Syna vychováva bez partnera, tak si pomáha, ako vie. Moderátorka Marianna Ďurianová (44) je mamou deväťročného Romanka. Jeho otec Roman Doležaj bol stíhaný v kauze vydierania, krádeže a za podporu zločineckej skupiny, za to si odsedel tri roky za múrmi väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou. Naposledy ho stíhali za drogovú trestnú činnosť, polícia dokonca vyhlásila po ňom pátranie. Marianna však navonok pôsobí bezstarostne. Najnovšie verejnosti predstavila nového domáceho miláčika, ktorého zaobstarala synovi.

Nie je jež ako jež

„Náš nový rodinný člen Tess. Nikdy som si nemyslela, že ma niekedy ‚dostane‘. Ježko, domáci miláčik, radosť, láska,“ zverila sa Ďurianová pred pár dňami fanúšikom. Mnohí jej známi sa nestačili čudovať, čo to priniesla domov. „Oj, toto nie je dobrý nápad, ježky nosia na sebe veľa parazitov,“ písala jej jedna pani. Nato ďalšia si moderátorku zastala. „Toto sú ježky špeciálne odchované do domácnosti, dokonca sa môžu kúpať.“

A je to tak, moderátorka verejnoprávnej televízie si do bratislavského bytu zadovážila ježka bielobruchého, ktorý pochádza z afrického kontinentu. Dá sa dobre skrotiť a čo sa starostlivosti týka, je jedno z najmenej náročných domácich zvierat. Ak by si ho priniesla zo záhrady či z lesa, bola by to iná káva. V našich zemepisných šírkach je jež nachádzajúci sa vo voľnej prírode zákonom chránený. Neodporúča sa ani chytať ho. V hustých pichliačoch sa môžu usídliť blchy, roztoče a iná neželaná háveď. „A už vôbec ho ne­smiete zobrať domov,“ prízvukujú záchranári chránených zvierat.

FOTO V GALÉRII

Ježko bielobruchý je iný typ živočícha. Kúpite ho aj s preukazom pôvodu už od 70 eur. Dožíva sa od troch do šesť rokov. V dospelosti je približne o päť centimetrov menší ako ten, ktorého poznáme zo záhrady. Od iných druhov ježkov sa líši tým, že na zadných labkách máva namiesto piatich prstov len štyri. Cez deň si nevyžaduje toľko pozornosti, pretože ho prespí. Aktívny začína byť až večer. Hoci nie je náročný na starostlivosť, potrebuje domček, v ktorom by mal mať podstielku, piesok na kúpeľ, rôzne úkryty, misku na jedlo a vodu, toaletu či kolotoč pre hlodavce na zábavu.