Filmára, režiséra, scenáristu, kameramana, výtvarníka Juraja Jakubiska (†84) najbližší odprevádzali na onen svet až osem dní po jeho smrti. Vdova Deana Jakubisková (64) to vysvetľovala dlhšou prípravou veľkolepej rozlúčky hodnej mena jej manžela. Tá sa napokon konala rovnako ako po úmrtí Karla Gotta v pražskej Katedrále svätého Víta a celebroval ju takisto ako pri zlatom slávikovi kardinál Dominik Duka.

Málo slovenčiny

V prítomnosti Juraja Jakubiska sa rady hriali mnohé celebrity či politici, na poslednú rozlúčku s ním však dorazilo torzo z nich. V čase pohrebu sa totiž na Slovensku i Česku konali významné spoločenské udalosti, v Bratislave galavečer Krištáľové krídlo a v Prahe odovzdávanie filmových cien Český lev. Z predstaviteľov politickej scény nedorazil nikto, všimli sme si len vence od prezidentky Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry Natálie Milanovej a predsedu vlády Eduarda Hegera. „Podľa mňa otec zariadil, aby neprišli osobne. Veď bol veľký kritik začínajúcej sa totality, pod ich taktovkou,“ zhodnotila svojsky maestrova dcéra Janette, pochádzajúca z jeho prvého manželstva s vychýrenou modelkou a neskôr advokátkou Ľudmilou Vašovou.

Z celebritných Slovákov na pohrebe spievala Katarína Knechtová a herečka Petra Vančíková Kolevská, predstaviteľka Alžbetky z rozprávky Perinbaba, rečnila. Majster Jakubisko by mal iste špeciálnu radosť, že z ďalekého Kojšova pricestovali jeho rodáci. Odetí len v pestrofarebných krojoch lemovali v treskúcej zime chodbu chrámu.

Špeciálny príhovor mal bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý z pozície rodinného priateľa Jakubiskovcov poznamenal, že na obrade znelo málo slovenčiny. „Juraj bol skutočne vzácny človek, akí sa často nerodia. Stretali sme sa aj v súkromí, napríklad u nás na chalupe. Nikdy nezabudnem na premietanie filmu Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. Stáť s ním v obrovskom amfiteátri pod Devínom na jednom javisku bol pre mňa skutočne mimoriadny zážitok,“ zhodnotila bývala hlava štátu pre PLUS 7 DNÍ.

FOTO užialenej rodiny v GALÉRII FOTO užialenej rodiny v GALÉRII

Na organizácii poslednej rozlúčky sa podieľal aj filmárov syn Jorik, ktorého má Jakubisko s manželkou Deanou. Publicite sa dlhé roky všemožne vyhýbal, pred médiá predstúpil až ako vydavateľ knihy o Perinbabe a, samozrejme, v sprievode mamy prišiel na pohreb. V prvom rade sedel vedľa mamy Deany, nevlastnej sestry Janette s jej dvomi synmi a otcovej sesternice z Kojšova Anny Jenčušovej.

V záplave vencov a kvetov trónila rakva z bledého dreva s extravagantnou výzdobou. Z ikebany, zakrytej Jakubiskovým klobúkom pre šťastie, vychádzali halúzky prepletané filmovými pásmi. O rakvu oprela vdova veniec z bielych ruží s veľavravným nápisom Milujúca Deana. Aby rodina podčiarkla, že Juraj bol aj skvelý ilustrátor a grafik, umiestnili na oltár paletu z kvetov. Nechýbala maketa kamery obsypaná kvetmi od dcéry Janetty s rodinou. Z nej viseli pásy s menami: Deti Janette a Jorik, vnuci Tomáš a Michal s otcom Tomášom. Len zasvätení pritom vedia, že ide o Janettinho životného partnera, českého milionára Tomáša Malinu, na ktorého sa valí jedna katastrofa za druhou. Vlani sa mu tridsaťštyriročný syn z predchádzajúceho vzťahu nešťastnou zhodou náhod udusil v luxusnej reštaurácii. Janette svojho partnera označuje za najväčšiu životnú oporu, nablízku jej bol aj v najťažšej chvíli, počas rozlúčky s milovaným otcom. „Bol tam so mnou a podporoval ma. Sedel kúsok od nás. On je odmena od vesmíru za celý môj život. Je to chlap na správnom mieste. Čo by to bolo za chlapa, keby neprišiel,“ dala si rečnícku otázku.

Žiaľ najbližšej rodiny Jakubiskovcov sa dal počas smútočného obradu krájať. Dcéra so synom si nasadili tmavé okuliare, no aj tak bolo vidieť, ako im po tvári stekajú obrovské slzy. V uprenom pohľade vdovy Deany na rakvu bolo badať, akoby stále neverila, že Jurajko, ako manželovi hovorila, je už v nebeskom kráľovstve.