Týždenník PLUS 7 DNÍ získal doteraz nezverejnené časti komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Obaja sú obžalovaní z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na hlavnom pojednávaní, ktoré sa začalo tento týždeň na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, obaja zhodne tvrdili, že s ohavným činom nemajú nič spoločné.

V správach medzi Kočnerom a Zsuzsovou krátko pred vraždou však cítiť obrovskú dávku nervozity a netrpezlivosti. Tá sa začala stupňovať po tom, čo Kočner zistil, že jeho plán na založenie politickej strany Cieľ začína zlyhávať. Aj keď ho polícia a prokuratúra dlhé roky chránili, na­štrbený imidž vďaka novinárskym odhaleniam už nedokázal žehliť.

Aktuálne FOTO z megaprocesu v GALÉRII >>

Zbaviť sa svrabu

Začiatkom februára 2018 sa Zsuzsová Kočnerovi kajala z nepodarenej akcie zberu podpisov na registráciu strany. Sklamať už druhý raz nechcela. „Riešim, a tam som aspoň sama videla, že naozaj sa pracuje, a viem, že tu ma nesklamú. Radšej budú meškať, ako ma oklamať alebo urobiť k**otinu. A môžeš sa spýtať veštkyne, i to bude. Povie ti, že áno,“tvrdila Kočnerovi.

V tom čase začínajú rozvíjať aj rozhovor o svrabe, ktorého sa majú zbaviť. Či ide o metaforu, nevedno. „Ja dúfam, že už zajtra!!! Ale tu som si aspoň istá, že určite prejde!!! A že ma nikto sprosto neo**be!!!“previedča a Kočner jej radí: „Dávaj si lieky, nech ti to škrabanie do konca týždňa prejde.“Zakrátko informuje on: „Škrabem sa,“a hovorí, že rozmýšľa nad plánom B, „NA SVRAB.“

„To BUDEŠ MAŤ!!!“upokojuje ho Zsuzsová, s ktorou je v nepretržitom kontakte.  Podnikateľ z mafiánskych zoznamov verí na znamenia, ktoré mu vraj hovoria, že nemá ísť do politiky. Za prvé znamenie považuje nedostatok hlasov na registráciu strany a za druhé „nedoliečené kožné choroby“.

„Rozhodnutie je len na tebe. Kožné choroby budú vyliečené. Pozri, ten istý lekár nám liečil ten predminuloročný ekzém a vyliečil ho dokonale. Sám to veľmi dobre vieš. Aj preto som si istá, že nájde liek aj teraz,“ubezpečovala Zsuzsová svojho chlebodarcu 9. februára 2018. Už v tom čase bola podľa strelca Miroslava Marčeka, ktorý sa k poprave mladého páru priznal a detailne ju opísal, objednávka ich vraždy zadaná.

Hádesovo moratórium

O ďalší týždeň sa u Kočnera začala nervozita prejavovať naplno. Zsuzsovej vyčítal, že u nej „veci“nefungujú. „Ako to mám urýchliť ešte viac?! Urobiť nasilu rýchlo niečo nahovno nemá zmysel. Sú veci, na ktoré si proste MUSÍ človek počkať, či chce, či nechce, lebo to nezáleží len na ňom, ale na tisíc iných veciach, ktoré sa urýchliť či ovplyvniť nedajú!“

Tri dni pred vraždou Jána Kuciaka sa Alena Zsuzsová cez mobilnú aplikáciu pýtala Mariana Kočnera, či ruší svoje politické ambície. „Politická kariéra závisí aj od toho, či som vyjebal von oknom 50 litrov alebo nie,“ odvetí. Čo mal touto čiastkou na mysli, vie len on a Zsuzsová. Práve 50-tisíc eur podľa výpovede sprostredkovateľa vraždy Zoltána Andruskóa Kočner cez Alenu Zsuzsovú zaplatil za Kuciakovu smrť. Zsuzsová sa už v tom čase netajila veľkými plánmi. Túžila po Range Roveri, 50-árovom pozemku a po operácii očí.

Deň pred vraždou svojej spolupracovníčke poslal dve písmená HM. „Prípadne Hádesovo moratórium,“ podotkol. V gréckej mytológii Hádes ako boh podsvetia vládol ríši mŕtvych. Deň nato, pár hodín pred skutkom, poslal šifru 5⃣0⃣ 🔜 ☠. Päťdesiat čoskoro k smrti.

Priezviská ďalších spoluobžalovaných Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa a už odsúdeného kajúcnika Zoltána Andruskóa v ich rozhovoroch cez aplikáciu Threema nepadli. Kočner pred súdom tvrdil, že nikoho z nich nepozná. Zsuzsová vraj iba Andruskóa, ku ktorému chodila do reštaurácie. Začiatkom apríla 2018 sa však Kočner pýtal: „Zoli sa neozval?“ načo mu Zsuzsová odpovedala: „V noci písal, že sa už vrátil. Ostatné budem vedieť dnes.“

Marček na súde Andruskóa tiež nazval Zolim a povedal, ako mu jeho bratranec Szabó oznámil krvavú zákazku: „Zoli má pre nás nejakú prácu.“ Andruskó a teraz už aj Marček priznali, že na rade boli objednávky vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

Bödör ako zdroj

Marian Kočner sa po vražde novinára a jeho priateľky o prípad intenzívne zaujímal. So Zsuzsovou sa zabávali na každej novej správe či verzii prípadu. Detailné informácie neustále pýtal od oligarchu Norberta Bödöra, silne zakoreneného v Smere. Ten mal nielen blízko k vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi, ale najmä k policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, s ktorým je rodina.

„Vo vyšetrovaní nič pozitívne?“ pýtal sa Koč­ner, ktorý cez Bödöra často nechával odkazy Ficovi i ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Po odstúpení Ficovej asistentky Márie Troškovej sa Bödöra pýtal, či by nemohol byť hlavný štátny radca. „Veď ty aj si,“odvetil  Kočnerovi Bödör.

FOTO Norberta Bödöra v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: