Český spevák Dalibor Janda (67) chcel osláviť 40 rokov na hudobnej scéne veľkolepo. Koncom marca mal v pražskej Lucerne vo veľkom štýle zahájiť jubilejné turné. Koronavírus však tieto plány skazil. Janda tak podľa českého portálu Expres prišiel o skoro 19-tisíc eur. Zatiaľ, čo jeho kolegovia žiadajú štát o finančnú kompenzáciu, že nemôžu kvôli pandémii vystupovať, česká hudobná stálica sa o to neprosí, ba práve naopak.

Namiesto umena estráda

„Nesťažujem sa, nie som na tom tak zle, aby som nevydržal pol roka alebo rok bez kšeftov. Ak niekto neprežije bez dotácií alebo inej pomoci, nech sa na to vykašle,“ povedal Janda Expresu.

RETRO FOTO Dalibora Jandu v GALÉRII

„Keď počúvam, ako fňukajú, som naštvaný. Nech sa to vykryštalizuje. Je tu veľa umelcov, ak sa niekto neuživí, nech ide robiť niečo iné, niektoré dievčatá už šli do supermarketov. Umelci sú premnožení. Keď robíš v Amerike SuperStar pre 300-miliónový štát, tam sa to stratí, ale dva podobné programy ročne pre 10-miliónové Česko sú priveľa. Potom nemajú, kde hrať, dávajú dokopy revivaly, čo je samozrejme pre usporiadateľov lacnejšie, ale vystupujú väčšinou na playback a namiesto umenia predvádzajú estrádu. Keď nemajú hity, musia sa živiť tak, ako sa dá,“ nekladie si servítku pred ústa Janda.

Veselí Česi

Nato, že by nebol záujem o jeho hity, sa sťažovať nemôže. V júli odohral s kapelou dva koncerty a čakajú o ďalšie tri na Slovensku. „Ľudia chodia. Býva plno,“hovorí.

Obáva sa len toho, aby kvôli nezodpovedným ľuďom nemusel prekladať jesenné koncerty.

„Český národ je zase veselý, samopašný. Ľudia sú na kúpaliskách, v bazénoch napchatí na sebe, jeseň bude veselá. Tak nám to zase zatrhnú a to bude definitívny koniec. Bol som na Morave, odkiaľ pochádzam a niekedy sa divím, čo majú ľudia za názory. Oni idú na tancovačku, kde sa nič nekontroluje, požičiavajú si placačky slivovice a argumentujú tým, že koronavírus je iba v Prahe. To nepochopím,“krúti hlavou Janda.

FOTO Dalibora Jandu v GALÉRII