Princezná Arabela, herečka Jana Nagyová (60), to prišla na Slovensko poriadne roztočiť. Svoje jubileum oslávila nielen v Nemecku, kde žije už vyše tridsať rokov, ale žúrovala vo veľkom štýle aj doma. Aby si pripomenula časy, keď opúšťala rodnú krajinu, hosťom nariadila dress code v štýle socializmu. Prispôsobila tomu aj sálu, ktorej výzdoba pripomínala zjazd najvyšších komunistických potentátov. Celú parádu organizovala Janina staršia sestra Judita a financoval ju Nagyovej tretí manžel Toni.

Peniaze nepýtala, ale dostávala

Na Arabelinu retrooslavu budú v Palárikove, v podniku, ktorý si vybrala kedysi jedna z najpôvabnejších herečiek, iste dlho spomínať. Klinčeky, československé aj sovietske vlajky, mávadlá, holubice mieru, fotografie Gustáva Husáka, Vladimíra Iľjiča Lenina, Klementa Gottwalda či Fidela Castra spolu s prejavmi hostí v štýle osláv socializmu vyvolávali u hostí bizarno-smiešne emócie. Jana pozvala len najbližších, nakoniec ich bolo dokopy viac než päťdesiat. Dorazili pionieri, väzni a dokonca aj Vinnetou. „Ja som bola oblečená za lepšie situovanú dámu zo šesťdesiatych rokov, ktorá má za manžela významného muža,“ prezradila nám jubilantka, hoci medzi komunistickú smotánku sa nikdy nezaraďovala. „Známosti medzi hornými desaťtisícmi som nemala, pohybovala som sa iba v hereckých kruhoch. Ako dvadsaťjedenročná mladučká herečka som si brala hokejového trénera, viac som bola kdesi na hokeji ako na párty komunistických funkcionárov,“ hovorí.

Napriek tomu jej kostým do istej miery odrážal skutočnosť. Jana Nagyová je tretíkrát vydatá a netají, že manželia ju finančne vydržiavali. „Nikdy som si od nich peniaze nepýtala ani nevymáhala. Vždy mi ich dávali. Nikdy mi nič nechýbalo. Žijem svoj život tak, ako si predstavujem. Aj teraz ma živí manžel,“ hovorí na rovinu o mužovi menom Toni, niekdajšom manažérovi pres­tížnej automobilky, s ktorým má sedemnásťročnú dcéru Sophie Emmu. „Manžel má už sedemdesiatštyri rokov a hoci nevie po slovensky, výborne sa bavil. Najprv som mala oslavu v Nemecku, no keďže mám veľa blízkych aj na Slovensku, privolil, že môžem oslavovať aj tu. Do retra som to hodila preto, lebo celé detstvo som prežila v období Československej socialistickej republiky. Zdalo sa mi to ako super fór. Takto sa vedia baviť len Slováci. Kto to nezažije, neuverí.“

Navždy Arabela: Najslávnejšiu úlohu jej pripomínajú na každom kroku.
Zdroj: Archív J.M.

Jana Nagyová žiarila spokojnosťou aj preto, lebo pri príležitosti okrúhlych narodenín sa jej podarilo zmieriť aj s ľuďmi, s ktorými mala v minulosti nejaký konflikt. „Aby sme si vedeli život poriadne vychutnať, musia prísť občas aj hromy a búrky, po ktorých zas vyjde slniečko. Pozvala som preto všetkých, s ktorými som mala kedysi nejaký problém. Život ide ďalej, preto odmietam žiť z minulosti. Ja žijem dnes. Dokonca pricestoval môj bývalý manžel s novou ženou.“

Stretnutie manželov

Janine slová o tom, že manželia na nej nikdy nešetrili, potvrdzuje Toniho veľkodušné gesto. Na akciu jej zaplatil obľúbenú cimbalovú kapelu Hudci z Kyjova, ktorá patrí vo svojom žánri k našej absolútnej špičke. „Mali sme tiež dídžeja, ktorý hral všetky hudobné žánre. Naša rodina má v sebe aj maďarskú krv, takže bez čardáša sa u nás nezaobíde žiadna oslava. Hrali sme si aj Arabelu v novom cigánskom aranžmáne. Kúzelník vyčaroval môj portrét z tohto rozprávkového seriálu. Pochutili sme si na dobrom jedle, mojich obľúbených moravských koláčikoch a slivovici,“ vyratúva.
Okrem dress codu mala herečka na hostí ešte jednu požiadavku. „Všetkých som upozornila, že si neželám žiadne darčeky. Všetko, čo chcem, mám, preto som oslavu poňala ako benefičnú akciu. Peniaze, za ktoré by mi kupovali darčeky, sme venovali detskému domovu v Palárikove. Je to taký sociálnopsychologický ústav, kde sú aj ľudia s ťažkým postihnutím. Bol to dobrý nápad. Moje bohatstvo je v tom, že sme všetci zdraví. Načo sú mne dary? Nie som mamonárka. Nepotrebujem milióny. Aj tak by mi len nešťastie priniesli. Žiť v zdraví, tancovať a spievať. To je môj život,“ vyhlasuje dnes trojnásobná matka.

Žúr s čarovaním: Prišiel tiež kúzelník Jiří Hadaš známy zo šou Česko Slovensko má talent.
Zdroj: Archív J.M.

Starne bez zákrokov

Nagyovej prvým manželom bol hokejový tréner Miro Kubovič, ktorého si vzala krátko po skončení nakrúcania kultovej Arabely. Svadobné šaty jej zhotovil Oscarom ovenčený Theodor Pištěk, ktorý navrhoval aj kostýmy do tohto populárneho seriálu. Rozprávkové manželstvo to však nebolo. Rozviedli sa pre manželove problémy s alkoholom, no z tohto vzťahu majú dcéru Janu (37). Herečke nevyšlo ani druhé manželstvo s nemeckým podnikateľom Haraldom Schlegelom. Venoval jej červené Ferrari a ona mu porodila syna Haralda (32), no vzťah aj tak stroskotal. Tretie dieťa, dcéru Sofie Emmu (17) má Jana so súčasným partnerom Tonim Pulmom, po ktorom prebrala priezvisko. „Najmladšia dcéra je ešte školáčka. Budúci rok maturuje. Potom uvidíme, čo ďalej,“ hovorí a netají spokojnosť, že deti, hoci každé má iného otca, vychádzajú navzájom veľmi dobre. „Bohužiaľ, nie sme spolu tak často, ako by sme chceli. Dcéra Jana s vnučkou Valentínkou žijú vo Viedni, syn Harald je síce v Nemecku, ale ďaleko od miesta, kde žijeme. Aby toho nebolo málo, jeho syn, môj vnuk Jeremy,  žije na Novom Zélande.“ 

Na rozdiel od väčšiny slovenských rovesníčok má dnes Jana Nagyová celkom iné starosti. „S manželom sme prepadli golfu a veľmi radi tiež cestujeme. Túto etapu svojho života prechádzam miernejším tempom a vychutnávam si všetky šťastné chvíle, ktoré mi prináša,“ vyznala sa stále atraktívna rodáčka z Komárna. Z pribúdajúcich rokov nemá žiadne komplexy. „Veď je to len tridsať plus tridsať rokov. Podľa mňa vyzerám tak, ako má človek v mojom veku vyzerať. Život sa zastaviť nedá a ja sa mu rada podvolím,“ tvrdí a vylučuje, že si k súčasnému vzhľadu pomohla estetickým chirurgickým zásahom. „Prešla som všeličím, ale kozmetické úpravy to neboli. Nebránim sa prirodzenému starnutiu. Môj úsmev a vrásky predsa hovoria o mojom živote. Nemám sa za čo hanbiť. Slovenky sú predsa krásne ženy. A je úplne jedno, kde bývajú. Ja som, hoci už tridsaťdva rokov žijem v Nemecku, nikdy neprestala byť Slovenkou,“ vyznáva sa zo vzťahu k svojmu rodisku.