Už aj na Slovensku sa môžeme pýšiť novou detektívkou. V Česku celý národ pátra po tom, či v Egypte zavraždil Petr Kramný manželku s dcérou, zvyšok sveta dumal, kam zmizlo lietadlo malajzijských aerolínií, no a slovenskou záhadou číslo jeden sa minulý týždeň stal herec Ján Jackuliak.

Podľa jeho slov ho pred bratislavskou bytovkou, v ktorej býva, prepadli neznámi útočníci, zranili ho a olúpili. No ukazuje sa, že jeho susedia v tom, čo sa naozaj stalo, nemajú jasno. Kvôli hercovi z Búrlivého vína zvolali už domovú schôdzu a údajne preberali, či sa televízna hviezda len dramaticky nevracala z bujarého večierka.

„Neviem, čo sa stalo, ale vraj bol špinavý a dovracaný, keď ho našli. Ale nechcem o tom hovoriť,“ prehodil jeden zo susedov, keď sme sa o náladu v bytovom dome zaujímali.

Ďalšia susedka zasa na Igora Oravca z Búrlivého vína nedala dopustiť. „Žijú tu veľmi zlí ľudia, tak sa snažia ohovárať. My tu nemusíme mať na dverách ani kamerový systém. Myslíte si, že by si také zranenia mohol spôsobiť sám?“ položila si sama otázku.

Čo sa vlastne stalo

Tridsaťpäťročného Jána Jackuliaka v brandži považujú za slušného a čestného človeka, ktorého majú kolegovia radi. Pochádza z Lučenca, vyštudoval muzikálové herectvo v Brne, kde potom dlhé roky pôsobil. Na Slovensko sa vrátil kvôli televíznym príležitostiam. V širšom centre Bratislavy si prenajal byt, na ktorý zrejme vyfasoval celý zväzok kľúčov.

Ako sme sa presvedčili, na ceste domov musel zakaždým absolvovať odomykaciu tortúru. Najprv odomkol vstupnú bránu, potom vchod do bytovky, na poschodí dvere na pavlač a až potom sa dostal k dverám bytu, kde mohol zložiť hlavu. Pred vyše týždňom mu trvalo prejsť túto cestu niekoľko hodín.

V sobotu večer sa vracal z divadla domov, keď ho podľa medializovaných informácií surovo skopali neznámi výrastkovia. Upadol do bezvedomia a nebyť susedy, ktorá ho našla, ktovie, čo by s ním bolo. Poškodenému mal okrem kľúčov zmiznúť aj drahý mobil a hotovosť 480 eur. Do tohto bodu sa tvrdenia herca, polície i podaktorých susedov zhodujú.

Ako to bolo naozaj?

Nejasnosti sú najmä okolo miesta, kde k útoku došlo. Pre médiá Jackuliak uviedol, že pred domom vystúpil z taxíka a cestou do svojho auta, do ktorého si šiel niečo vyzdvihnúť, dostal ranu do hlavy. Polícii však neskôr oznámil, že ho násilníci prepadli až na dvore bytového domu.

K prepadu došlo podľa policajnej správy okolo jedenástej večer a ako sme neskôr zistili, zraneného televízneho herca objavila v kaluži krvi suseda až okolo šiestej ráno, keď išla von so psami. V zúboženom stave tak musel ležať dlhých sedem hodín.

Je zarážajúce, že v činžiaku ho s desiatkami obyvateľov počas víkendovej noci nikto neobjavil skôr. Podľa našich zistení ležal v chodbe pri výťahu. Bez kľúčov, ktoré stratil, by sa sem však dostal len ťažko.

Aj z toho sa dá usúdiť, že niekto ho v noci pustil dnu, no jeho zdravotnému stavu asi neprikladal vážnosť. Podľa klebiet susedov totiž vyzeral ako po divokom večierku.

Čítajte viac:

Jackuliak bol pred bitkou v náladičke: V bare pozýval dievčatá na drinky

„Reči okolo pána Jackuliaka zjavne pochádzajú od obyvateľov nášho domu, sú nepravdivé, ale podávané ako fakt. Potom je však na zamyslenie, či som bola ja naozaj prvá, ktorá ho našla a bola ochotná pomôcť mu,“ reagovala na naše informácie pani Zuzana, ktorá v skorých ranných hodinách zraneného herca ratovala.

„Pán Jackuliak určite nebol pod vplyvom alkoholu ani nijako znečistený od vlastných exkrementov. Pravda je, že bol dezorientovaný a zranený, čo pripisujem jeho napadnutiu a následným diagnózam. Je smutné, keď ľudia riešia nepodstatné veci, keď ide o život človeka,“ napísala nám.

Čítajte viac:

Prvé foto po útoku: Takto Jackuliak zdrhal z nemocnice!

Obišiel políciu

Prešiel však ešte celý deň, kým zranený umelec uznal za vhodné vyhľadať pomoc lekára. Po prebratí z bezvedomia mu najprv zavolali kľúčovú službu, aby sa mohol dostať domov. Až jeden z kamarátov ho presvedčil, aby radšej nacupital do nemocnice. Podľa ďalšieho Jackuliakovho známeho Vila Csontosa odišiel k lekárovi až niekedy neskoro popoludní.

Ešte zvláštnejší bol hercov postoj k orgánom činným v trestnom konaní. Hoci prišiel takmer o päťsto eur a mobilný telefón podobnej hodnoty, políciu úplne obišiel. Tá od neho ani nikoho iného neprijala žiadne oznámenie a konať začala v podstate až vtedy, keď si o incidente prečítala v médiách.

Neskôr Jackuliak vysvetľoval, že nemalo zmysel obracať sa na políciu. Muži zákona ho však nakoniec predsa navštívili v nemocnici a jeho prípad začali riešiť ako trestný čin lúpeže spolupáchateľstvom. Podľa policajnej správy uviedol, že ho napadli doposiaľ štyria nezistení páchatelia mužského pohlavia. Malo to byť okolo jedenástej večer vo dvore domu, v ktorom býva.

Niekto ho zozadu ovalil po pravej strane tváre, vzápätí spadol na zem. Počas toho vyhodil peňaženku, v ktorej malo byť 480 eur. Na zemi ho údajne kopli do pravého boku a ramena, potom stratil vedomie.

Keď precitol, zistil, že mu chýbajú nielen peniaze, ale aj mobilný telefón, ktorý mal predtým vo vrecku nohavíc. Mal prasknuté lebkové kosti, otras mozgu a vykĺbenie kľúčnej kosti vpravo s presne nezistenou dĺžkou liečby.

V dome to vrie

Kým Jackuliak ležal na nemocničnom lôžku a zotavoval sa, jeho susedia, ktorí by mohli byť prípadnými násilníkmi ohrození, nelenili. Ako nám jeden z nich prezradil, v súvislosti s Jackuliakom sa stretli na mimoriadnej domovej schôdzi. Aké bolo ich prekvapenie, keď im jeden z obyvateľov domu doniesol Jackuliakov stratený mobilný telefón.

„Prečo ho vrátil, až keď to vyšlo v novinách? Nechápem, prečo ho neodniesol hneď na políciu alebo nevypísal na dvere, že našiel mobil. Miesto toho ho tri dni držal u seba,“ hneval sa jeden z účastníkov operatívnej porady. Mobilný telefón vraj susedia neskôr odovzdali hercovým rodičom, ktorí sem narýchlo „doleteli“ zo stredného Slovenska, aby boli nešťastnému synovi poruke.

Medzitým umelec avizoval, že do domu, pred ktorým ho napadli, sa tak ľahko nevráti. Radšej sa presťahuje a začne nový život. Nakoniec ho však kamarát, herec, spevák a moderátor Vilo Csontos dopravil práve sem.

„Nechcem ho už trápiť, nechce sa už k ničomu vyjadrovať,“ ospravedlňoval ho, keď sme ho pred domom náhodou stretli. Ján Jackuliak zatiaľ čakal v aute. „V podstate sa ukázalo, že zranenia mu neohrozovali život. Budúci týždeň musí ísť na cétečko. Zatiaľ sa lekári rozhodli, že operácia ramena nebude, to by ho odstavilo aj na šesť týždňov,“ súkal zo seba informácie a zabával nás, kým zranený herec vošiel do domu.

Bez pamäti

Dva dni nato stál Ján Jackuliak na pľaci a nakrúcal Búrlivé víno. Polícia nám oznámila, že na žiadosť poškodeného už žiadne informácie o prípade nebude zverejňovať. Veľa svetla do prípadu nevniesol ani Jackuliakov chlebodarca, Televízia Markíza.

Odkázali nám, že ich herec sa k incidentu už viac vyjadrovať nechce a v podstate platí jeho posledné stanovisko, ktoré ešte minulý týždeň povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ.

A to znelo: „Nepamätám si nič.“ Všetky jeho predchádzajúce vyjadrenia vrátane jedného pre markizácke Televízne noviny, v ktorých kvetnato a dramaticky opisoval hrôzostrašný zážitok, vraj boli ovplyvnené jeho zdravotným stavom. Aby toho nebolo málo, z markizáckych webových portálov záhadne zmizli články týkajúce sa celého prípadu - Exkluzívna spoveď zbitého Jackuliaka - Stačili dva centimetre a je po mne! či Ján Jackuliak o prepadnutí štyrmi mladíkmi.

„Nedávno sme ukončili migráciu nášho webu, teda presúvali sa desaťtisíce článkov, fotografií a videí. Môže sa stať, že niektoré sa ‚neprehodia‘ automaticky,“ vysvetlila zvláštnu náhodu hovorkyňa televízie Tatiana Tóthová. Podľa našich informácií však polícia už zastavuje trestné stíhanie údajného lúpežného prepadnutia herca, pretože skutok sa nestal.

Čo povedal

„Dostal som ranu do hlavy. A veľmi som sa zľakol. Motala sa mi hlava, aj teraz sa mi ťažko rozpráva. Pardon. Motala sa mi hlava. Krvácanie a zľakol som sa. Nie je to sranda. Ak sa zľaknete, tak prvá reakcia bola, že ja som kopol, no a potom si už nepamätám.“Televízne noviny, TV Markíza, 18. 3. 2014

„Dostal som ranu a nič si nepamätám. Mám prasknutú lebku a vykĺbené rameno, ale čoskoro by som sa mal zotaviť a opäť nakrúcať.“topky.sk, 18. 3. 2014

„Vystúpil som z taxíka a išiel som k svojmu autu, kde som mal koláče. Odrazu som dostal silnú šupu do hlavy a viac si nepamätám. Zobudil som sa skrvavený vo výťahu. Prebrala ma moja dobrá susedka. V peňaženke som mal 480 eur a zobrali mi aj mobil. Boli štyria, jeden z nich mohol mať 14 alebo 15 rokov. Podľa mňa to boli nejakí feťáci. Ak by si vypýtali telefón a peniaze, radšej by som im ich dal. Ale načo tá agresivita? Stačilo, ak by ma trafili o kúsok ďalej, a mohli ma zabiť!“ Nový Čas, 18. 3. 2014

„Nepamätám si nič.“Plus JEDEN DEŇ, 22. 3. 2014

Čo keď celebrity klamú?

Ak sa útočník nenájde, neznamená to ešte, že poškodený si celú príhodu vymyslel. Pravdivosť jeho slov sa dá overiť jednoducho. „Či ho naozaj niekto prepadol a zbil, by mohol dokázať aj znalecký posudok zranení, ktoré utrpel. Znalec sa vie s dosť veľkou presnosťou vyjadriť k tomu, či jeho zranenia spôsobila tretia osoba, alebo nie,“ tvrdí právnik, s ktorým sme prípad konzultovali.

Čo rozpráva poškodený novinárom, televíznym štábom či lekárom v nemocnici, je z trestnoprávneho hľadiska nepodstatné. Ak si však niekto vymyslí nepravdivú verziu a s vedomím, že to bolo inak, ju zreprodukuje mužom zákona, je to už iná káva. Či by mohol byť trestne stíhaný za krivú výpoveď, závisí od množstva okolností. V prípade dokázania úmyslu a viny mu hrozí jeden až päť rokov odňatia slobody.