Takejto pocty sa dostane málokomu. A keď sa tak stane, väčšinou sa mu v mysli premietne jeho celoživotná kariéra. Od detstva až po súčasnosť. Speváčke Jane Kocianovej to však dopriate nebolo. Koncom septembra skonala na rakovinu a už sa nedozvedela, že Základná umelecká škola v Šaštíne, odkiaľ pochádza, si do svojho názvu chcela vziať jej meno.

Rozhodnutie deň pred smrťou

Legendárna Jana Kocianová zomierala bez toho, aby o tom verejnosť tušila. S rakovinou bojovala dlhé mesiace v tichosti. Na koniec nemyslela, naopak, do poslednej chvíle dúfala, že všetko sa na dobré obráti. O tom, že jej dni sú  zrátane, vedeli v podstate len jej najbližší.

A tak sa stalo, že v čase, keď už ležala v umelom spánku, sa jej snažili dovolať rodáci zo Šaštína, kde sa po druhej svetovej vojne narodila. V jej rodisku sa totiž rozhodli, že tamojšiu základnú umeleckú školu pomenujú práve po nej. Bohužiaľ, už to speváčke nestihli oznámiť osobne. „Deň pred smrťou si od nej pýtali súhlas, ale bolo neskoro. Už nebola schopná sa k tomu vyjadriť,“ prezradil nám Josef Škvařil (81), manžel Jany Kocianovej.

Aby mohli Šaštínčania svoj pekný zámer dotiahnuť do konca, po pohrebe sa ozvali vdovcovi. Ten neváhal a ako najbližší žijúci príbuzný im odovzdal písomný súhlas na premenovanie školy na ZUŠ Jany Kocianovej. „Ale to nie je jediné, čo potrebujú. Ešte to chvíľu bude trvať,“ povedal nám a na otázku, kedy bude celá vec uzavretá, reagoval svojím typickým anglickým humorom. „Viete, ako to na Slovensku chodí. Možno aj v roku 3000. To bude stopäťdesiat žiadostí, každý má tridsať dní na odpoveď, medzitým sú dni pracovného pokoja.“

Pozrite si vo fotogalérii, ako to vyzeralo na pohrebe Jany Kocianovej.

Mohlo by vás zaujímať: