Geniálny filmár a ilustrátor Juraj Jakubisko často nenachádzal pochopenie pre svoju prácu, no legendou a rešpektovanou osobnosťou sa napriek tomu stihol stať už počas života. Ľudia z brandže sú presvedčení, že keby nemal za sebou manželku, tvrdú producentku Deanu Horváthovú Jakubiskovú (64), mnoho jeho diel by nikdy nevzniklo. Po štyridsiatich rokoch ich zväzku a mnohých nebezpečných diagnózach režiséra sa naplnili Deanine najhoršie obavy. „Som plná bolesti,“ vyjadrila sa po manželovej smrti pre PLUS 7 DNÍ. O budúcnosti bez Juraja po svojom boku zatiaľ vôbec neuvažuje. „Teraz je pre mňa prioritou pripraviť mu rozlúčku hodnú jeho mena, tvorby a života,“ povedala ďalej.

S Deanou do pekla

Po chodbách Slovenského národného divadla sa traduje, že keď sa Zdena Studenková vydávala za Stanislava Párnického, vyhlásila, že si berie najlepšieho režiséra v Československu. Keď mala Deana Horváthová v roku 1985 pred svadbou s Jurajom Jakubiskom, so vztýčenou hlavou predniesla, že si berie najlepšieho režiséra strednej Európy. Nemala problém ani priznať, že do chomúta ho vohnala ona.

Jurajovi sa po rozvode s prvou manželkou Ľudmilou Vašovou, s ktorou má dcéru Janettu, ženiť nechcelo. „S mojou tvárou som si pôvodne myslel, že nikdy pre seba nenájdem žiadne pekné dievča. Nakoniec som si v roku 1975 bral vysokú krásnu Ľudmilu. Asi to bolo z milosti,“ vtipkoval režisér o manželstve, ktoré trvalo deväť rokov. Právnička, modelka a herečka, ktorá si zahrala napríklad vo filme Prípad krásnej nerestnice, zomrela na rakovinu v roku 2007.

Medzitým Jakubisko stretol herečku SND Deanu Horváthovú. Počas nezáväzného flirtu jej sľúbil úlohu vo filme Tisícročná včela a ona sa ho už nepustila. Keď po premiére filmu stretla režiséra na jednej z nočných bratislavských ulíc, vyčítala mu, že sľub nedodržal. „Chcel som jej to vysvetliť, ale nechcela sa o tom baviť na ulici. Tak som jej povedal, že s ňou pôjdem aj do pekla,“ zaspomínal si kedysi. Deana išla tvrdo za svojím cieľom. „Chcela sa vydávať a hovorila, že je najkrajšia žena v strednej Európe. Uveril som jej. Až neskôr som zistil, že hranica strednej Európy vedie cez našu spálňu.“ Mimochodom, so sobášom Juraj súhlasil vraj až po sľube, že mu Deana porodí syna, a ak sa tak nestane, sama požiada o rozvod. Sľub dodržala, z ich manželstva pochádza dnes už tridsaťsedemročný syn Jorik.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Archívne zábery Juraja a Deany

Dve vdovy

Juraj Jakubisko sa prejavil ako džentlmen a o ruku svojej nastávajúcej požiadal podľa tradície s kyticou v ruke jej mamu. „Vzápätí odišiel točiť Perinbabu a všetky prípravy nechal na mňa. V predvečer obradu som mu volala a on sa ma nevinne opýtal: Kto sa žení? Nahnevaná som povedala, že svadba sa ruší a treskla som slúchadlom,“ opísala Deana situáciu akoby vystrihnutú z talianskeho scenára.

Po upokojení vášní sa sobáš v roku 1985 predsa len uskutočnil. Po čase sa stali aj blízkymi spolupracovníkmi. V roku 1991 založili produkčnú spoločnosť J&J Jakubisko Film, o dva roky herečka dala výpoveď v Slovenskom národnom divadle a presťahovali sa do Prahy.

Juraj Deanu, ktorá jeho kariére absolútne zasvätila život, nepochybne miloval, no nie je veľkým tajomstvom, že vo svojom srdci mal miesto ešte pre jednu ženu. V šesťdesiatych rokoch sa zoznámil a randil s jednou z najkrajších žien sveta, herečkou a modelkou Oľgou Schoberovou. V roku 1970 ju obsadil do filmu Dovidenia v pekle, priatelia, no kontakt s ňou udržiaval aj počas manželstva s Deanou.

Filmová sexbomba do režisérovej postele pôvodne skočila vraj sama. Fakt, že je vydatá za amerického herca Brada Harrisa, jej neprekážal. Jakubiskovci mali v Prahe svoju kanceláriu v priestoroch paláca Lucerna neďaleko od bytu Schoberovej, takže Juraj to k nej mal na skok. „V oválnom zrkadle zavesenom na dverách skrine, ktoré sem priniesla Olina, vidím odraz dvoch nahých postáv. Žena, ktorá ma v spánku objíma, má neskutočne dokonalé telo. Je dokonalejšia a krajšia než všetky dievčatá, ktoré som poznal. Keby som mal umrieť teraz, umrel by som šťastný,“ vyznal sa poeticky k Schoberovej.