V zahraničí bežná vec, na Slovensku zatiaľ utópia. Ale napriek tomu, sa čoraz viac mladých slovenských dizajnérov zameriava na filozofiu udržateľnosti a obnoviteľnosti materiálov. Patria medzi nich aj Katarína Kobušová (26) a Soňa Vidiečanová (24), ktoré zakladajú odevnú značku Créeme. Názov nie je náhodný – spodná bielizeň z organického materiálu je totiž krémovo béžová.

Plné škodlivín

„Chceme vyrábať veci, ktoré sú ekologické nielen pre planétu, ale najmä pre človeka samotného,“ hovorí Soňa. „Ženy si neuvedomujú, koľko nezdravých látok obsahujú ich obľúbené čierne podprsenky. Sú farbené nekvalitnými farbami, ktoré sa potom uvoľňujú do tela,“ približuje dôvody, prečo napríklad niektoré ženy majú alergické reakcie, podráždenú alebo nadpriemerne citlivú pokožku.S Katkou navrhli podprsenky, nohavičky pre ženy a tričká telovej farby pre mužov, ktoré sú vhodné pod košele. „Zameriavame sa najmä na biznis dress code. Primárne sú však tieto kúsky určené pre ženy, ktoré sú pracovne vyťažené - a tomu sme prispôsobili aj dizajn. Aby sa v spodnej bielizni cítili príjemne, pohodlne, doslova ako v bavlnke,“ dodáva Katka.

Podporu hľadajú u Sloveniek

„U našich susedov je školstvo trošku iné. Ja som študovala v Plzni kde je to smerované viac na dizajn či na tvorbu silného researchu a Katka bola v Liberci kde to je viac technické.”,,Čo sa týka VŠVU, tá berie módu skôr výtvarne a umelecky, než nositeľne a predajne,“ zhodujú sa. „V Česku je to všetko na vyššej úrovni. Nielen čo sa týka vzdelania či fungujúceho priemyslu,, ale aj prístupu k uchyteniu začínajúcich návrhárov. Sú tam podujatia, aby študentom pomáhali s ich vlastnými projektmi,“ zhodujú sa. Avšak aj napriek tomu navrhli nositeľné kúsky, ktoré patria do každého základného šatníka.

„Už sme si zvykli, že sa môžeme spoľahnúť jedna na druhú. Pomáha nám hodne rodina, známi a kamaráti. Inštitúcie, ktoré na Slovensku máme a čo by mali podporovať mladých dizajnérov, na tie sa spoliehať nemôžeme. A podobný názor majú aj naši kolegovia, len sa o tom boja hovoriť,“ vraví Katka, ktorá je však pre ich nápad aj napriek nepríjemnostiam zapálená.

„Každý kúsok našej spodnej bielizne je z recyklovateľných komponentov, a z rozložiteľného certifikovaného materiálu. V Európe je to viac rozsiahle, a existujú tam aj značky, ktoré vyrábajú organickú bielizeň, avšak sú oveľa drahšie. Na Slovensku, čo sa týka organickej bielizne, sme prvé, a pre slovenské zákazníčky cenovo omnoho prístupnejšie,“ zamysleli sa dievčatá. Opýtali sme sa, či aj v súkromí žijú podľa toho, ako navrhujú bielizeň pre zákazníčky. „Snažíme sa, napríklad tieto topánky mám z konopnej látky a guma je z kaučuku,“ ukazuje na našom stretnutí Soňa. „Separovanie a eliminovanie odpadu je to čo chceme pre svet a budúce generácie spraviť,“ dodáva.

V zahraničí samozrejmosť

Spodnú bielizeň Créeme ocenili napríklad v Prahe, odbornej porote sa páčil najmä nápad a prevedenie. „Prototypy, ktoré sa dajú už teraz objednať, a sú známe aj za hranicami. Keď sme ich prezentovali na verejných udalostiach, prišli dámy zo zahraničia - Nemky Talianky, a rovno sa pýtali, aké veľkosti ponúkame. Slovenky prídu, a zaujímajú ich základné veci – z akého materiálu to je, čo znamená obnoviteľnosť a udržateľnosť. Ale radi si nás vypočujú,“

Bielizeň sa bude vyrábať v Šamoríne vo firme, ktorá slušne platí krajčírkam a zabezpečuje im dobré pracovné podmienky. Mladé dizajnérky si starostlivo overili každý aspekt výroby, materiál objednávali len od certifikovaných firiem.

Ekobielizeň môžete podporiť aj TU.