Sestra slávneho slovenského hokejistu Vlada Dzurillu Viera Dzurillová a český spevák Jaromír Mayer tvoria pár. Obaja kedysi emigrovali do Kanady, kde sa pred mnohými rokmi zoznámili, no dokopy sa dali len nedávno, tesne pred vypuknutím pandémie. Do rodných krajín necestujú často a keď, tak inkognito. Viera Dzurillová tentoraz svoju cestu do Bratislavy netajila pre významný dôvod. Jej brat, neprekonateľný brankár Vlado by sa dožil okrúhlej osemdesiatky. „Pochovaný je v cintoríne Slávičie údolie a naši rodičia s celou rodinou odpočívajú v urnovom háji. Už mi robí ťažkosti navštevovať dva cintoríny, preto som dala Vladovi vyrobiť pamätnú tabuľu a umiestnila som ju k rodičom,“ prezradila nám.

Za bratov štadión sa hanbí

Viera Dzurillová nás pozvala do svojho bratislavského bytu, ktorý sa nachádza len pár metrov od Zimného štadióna Ondreja Nepelu, kde Vlado Dzurilla strávil celú svoju hokejovú mladosť. „Štve ma, že to nie je Dzurillov štadión. Tam Vlado vyrastal. Ale Nepela zomrel tri mesiace pred ním, tak to hneď jeho trénerka Hilda Múdra vybavila,“ krčí plecami. Fakt, že po jej bratovi je pomenovaný štadión Vlada Dzurillu, ju veľmi neteší. „Keď idem okolo, nie som na to veru hrdá. Je naozaj v dezolátnom stave. Ľuďom zo zahraničia ho ani neukazujem. Poviem vám otvorene, hanbím sa. Ale vraj to budú všetko opravovať. Tak verím, že to raz bude pekný športový areál,“ dúfa.

„Už zomrel tak dávno, no stále som sa s tým úplne nezmierila. Vždy sa dojmem, keď o ňom hovorím. Stále si myslím, že je len na návšteve. Vždy ma všade brával a keď som sa rozišla s manželom, k môjmu synovi sa správal ako otec,“ spomína.

Viera k hrobu brata vzala aj Jaromíra. Aj on, hoci sa dodnes pohybuje v hudobnom svete, oceňuje Dzurillov význam pre svetový hokej.

Hľadá kroniku

V rodine Dzurillovcov sa všetko podriadilo Vladovej kariére. „Môj otec dokonca spravil velikánsku kroniku, kde každý večer lepil všetky články, ktoré o ňom vyšli. Veľmi rada by som vedela, kde je. Keď Vlado s pánom Cílekom písali knihu, veľmi im tie informácie pekne chronologicky zoradené pomohli,“ vraví. V snahe dopátrať sa k rodinnej kronike kontaktovala aj bratovu manželku Zlaticu. „Povedala mi, že ostala u pána Cíleka, no ten už zomrel, tak neviem, či ju ešte niekedy uvidím,“ konštatuje. Pri návštevách Slovenska sa Viera snaží stretávať aj s niekdajšími Vladovými spoluhráčmi. „Na starých hokejistov, ktorí urobili hokej hokejom, sa už každý vykašľal. Snažím sa pre nich robiť posedenia. Usporadúvala ich kedysi aj Irma Pašeková, mama Dušana Pašeka. S pani Irmou sme sa veľmi dobre poznali. Chodili sme spolu do VIP zóny na hokej. Stretávala som sa s ňou aj na cintoríne. Dušan totiž leží hneď vedľa Vlada,“ hovorí.

Pilarovej hrob nenavštívil

Nostalgické spomienky po mnohých rokoch prepadali aj Jaromíra Mayera. S Vierou totiž strávili týždeň v Prahe. „Bolo to krásne, aj keď namáhavé. Prešli sme viac ako devätnásťtisíc krokov,“ smeje sa niekdajší spevácky idol, vychýrený fešák a pokračuje. „Bývali sme kúsok od Kostola svätého Jakuba, kde som sa narodil a kde som pokrstil aj deti. Farár ma pustil dovnútra, natočil som si tam krásne video. Prešli sme sa peši na hrad, odtiaľ cez Karlov most až na Malostranské námestie. A večer Vierka zahlásila, že ešte nevidela Václavské námestie,“ smeje sa. V niektorých okamihoch nevychádzal z údivu. „Chcel som si pripomenúť aj miesta, kde som kedysi začínal. Hľadal som kaviareň Alfa, no všade sú už thajské masáže,“ krúti hlavou.

Navštívil, samozrejme, aj hrob svojej mamy, no k hrobu niekdajšej manželky Evy Pilarovej ho to neťahalo. „Eva mala na mňa veľmi zvláštny názor. Hovorila veci, ktoré neboli pravda. Vraj som na ňu žiarlil. Ale aké žiarlenie, prosím vás,“ kladie rečnícku otázku a uvádza nás do obrazu. „Začínal som v skupine Mefisto, kde sme boli všetci na rovnakej úrovni. Potom som prešiel do Semaforu medzi hviezdy a následne k pánovi Vlachovi, kde už bola Yvetta Simonová a Milan Chladil. Bol som cvičený existovať vedľa ľudí, ktorí boli známejší ako ja, a nikdy mi to nevadilo,“ hovorí autor hitov Hospůdko známá alebo Malý přítel z města N.

Je im fajn

Mayer netají, že po rozvode s Evou Pilarovou, s ktorou naspieval niekoľko hitov ako Rozhoupej zvony nad námi, sa jeho kariéra dostala do slepej uličky. „Dole som bol asi rok. Nakoniec mi veľmi pomohol slovenský režisér Janko Roháč. Pesničku Malý přítel z města N nasadil do hitparády na Slovensku, kde okamžite vyhrala prvú cenu a bol z nej hit. To mi otvorilo cestu späť,“ vysvetľuje.

FOTO: Pozrite si aj vzácne zábery Vlada Dzurillu v GALÉRII   

Jaromír a Viera však odmietajú žiť len zo spomienok. Obaja si užívajú jeden druhého. „Je fajn, že sa máte s kým pozhovárať, ísť na koncert, pozrieť si telku, obedovať, skrátka také jednoduché veci. Sme radi, že sme sa našli a že je nám spolu fajn.“