Nechýbali lifestylové médiá, ktoré kvitovali, ako ambiciózna Silvia Prochádzková (26) nespí na vavrínoch a už v mladom veku podniká. Vo veselo vymaľovanom zariadení sa starala o deti, medzi nimi aj o jednu z dcér multiotecka Borisa Kollára. Prochádzková vymýšľala drobizgu pestrý program, okrem iných deti zabával dnes už nebohý Majster N. Málokto tušil, že v pozadí nevinného podnikania sa strhla veľká dráma. Tá vyvrcholila pred pár dňami.

Zostali na ulici

Za celodennú starostlivosť o dieťa platili rodičia u Prochádzkovej nemalý poplatok - bez stravy predstavoval mesačne 399 eur. Dnes klopú na brány materských škôl v okolí a žobronia, aby ich ratolesť prijali aj uprostred leta. Teda v období, keď sa im to nemôže podariť. Do štátnych sa dá hlásiť až o rok, súkromné sú plné. Do škôlky missky Prochádzkovej, do ktorej chodili doteraz, sa však už deťúrence nedostanú. Je zamknutá, z dverí zmizol oznam o prevádzkovateľovi a vnútri zostala spúšť. Keď sme zazvonili na zvonček, otvoril nám už len majiteľ priestorov Gabriel Meheš. Zalamoval rukami. „Nuž, každý má svoju mieru trpezlivosti. Aj mne došla. Najmä pri takomto nedoplatku, veď mi dlhuje vyše 20-tisíc eur,“ rozhovoril sa na adresu podnikavej krásky. „Rodičia sú nešťastní, ale ani sa im nečudujem! A ešte zo mňa urobila hovädo, idiota a násilníka, že sem deti nemôžu nastúpiť. Jej štítom boli deti, lebo keď aj prišli policajti, vravela - veď my tu máme deti…“ rozhorčuje sa päťdesiatnik.

Podnikavá Miss: Silvia Prochádzková krátko po súťaží krásy dokázala, že je ženou činu.
Podnikavá Miss: Silvia Prochádzková krátko po súťaží krásy dokázala, že je ženou činu.
Zdroj: Emil Vaško

Mužov zákona privolal on sám. Vraj po dlhých mesiacoch čakania, opisuje ich ako nočnú moru každého prenajímateľa. „Jeden mesiac platili, druhý niečo poslali. Ďalšie dva, tri mesiace neplatili, potom zase nejaké peniaze prišli. A potom zase nič. Postupne som prišiel na to, že majú dlhy aj inde. Volali mi z elektrární, prečo neplatím. Hovorím, ale ja som prepísal odberateľa elektriny na nájomcu! Zatelefonoval som v tom čase ešte konateľovi Blahutiakovi (partner Silvie Prochádzkovej - pozn. red.), ktorý to vo vlastnom záujme uhradil.“

Väčšinou však majiteľ priestorov rokoval s bývalou Miss, hoci medzičasom sa jedinou konateľkou prevádzkovateľa materskej školy, v súčasnosti VSpartner, s. r. o., stala jej matka Monika. A podľa portálu dlznik.sk naozaj dlhuje na všetky strany. Sociálnej aj zdravotným poisťovniam dlhuje okolo 3,7 tisíca eur, drobný nedoplatok má na daniach. Svoje sa vraj napočúval aj majiteľ priestorov, v ktorých podnikali. „Tak zajtra, pozajtra, na budúci mesiac… Až mi minulý týždeň praskli nervy a povedal som si dosť. Odstúpil som od zmluvy zákonným spôsobom. A jednoducho som im dal tri dni na to, aby si zobrali svoje osobné veci.“

Vtedy sa spustil skutočný cirkus. Nasledovalo sťahovanie, ktoré podľa Meheša nebolo s kostolným poriadkom. „Túto škôlku dostali do poslednej vidličky, lyžičky. Veci, na ktoré mám účtovné doklady, brali, nakladali do áut. Zmluvne sa zaviazali, že veci, ktoré si zaobstarali ako prevádzkovateľ, zostávajú ako zádržné v tomto priestore, ale ani to nerešpektovali. Dokonca odviezli preč detské preliezačky. Keď som si to sem prišiel pofotiť, nechceli ma pustiť dnu, volal som 158. Policajti skonštatovali, že ide o občianskoprávne konanie, a odišli preč. Tak som sem postavil zmluvnú bezpečnostnú službu, ktorá priestory strážila,“ približuje dramatické chvíle. „Potom som dostal echo, že na Bazoši sa za pár eur predávajú moje veci, ktoré som v škôlke nechal. Interaktívnu tabuľu v hodnote 1 500 eur, kamery v hodnote zhruba 500 eur. Všetko to povytŕhali, veď sa pozrite,“ ukazuje na káble, ktoré trčia z pomaľovaných stien.

Zamknuté: Ružinovská materská škola už nefunguje. Súvisí to s dlhmi prevádzkovateľa? Na snímke jedna z podlžností.
Zamknuté: Ružinovská materská škola už nefunguje. Súvisí to s dlhmi prevádzkovateľa? Na snímke jedna z podlžností.
Zdroj: Internet

Kúrili aj v lete?

Ako to býva, aj tu má každá strana svoju pravdu. „Škôlka bola môj splnený sen, nie zárobková činnosť. Kto prevádzkuje materskú školu, vie, o čom hovorím. No je to na dlhšie… Ideme sa súdiť,“ priznala bez okolkov Silvia Prochádzková, rozrušená z toho, čomu počas prvých rokov svojho podnikania čelila. Z jej úst padajú slová ako intrigy či špekulácie. Kým prenajímateľ hovoril o „vidličkách a lyžičkách“, ktoré jej okrem nehnuteľnosti poskytol, ona to vidí inak. „Som z toho veľmi nešťastná. Vzali sme doslova holé priestory, bez prístupovej cesty, investícia bola viac ako 150-tisíc eur, nehovoriac o tom, že škôlka bola moje prvé ‚dieťa‘. Svedčia o tom fotky, obľúbenosť a recenzie na sociálnych sieťach našej materskej školy,“prízvukovala a pri opise čerstvých udalostí sa vracala do minulosti.

„To, čo urobil prenajímateľ, pripomína deväťdesiate roky, mafiánske spôsoby, nie právne. Myslela som, že tieto roky sú dávno za nami. Je agresívny, vulgárny a násilný, čo nemienime akceptovať. Ani my nevieme, čo je vo veci. Vedľa materskej školy sa ide stavať bytový dom, je možné, že majiteľ nás doslova vyhodil za tri dni pre záujmy developéra, s ktorým sa pravdepodobne dohodol, keďže schválenie stavby závisí najmä od budovy škôlky. Alebo tam možno plánuje dať hracie automaty, aké má v nájme v Petržalke. Ťažko povedať,“špekulovala Silvia a údajné dlhy zmietla zo stola.

„Majiteľ sa odvoláva na chýbajúcu čiastku za nájom. Opomenul však, že sme ho niekoľkokrát ústne aj písomne vyzývali na opravu tečúcej strechy, nefunkčnej kanalizácie či plesnivej celej zadnej miestnosti, ktorá bola nevyužívateľná. Havarijný stav budovy neriešil. Tieto škody sme opravovali na vlastné náklady a škôlka nebola týždne prevádzkovateľná. Fakturuje si stovky eur aj za kúrenie v letných mesiacoch, keď je v budove doslova sauna, keďže ide o nezateplenú budovu,“spustila nespokojná Miss. Napriek tomu proti trojdňovej výpovedi protestovala. „Majiteľ ju chcel pod nátlakom podpísať, čo sme neurobili. Podľa zmluvy je výpovedná lehota tri mesiace, podľa Občianskeho zákonníka tuším mesiac.“

Zastavil sa: Boris Kollár tu bol ako vzorný tata kvôli dcére Zaire, ktorú má s Monikou Ostrihoňovou, na snímke dole v strede.
Zastavil sa: Boris Kollár tu bol ako vzorný tata kvôli dcére Zaire, ktorú má s Monikou Ostrihoňovou, na snímke dole v strede.
Zdroj: Internet

Celkom ako Melanie

Nakoniec sa Silvia do priestorov škôlky nedostala z prozaickejších dôvodov. Do zámkov dverí ktosi nastriekal lepidlo, deti a učiteľky zostali podľa nej v horúčave stáť na dvore. Z výtržníctva upodozrieva muža, s ktorým vedie spor. On tvrdí, že bol vtedy na chate a za „útokom“ stojí zrejme niekto z pobúrených rodičov. „Momentálne majiteľ nezákonne vstupuje do budovy materskej školy, kde máme my aj deti osobné veci, to nám telefonujú susedia. Podali sme niekoľko trestných oznámení, čakáme na súd,“ rozhorčuje sa kráľovná krásy, ani jej oponent právne nezaháľa. „Vyhrážala sa, že zorganizuje petíciu proti mne. No každý je nejaký, nič sa nedá robiť... Tak som podal trestné oznámenie a už je to v rukách božích,“vzýva vlastník nehnuteľnosti na pomoc už aj najvyššieho.

V každom prípade, s Miss Universe SR 2014 komunikuje iba cez právnika. „Dal som si podmienku, že ja s tým šteňaťom nechcem hovoriť. To si neviete predstaviť. Veď ona si myslí, že je Melanie Trumpová alebo kto…“ lamentuje, zatiaľ čo Prochádzková hľadá nové priestory, kde by mohla umiestniť dvadsaťjeden nahlásených detí. Svoju predstavu o budúcnosti pôvodných priestorov má aj jej protivník Gabriel Meheš. „Bude tu slušná škôlka,“ uzavrel pred nami tému.