Keď zomrel jej otec Peter Rašev, na chvíľku sa vrátila do Košíc. „Vždy bola samostatná, nechcela žiť so mnou ani so sestrou. Nechala si vyplatiť dedičstvo a išla do Španielska. Tam chodila na rôzne kurzy. Zaujala ju šálová akrobacia a bola v nej skutočne mimoriadne dobrá. Mala plány. Kúpila si auto. Prenajala si miesto na promenáde, postavila konštrukciu a vystupovala v Marbelle. No nalepil sa na ňu narkoman. Katka sa doňho zamilovala. Feťák, ktorý sa rozhodol, že bude úplne skvelé, keď na tom budú fičať spolu, a keď Kaťa bude dobrá, tak akrobaciou zarobí a kúpia si za to drogy. Ani nie po roku sa začali diať hrozné veci. Nemala už nič z dedičstva a ak bola so mnou v kontakte, tak iba vtedy, keď odo mňa potrebovala peniaze,“ spomína Ľuba.

Zapáli si ďalšiu cigaretu a kútikom oka pozerá, ako na tieto informácie reaguje Katka. Tá mlčky sedí a občas pokrúti hlavou, že to tak nebolo. „Viete, dlho som o nej nič nevedela. Čo robiť? Dať ju hľadať Interpolom? Aj keby ju našli, mohli mi iba povedať, že žije.“ Ľuba Blaškovičová spomína na desiatky a desiatky prípadov, keď jej nakoniec dcéra zavolala a pýtala od nej peniaze - s rôznymi výhovorkami. „Viete, vždy bola presvedčivá a rodič má v sebe pud zachrániť vlastné dieťa. Nakoniec som prišla na to, že peniaze, ktoré okamžite potrebuje na operáciu kolena či záchranu psov, išli do vreciek drogových dílerov na kokaín, pretože sa Katke a jej frajerovi vyhrážali zabitím,“ povzdychne si Ľuba. Katarína pritakáva. „Fantázia závislého človeka je neskutočná,“ vraví.

Nič nepomohlo

Katarína sa nakoniec na Slovensko vrátila. Nielen zo strachu pred dílermi a večnými dlhmi. „Bola na tom veľmi zle. Fyzicky aj psychicky. Nasledoval rad pokusov o liečbu. Neúspešných. Vždy z liečby odišla a nerešpektovala žiadne nariadenia. Ona nikdy nerešpektovala autority,“ vraví Ľuba Blaškovičová.

Bývalá kariéra: Katka Raševová robila šálovú akrobaciu.
Bývalá kariéra: Katka Raševová robila šálovú akrobaciu.
Zdroj: Archív K.R.

 

Etapu sľubov a večných pádov svojej dcéry už ani neráta. „Keď mi volali policajti, že dcéra chodí bosá po trati, zbiera špaky a tvári sa ako Ježiš, ktorý sa takto snaží spasiť celý svet… A tých sľubov, že už je čistá! Došlo to tak ďaleko, že som Katku vydedila a zrušila jej u mňa trvalý pobyt. Ak chce takto žiť, nech žije, už som nemala síl ďalej ju zachraňovať a veriť novým a novým klamstvám,“ prezrádza Ľuba. Nevedela, čo bude ďalej, no už sa nechcela nechať vydierať vlastným
dieťaťom.

Katka síce priznáva, že začala niekoľko liečení, ale žiadne jej nepomohlo. „Všetci o tom rozprávajú, všetci vás upozorňujú, čo bude nasledovať, aká bude recidíva. Tak som to vždy zabalila. Úspech zbaviť sa závislosti je v človeku. V jeho hlave. Áno, vyskúšala som takmer všetky existujúce drogy, no nikdy nie heroín. Naň vo mne funguje akási stopka. A preto viem, že mám nádej na úspech. Mám cieľ, snívam o ňom už od osemročného decka - žiť mimo civilizácie so zvieratami. Mať milovaného muža a založiť si rodinu. Mama vie, že som cieľavedomá, takže tentoraz to zvládnem.“

FOTO Ľuby Blaškovičovej a jej zosnulej dcéry Kataríny v GALÉRII>>

Na ďalšej strane otvorený rozhovor s Katarínou Raševovou.