Dominika Cibulková poverila svojho agenta, aby preveril, či sa jej oplatí presťahovať do Monaka natrvalo. Na Slovensku totiž platí štátu nemalé peniaze, no prakticky nič nevyužíva.

Nedávno v súvislosti s Monakom vyvolala rozruch u susedov v Českej republike ich tenisová jednotka Petra Kvitová. Vyšlo totiž najavo, že už dlhší čas má zapísaný trvalý pobyt u kniežaťa Alberta, a tak platí nižšie dane. Poslanec parlamentu Stanislav Huml jej dokonca za to chcel vziať občianstvo.

Presťahovanie do Monaka pritom nie je až také komplikované, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Stačí maličkosť - mať na začiatok milión eur. A ak máte dobrý kontakt na honorárneho konzula Monaka na Slovensku, ktorým je osobný priateľ premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh, tak potom už určite všetko pôjde ako po masle.

Nevyužité

Mama Dominiky Cibulkovej konštatuje, že jej dcéra musí mesačne platiť takmer dvetisíc eur iba na odvodoch. „Do Sociálnej poisťovne platí mesačne 1 334 eur a zdravotné poistenie má 550 eur mesačne. V princípe však nič z tých zaplatených peňazí nemá ani mať nebude,“ spresňuje Katarína Cibulková.

Ako dodáva, Dominika jednak nevyužíva žiadnu práceneschopnosť, nezamestnaná môže byť len ťažko a dôchodok? „Výpočet je taký, aký je, takže sa jej to na dôchodku nevráti a, samozrejme, že nebude až dovtedy hrať na najvyššej úrovni, aby sa jej všetko započítalo,“ dodáva s úsmevom.

Čítajte viac:

Skončí Cibulková v Monaku? Tenistka si zarobila, no dane jej zisk poriadne znížia

Predstava šesťdesiatničky Dominiky, ako vo Wimbledone preháňa dvadsaťročné žabky, ju rozosmiala. Podľa nej ani tých 550 eur do zdravotnej poisťovne Dominika nijako nevyužíva. „Pri tenisovej asociácii WTA si platí zvláštne zdravotné poistenie platné po celom svete, keby sa jej niečo prihodilo,“ tvrdí a trikrát poklope po stole.

Podľa nej je však najhoršie, že ak by sa napríklad vážne zranila a rok nehrala, tak odvody v maximálnej výške 2 100 eur bude musieť platiť naďalej. „Živnostníci môžu aspoň prerušiť podnikateľskú činnosť, ale čo preruší ona? Ak by nezarobila v ten rok, z čoho by to mala platiť?“ pýta sa Cibulková.

Na argument, že predsa má zarobené z turnajov, má jasnú odpoveď. „Turnajové peniaze sa zdaňujú v krajine, kde sa zarobia. Napríklad za posledné úspechy na French Open ju zdanili až osemdesiatimi percentami. Takže z tej veľkej sumy jej zostalo dvadsať percent. To, že si platí všetko - letenky, ubytovanie, trénera, sústredenia - sama, málokto vidí,“ uzatvára Katarína Cibulková s tým, že na Slovensku jej dcéra platí dane z mimošportových príjmov, napríklad z reklamy či zo sponzorských zmlúv.

Tenisti, respektíve individuálni športovci, sú jednoducho mimo systému. Ak by sme mali napríklad úspešného golfistu, tak je na tom podobne.

Športovci v tímových športoch sú obvykle zamestnanci a klub za nich odvádza dane a odvody. Ďalšou kategóriou sú športovci podporovaní štátom. Najčastejšie sú vojaci alebo policajti. Štát im platí mzdu, ale i odvody, trénerov, masérov aj náklady spojené so športovaním.

Vyhnaní do raja

Ak sa Dominika Cibulková do Monaka napokon presťahuje, nebude prvou slovenskou tenistkou, ktorú zlákal tamojší daňový raj. Daniela Hantuchová má v kniežatstve prenajatý byt s výhľadom na more už dvanásť rokov. Dominik Hrbatý sa tam presťahoval ešte skôr. Vydržal tam trinásť rokov, no v júli 2009, krátko pred skončením kariéry, sa vrátil domov.

Kedysi bol aj pre bývalú svetovú dvanástku život v druhom najmenšom štáte sveta výhodný. Monako nemá daň z príjmu. Platí sa iba DPH vo výške 30 percent. „Za rok som dokázal ušetriť aj 800-tisíc korún,“ priznal v minulosti Dominik, ktorý dnes v Bratislave podniká s nehnuteľnosťami. Po konci kariéry sa mu to už neoplatilo, tak zamieril domov.

Jeho vzťah k Monaku nebol rovnaký ako v prípade Hantuchovej. Prekážalo mu príliš veľa starých a bohatých ľudí. „Z dlhodobého hľadiska je tu nuda,“ tvrdil Hrbatý, ktorý len na odmenách na turnajoch zarobil vyše sedem miliónov dolárov. Daniela Hantuchová s raketou v ruke zarobila už takmer desať miliónov dolárov.

Ďalšie príjmy má zo sponzorských a z reklamných zmlúv. Aj preto si rovnako ako mnoho ďalších zvolila Monako. Hoci štvorcový meter tam vyjde aj na 25-tisíc eur, v monackom kniežatstve sa stále cíti dobre.

„Pri mori človek pookreje. Mne sa tu oveľa ľahšie maká,“ priznala. Súčasťou bytu pri Azúrovom pobreží, kde sa často zdržiava, je bazén a tenisový klub s telocvičňou. Ako väčšina tamojších obyvateľov si ho však nekúpila, ale prenajala. Prenájom miniatúrneho apartmánu sa pritom začína niekde na 2 400 eurách mesačne. A ďalšie eurá musíte zaplatiť za parkovacie miesto.

Aj Sagan

Už pár mesiacov je v Monaku doma aj najlepší slovenský cyklista Peter Sagan. Od rozhodnutia presťahovať sa tam do konečnej realizácie plánu však ubehlo dosť času. „Peťovi trvalo zhruba rok, kým si našiel byt,“ prezradil otec Ľubomír Sagan. „Oplatí sa to. Kvôli počasiu, tréningu aj pokoju. Už som bol unavený z bývania po hoteloch,“ vysvetľoval Sagan zmenu trvalého pobytu.

Najnovšie po podpise trojmiliónovej zmluvy ročne s tímom Saxo-Tinkoff nejaké tie „drobné“ na daniach ušetrí. V Monaku, kde dnes žije zhruba 36-tisíc ľudí, má trvalý pobyt aj srbský tenista Novak Djokovič a čerstvá wimbledonská víťazka Češka Petra Kvitová. Prenajala si tam byt vlani na jeseň.

Poslanec za ČSSD Stanislav Huml v návale hnevu navrhol, aby jej zrušili české občianstvo. Tvrdí, že k úspechu jej pomohli peniaze českých daňových poplatníkov a teraz bude platiť dane inde. „Rád by som sa poslanca Humla spýtal, prečo on neplatí dva razy dane a prečo mu prekáža, že to nechcú robiť športovci,“ zareagoval na český rozruch Dominik Hrbatý.

Tamojšie prostredie si pochvaľuje aj bývalá dánska svetová jednotka Caroline Wozniacka. „Žiadni paparacovia. Môžem vyjsť na balkón a nikoho to nezaujíma,“ teší sa sympatická Dánka, ktorá počas kariéry zarobila vyše 16 miliónov dolárov. A to len na odmenách na turnajoch.

Ako na to

Na vybavenie trvalého pobytu v Monaku existujú špecializované agentúry, ktoré všetko vybavia za nádejného nového poddaného kniežaťa Alberta. Podmienky na získanie rezidenčnej karty nie sú až také komplikované. Teda ak máte peniaze alebo ste sa stali zamestnancom firmy so sídlom v Monaku.

Oficiálne stránky kniežatstva hovoria, že ak nový rezident nie je zamestnancom miestnej firmy, musí vlastniť alebo prenajímať si byt či dom, musí mať dostatočný pravidelný príjem - z podnikania alebo ako zamestnanec - alebo stačí mať dostatočne tučné bankové konto. K tomu potrebuje čistý register trestov a zdržiavať sa v Monaku aspoň šesť mesiacov v roku.

Po predložení nájomnej zmluvy, výpisu z registra trestov a bankového výpisu vedia trvalý pobyt vybaviť do mesiaca. Agentúry sú však v podmienkach konkrétnejšie. Na začiatok je nutné mať milión eur. Buď si kúpite nehnuteľnosť, napríklad za 700-tisíc eur (začínajú sa od pol milióna), a zvyšných 300-tisíc zložíte do monackej banky. Bez peňazí vám úradníci pečiatku nedajú.

Súčasťou procesu je aj pohovor, kde musíte vysvetliť svoje dobré úmysly. Po desiatich rokoch trvalého pobytu môžu rezidenti požiadať o monacké občianstvo, no musia sa vzdať pôvodného. Dvojité občianstvo je v Monaku podľa zákona zakázané. Ak milión eur nemáte, tak druhou voľbou môže byť ďalší miništátik Andorra medzi Španielskom a Francúzskom.

Nemá síce more, ale vstupné náklady sú „iba“ 400-tisíc eur - buď ako kúpa nehnuteľnosti, alebo štátnych dlhopisov. A v prípade, že ide o známeho umelca, športovca alebo vedca, tak VIP trvalý pobyt vyjde dokonca iba na 35-tisíc eur. Daň z príjmu je tam maximálne desať percent, takže oproti Slovensku sa stále dá ušetriť.