Katarína bojuje so závislosťou roky. Závislá je od alkoholu, ale najmä od drog. Jej život pripomína jednu veľkú šou i jazdu na horskej dráhe. Kombinácia drog, alkoholu a abstinenčných záchvatov vyústila do pobytu za mrežami. V lete totiž zaútočila na chalupe v Prakovciach na mamu a vyhrážala sa jej zabitím. Dramatická story sa prehnala médiami. Katka je totiž mladšia dcéra hercov Petra Raševa a Ľuby Blaškovičovej.

 

„Keď som volala políciu, nevedela som, koho viac chránim. Či ju, alebo seba. Bála som sa, že to, čo teraz nedokonala a čím sa v afekte vyhrážala, nabudúce naozaj splní. Lebo to už vôbec nebola moja dcéra, ale niekto cudzí, z koho som mala veľký strach,“ opisuje krušné chvíle herečka Ľuba Blaškovičová.

 

Keď už sa skutok prevalil na verejnosť, rozhodla sa proti závislosti otvorene bojovať. Podporuje aktivity a besedy na školách - spolu so Samuelom Bogárom, ktorý sám prešiel drogovým peklom a založil občianske združenie Nezávislosť. A poukazuje najmä na mizerné riešenie problému, ktorý sa týka mnohých rodín.

Za mrežami

Na dcéru Ľuba nezanevrela. Vedela, že sa musí liečiť. Nádej videla v tom, že súd Katarínu pošle na pár mesiacov za mreže, kde bude odstrihnutá od drog a alkoholu, a nariadi jej ústavnú liečbu. „Na Slovensku je to obrovský legislatívny problém. Ak má vaše dieťa osemnásť, nemáte naň žiadne páky. Katka sama rozhoduje, či nastúpi na liečenie, a môže z neho hocikedy odísť. Lebo je svojprávna,“ vysvetľuje Blaškovičová.

Po štyroch mesiacoch sa Katarína dostala na slobodu. S trestným rozkazom, ktorý jasne hovorí, čo smie a čo nie. Je pod ochranou poručníka, ktorý má dohliadať na jej správanie. V krátkom čase nastúpi na liečenie na Prednej Hore. Musí ho absolvovať celé. A dvadsať mesiacov nesmie k alkoholu a drogám ani privoňať.

Katku štvormesačné väzenie nezlomilo. Len zvážnela. Jej telo je vychudnuté, no samý sval. Spod bielej košele vyčnieva farebné tetovanie. „Každý deň som tam cvičila. Našla som si hrazdu, kde som ráno na prechádzkach mohla precvičiť celé telo. Tak som sa udržiavala v kondícii,“ prezrádza exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ Katka Raševová. Útok na mamu ju veľmi mrzí. „Bola som vtedy na mol a neskutočne vytočená. Bola to zlá kombinácia rôznych vecí,“ vysvetľuje ospravedlňujúco.

FOTO Ľuby Blaškovičovej a jej zosnulej dcéry Kataríny v GALÉRII>>

Väzenie vzala s pokorou, vedela, že iná možnosť nie je. „Strava je tam taká, aby ste prežili. Nič viac. A najmä pohyb, ktorý tam človek má, je minimálny, takže si treba zvážiť, koľko a čo jesť. Tam môže človek čítať a rozmýšľať,“ vysvetľuje Katarína. Teraz je rozhodnutá nariadené liečenie absolvovať kompletne. Má inšpiráciu - lásku. Chuť žiť niekde na samote s človekom, ktorého ľúbi a založí si s ním rodinu.

Priskoré začiatky

Na naše stretnutie mama s dcérou prichádzajú spoločne. Obe sú usmiate, no aj trošku strnulé a v strese. Obe majú obavy z budúcnosti. Ľuba Blaškovičová v strachu o dcéru podvedome kontroluje každý Katkin pohyb. Očkom stále sleduje, či je dcéra v poriadku, či ju niečo nevyvedie z miery. Katka si zas zvyká na slobodu a bojí sa byť sama sebou, aby niečo nepokazila. Objedná si zákusok s obrovskou kopou šľahačky. „Prvá po štyroch mesiacoch,“ šťastne zaborí lyžičkou do nadýchanej sladkosti. Vychutná si ju tak ako cigaretku. Jej mama fajčí tiež. Možno zo stresu alebo už aj zo zvyku. Na oboch sa totiž viac ako sedemnásťročný boj s Kataríninými závislosťami prejavil.

„Kedy som začala? Bože, dávno! Ale tak ako všetci rovesníci. Mala som tuším desať alebo jedenásť, keď som začala fajčiť marišku. Doniesol ju spolužiak - chodila som na osemročné cirkevné gymnázium. Najprv mi to nechutilo. Bolo mi zle a chcelo sa mi vracať. Ale keď všetkým dookola bolo dobre, tak som to skúsila znova a naučila som sa tú techniku,“ spomína Katarína. Vraj pred dvadsiatimi rokmi bola ešte tá výhoda, že marihuana sa fajčila čistá. „Keď som prešla na konzervatórium, pred začiatkom vyučovania sme si už dávali marišku s chemickými prímesami, čo sa fajčilo cez rôzne zariadenia,“ dodáva.

Katka tvrdí, že vtedy nebolo nič výnimočné, že mladí fajčili trávu. A pili. „Tuším som mala dvanásť, keď som
išla na diskotéku. Tam som hulila a bez problémov vypila liter vodky. Bola som taká dobrá herečka, že keď som došla pred polnocou domov, ešte som s našimi pokecala, vyžrala som chladničku a išla som spať. A potom som fungovala v pohode,“ prezrádza ďalej Katka. Vtedy rodičia o jej závislosti vraj netušili. „Až kým ma nebonzla staršia sestra. Povedala, že ak s tým neprestanem a nepočkám aspoň do štrnástich, tak to našim povie. Neprestala som.“

Viera v sľuby

„Katka sa narodila predčasne a od začiatku to nebolo bezproblémové dieťa. Vždy mala veľa energie, mala svoj svet, bola neskutočne akčná a neskôr dobrá ,herečka‘. Vždy bola neuveriteľne presvedčivá. Mala a má umeleckého ducha, tak ako môj nebohý muž Peter. Už ako dieťa robila dabing, hrala v televízii. Vždy mala plno plánov a veľké výzvy, ktoré ju však rýchlo prestali baviť. A tak hľadala ďalšie a ďalšie,“ vysvetľuje Ľuba Blaškovičová. Preto aj v začiatkoch s mužom uverili Katkiným sľubom, že s alkoholom a marihuanou prestala. Nebrali to ako závislosť, len ako výstrelok pubertiačky.

 

Nehnevá sa: Ľuba Blaškovičová bude pri svojej dcére stáť a pomôže jej. Urobí všetko pre to, aby sa Katka zo svojich závislostí
dostala a bola šťastná.
Nehnevá sa: Ľuba Blaškovičová bude pri svojej dcére stáť a pomôže jej. Urobí všetko pre to, aby sa Katka zo svojich závislostí dostala a bola šťastná.
Zdroj: Rudolf Felšöci

Katka však neprestala, skôr pritvrdila. „V podstate ešte pred prestupom z košického konzervatória na bratislavské som vyskúšala takmer všetky drogy. Ale nikdy, nikdy som si nič nepichla,“ prezrádza Katka. Pred rodičmi to, pravdaže, tajila. „Raz keď som prišla domov a otec ma hneď ráno, ako som sa prebrala, vzal na drogové testy, vedela som, že už niečo tuší. S ním som si rozumela, vedeli sme sa porozprávať. Vzal ma k známemu psychiatrovi. On sa ho spýtal: Peter, si pripravený? Lebo ona to všetko povie. Oco len kývol hlavou, a tak som povedala. Všetko.“

FOTO Ľuby Blaškovičovej a jej zosnulej dcéry Kataríny v GALÉRII>>

Potom na to, že berie drogy, prišla mama. „Odišla som do Bratislavy riešiť jej problém so školou. Mala neskutočné množstvo vymeškaných hodín a v škole mi oznámili, že neukončí ročník. Keď som si to s Katkou v emotívnej hádke vysvetľovala, vykričala mi, že berie drogy,“ vraví Ľuba. Dcérin pobyt v Bratislave okamžite ukončila a vzala ju na liečenie do Košíc. „Myslela som, že bolo úspešné. Každý rodič chce uveriť sľubom dieťaťa, že je všetko v poriadku.“

Ďalší reštart

V poriadku to nebolo. Drog sa nevzdala. „Mala som to viac pod kontrolou a vedela som to skrývať. Keď som dokončila konzervatórium v Košiciach, chcela som odísť. Najlepšie do zahraničia. Lenže ocko dostal rakovinu. A ja som ostala v košickom divadle. Sestra sa vrátila z Austrálie. Keď to vyzeralo, že tatkovi sa polepšilo a bude v poriadku, rozhodla som sa, že pôjdem robiť do Holandska ku koňom. Potom som bola vo Švajčiarsku. Tiež som makala okolo koní. Bavilo ma to. No nemala som problém večer na ex prevrátiť štyri-päť pív,“ otvorene priznáva Katka ďalej. Ani k drogám tam nemala ďaleko.

Pokračovanie na ďalšej strane.