Tip na článok
Pribral: Široký sa zrejme cíti lepšie, ako keď musel ísť vypovedať na políciu. Svedčí o tom brucho, ktoré mu odvtedy narástlo.

Don Široký: Pribratý oligarcha si užíva pobyt za mrežami. Svojej vily

Jurajovi Širokému kauza Váhostav nenarúša pokojný život. O dom sa mu stará personál.

Galéria k článku (11 fotografií )
Vila na Bahamách: Široký ju ponúkal za 18 miliónov dolárov.
Vila na Bahamách: Široký ju ponúkal za 18 miliónov dolárov.
Pri štadióne: Hotel Doubletree by Hilton vraj Široký nevlastní. Podľa jeho hovorkyne patrí akciovke a Široký s jej majetkom nakladať nemôže.

Kauza Váhostav sa zatiaľ nikam vážne neposunula. Akurát štát už pripravuje peniaze na odkupovanie pohľadávok od veriteľov obrovskej stavebnej firmy. Odštartovať by malo v septembri.

Upršané Bahamy

Kým na Slovensko dorazilo poriadne ochladenie, v iných častiach sveta, napríklad v Karibiku, bolo oveľa príjemnejšie. Minulý štvrtok a piatok mali Bahamy príjemných 29 až 31 stupňov Celzia. Predpovede však hlásili od víkendu dažde a zníženie teploty. A vo vile boháča Juraja Širokého sa v tom istom čase začalo veľké upratovanie.

Nabehol personál a čistil, čo sa dalo. Tmavovlasá pani v teplákoch prášila koberčeky a po dvore prebehol muž pripomínajúci údržbára. Obrovská vila na bratislavských Strmých vŕškoch, stojaca na pozemku veľkom takmer 120 árov, sa určite neupratuje jednoducho a asi málokto by si vedel predstaviť Juraja Širokého pri vysávaní a jeho manželku pri umývaní okien. Ani mladé asistentky.

Všetko naznačovalo, že panstvo sa má vrátiť domov. Už v pondelok ráno, keď podľa stránok o počasí na Bahamách lialo, pred rozľahlý dom člena predstavenstva zadlženého Váhostavu dorazila luxusná limuzína. Šofér sa poobzeral dookola a zastavil pred bránou oddeľujúcou Širokého haciendu od ulice.

Ten asi po desiatich minútach vyšiel von. Vyzeral oveľa lepšie, ako keď v sprievode niekoľkých ochrankárov bol nedávno vypovedať ku kauze Váhostav na polícii. Nastúpil do luxusnej limuzíny, ktorá ho odviezla zo známej milionárskej štvrte.

Široký tam má postavenú rozľahlú trojpodlažnú haciendu so zastavanou plochou a s nádvoriami vyše osemsto štvorcových metrov, ktorej nechýba obrovská záhrada, tenisové kurty ani záhradný domček s rozlohou bežného bytu.

Hneď vedľa má vilu jeho syn, ktorý takisto sedí v predstavenstve Váhostavu. Okrem toho však podľa medializovaných informácií vlastní vilu na Bahamách. Tú si údajne dal postaviť bližšie pri pláži namiesto pôvodnej, ktorú predával cez Sotheby’s za vyvolávaciu cenu 18 miliónov eur.

Čítajte viac:

Z luxusu do luxusu! Široký mení vilu na Bahamách za ešte okázalejšiu

Miest, kde môže tráviť dovolenky, má Široký podstatne viac. V Starom Smokovci stojí vila pomenovaná po jeho manželke Zlatici. Nachádza sa kúsok pod lanovkou na Hrebienok. Do rodinného portfólia však patrí aj štvorhviezdičkový hotel Bellevue. Ten je neďaleko vily Zlatica a okrem iného v ňom majú bazén, sauny i sqaushové ihrisko.

V dozornej rade akciovky s rovnakým názvom, ako má hotel, sedí Zlatica Široká. Superboháč Široký bol v roku 2013 na 32. mieste v rebríčku najbohatších Čechov a Slovákov. Jeho majetok má vraj odhadovanú hodnotu 214 až 253 miliónov eur. Širokého rodina má silný vplyv aj na hotel Doubletree by Hilton pri bratislavskom zimnom štadióne.

Čítajte viac:

Širokého kamoška? Mamička s platom 210 eur má audinu a luxusný byt

Rozšírili podozrenia

Široký sedí v predstavenstve Váhostavu, ktorý dlhuje obrovské peniaze stovkám veriteľov. Niekoľko politikov sa vyjadrilo, že by mal za problémy Váhostavu zodpovedať svojím majetkom. Napríklad Andrej Hrnčiar zo Siete navrhol, aby Široký predal hotel pri zimnom štadióne i haciendu na Bahamách, čo by podľa neho stačilo na vyplatenie pohľadávok všetkých malých veriteľov.

Širokého hovorkyňa však upozornila na to, že hotel vlastní akciová spoločnosť Tehelné pole a Široký nemôže disponovať jej majetkom. Prípadu Váhostav sa venuje polícia.

Začiatkom mája vypočuli vyšetrovatelia Širokého aj jeho syna a niekoľkých predstaviteľov firmy. Muži zákona začali vo veci trestné stíhanie za podvod, poškodzovanie veriteľa a zavinený úpadok.

Najnovšie k tomu podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej pridali porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a zvýhodňovanie veriteľa. Keďže stíhanie je zatiaľ len vo veci, nikoho konkrétneho ešte neobvinili.

Vyšetrujú Hlinu

Polícia podľa Baloghovej zabezpečila aj dožiadanie údajov, ktoré spadajú pod bankové tajomstvo. „Do konania bola pribratá znalecká organizácia z odboru ekonómia a manažment a z odboru ekonomika a riadenie podnikov, pričom znalecké posudky doposiaľ nie sú spracované,“ dodáva Baloghová.

Muži zákona však vyšetrujú aj v ďalšej veci. Široký a jeho právnici podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za údajné podnecovanie násilia a vyhrážanie. Údajne k nemu došlo na zhromaždení pred Širokého haciendou.

Vypovedať už bol poslanec Alojz Hlina a veriteľ Milan Blaho. Polícia sa pýtala Blaha na výrok: „V takýchto podmienkach sa jeden zo sto obesí, ale jeden z tisíca môže byť nový Harman.“ U Hlinu sa im zas nepozdávalo tvrdenie, že ak by si nejaký živnostník prišiel odflexovať jeho bránku na zabezpečenie pohľadávky, tak mu pomôže.

„Polícia je svedomitá, za týždeň ma vypočula už dvakrát. Dokonca mi okresný úrad vyrubil pokutu za to, že som naviezol piesok pred Širokého vilu,“ vysvetľoval poslanec Hlina. „Policajti mi položili jednu otázku asi štyrikrát,“ opisuje výsluch Blaho, ktorý patrí medzi lídrov veriteľov. Ako dodáva, nikoho nepodnecoval.

Čítajte viac:

Oligarchu Širokého strážili štyri gorily. Čoho sa bojí?

Peniaze vopred

Hoci Váhostav je v reštrukturalizácii pre neplatenie dlhov, nebráni to firme v tom, aby oslovovala vlastných veriteľov a ponúkala im zákazky. Urobila to aj s firmou Energy Pro, ktorá pritom ako vôbec prvá dala podnet na konkurz pre nevyplatené faktúry zo strany Váhostavu.

Po tom všetkom, keď Energy Pro uvidí možno iba polovicu zo svojich peňazí, Váhostav bez hanby požiadal svojho veriteľa o cenovú ponuku. Konateľ firmy Jozef Válek podľa vlastných slov nevedel, či to myslia vo Váhostave vážne, alebo si z neho robia žarty.

V každom prípade Váhostavu slušne odpovedal. Za vypracovanie cenovej ponuky si však vyžiadal tristo eur, ktoré sa odpočítajú od potenciálnej zákazky.

„Vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti však v prípade realizácie dodávok a prác požadujeme platbu sto percent ceny vrátane DPH vopred. Ak máte záujem o cenovú ponuku, prosím, pošlite objednávku. S pozdravom a pekný deň želám,“ odpísal Válek Váhostavu, ktorý mu dlhuje asi 50-tisíc eur.

Čítajte viac:

Juraj Široký lieta v osmičkovej audine s majákom načierno

Idú vykupovať

Štát už prostredníctvom ministerstva financií založil eseročku s názvom Slovenská reštrukturalizačná. Jej cieľom bude odkupovať pohľadávky veriteľov voči dlžníkom v reštrukturalizácii. Vraj akýchkoľvek, nielen od veriteľov Váhostavu. Prvú výzvu pre veriteľov na predaj zverejnia už v septembri.

Eseročke šéfuje bývalý poslanec za SDKÚ Peter Miššík. „Samotné odkupovanie pohľadávok nezabezpečených veriteľov bude otvorené zverejnením výzvy v denníkoch s celoštátnou pôsobnosťou, v ktorej budú uvedené kontaktné miesta na predkladanie žiadostí o odkúpenie pohľadávok. Konkrétne vyplácanie a jeho termíny budú závisieť od toho, ako sa budú prihlasovať jednotliví veritelia,“ vraví Miššík.

Na prihlásenie pohľadávok budú mať veritelia čas do 31. marca 2016. Vláda na to vyčlenila 20 miliónov eur. Pohľadávky má firma odkupovať za polovicu ich hodnoty.

Problém je, že Váhostav dlhuje viac ako 100 miliónov eur, takže štát by mal mať k dispozícii najmenej 50 miliónov. Vznikajú preto podozrenia.

„Nevylučujem, že sa budú pokúšať znížiť pohľadávky. Budú skúmať nároky a kontrolovať všetko, od stavebných denníkov cez dokumentáciu. Nebude stačiť len faktúra. A zrazu budete mať zo stotisíc len päťdesiat,“ myslí si Peter Bizoň, ktorý podobnou tortúrou už raz prešiel.

Ako dodáva, môžu mať dobrý úmysel, ale budú mať limit. „Presné a úplné definovanie podmienok, ktoré bude musieť každý veriteľ splniť, bude obsahom výzvy,“ reagovali z ministerstva financií, keď sme sa opýtali, ako budú musieť veritelia dokladovať pohľadávku.

VIDEO Plus 7 Dní