voči Sociálnej poisťovni, bolo to viac ako 6 500 eur. Hoci sa mu suma znížila, stále by jej mal uhradiť nezaplatených 6-tisíc eur.

Vo finančnej tiesni by nemal byť dvorný štylista Dominiky Navara Cibulkovej Andrej Kusalík (32), ktorý s bývalou tenistkou aj podniká. No podľa stránky dlznik.sk zaznamenal resty v zdravotnej poisťovni vo výške takmer deväťsto eur. Podobne to bolo pred rokom.

Povinnosti si nesleduje ani bývalý manžel herečky Kamily Magálovej Slavomír Magál (72), ktorý je známy hotelier, chovateľ koní a pedagóg. Na zozname dlžníkov sa objavil niekoľkokrát a ani tento rok to nie je inak. Našťastie, jeho podlžnosť nie je horibilná ako v minulosti, keď poisťovniam dlhoval tisíce eur. Teraz zjavne ide o zábudlivosť, lebo suma, ktorú neuhradil, predstavuje „iba“ 330 eur.


EXPO v Dubaji: Heribanová s najdôležitejšou ženou, Sládečková s Geissenovcami a Verešová?

Sklerotici či ignoranti?

Drobnému nedoplatku sa nevyhla ani jedna z našich najkrajších kráľovien krásy Ivana Christová (50), ktorá dnes podniká v kozmetickej brandži. V Sociálnej poisťovni na jej meno už rok evidujú dlh vo výške 193 eur. Pri herečke a slobodnej matke Barbore Švidraňovej (33) sa na stránke dlznik.sk zobrazuje dlh v Sociálnej poisťovni takmer 564 eur. V tej istej inštitúcii pozabudla uhradiť viac ako 340 eur moderátorka Alexandra Orviská (38), ktorá si už občas z materskej dovolenky odskočí zamoderovať do televízie JOJ. Nedoplatok vo výške zhruba 180 eur eviduje Sociálna poisťovňa aj pri jej kolegyni z Koliby, športovej moderátorke Lenke Čvirikovej Hriadelovej (48).

FOTO V GALÉRII

Ani Eleónora Kabrheľová (63), známa ako Nora Mojsejová, sa nevyhla nálepke neplatič. Sumu 686 eur musí uhradiť zdravotnej poisťovni. Hoci tam má dlh, nárok na plnú zdravotnú starostlivosť jej neodňali, ako je to napríklad pri Plačkovej. Zoznam dám s podlžnosťami na krku uzatvára umelkyňa Dorota Nvotová. Hudobníčka sa netajila tým, že mala počas pandémie finančné problémy. Zarobiť sa snažila predajom pesničiek, hudobných nástrojov až po sprostredkovanie dovolenky. Napriek tomu sa jej dlh v Sociálnej poisťovni vyšplhal takmer na 1 450 eur.